14 Şubat Sevgililer Günü Kabusunuz Olmasın

Bugün 14 şubat sevgililer günübirçok çiftin heyecanlandığı büyük bir merakla partnerinin onun için ne hazırladığını beklediği bir gündür. Peki bu …

14 Şubat Sevgililer Günü Kabusunuz Olmasın
A+
A-
31 Temmuz 2022 07:19
6

Bugün 14 şubat sevgililer günübirçok çiftin heyecanlandığı büyük bir merakla partnerinin onun için ne hazırladığını beklediği bir gündür. Peki bu 14 şubat da ne oldu da sevgililer bu kadar harekete geçiyor?14 Şubat ın tarihçesine bakacak olursak Papaz Valentine isimli bir rahibin zina eden gençlere sahip çıkması sebebiyle devlet tarafından öldürüldüğü 14 şubat anısına kutlanmaktadır. Valentine ismi batı medeniyetlerinde hoşlanılan kişi ve sevgili anlamlarında kullanılmaktadır. Ayrıca Şubat ayının aşk ile ilişkisi antik çağ dönemlerine dayanmaktadır. 14 Şubat, 1800 yıllarda Amerikalı Esther Howland’ın ilk Sevgililer Günü kartını yollamasından bu yana çok sayıda insanın kutladığı toplumsal bir olay halini almıştır.

Sevgililer günü de diğer özel günler gibi ticaretin canlandığı günlerden biridir. Özellikle çikolata ve çiçek sektöründe ciddi anlamda bir artış görülmektedir. Çünkü; çikolata insana mutluluk hormonu salgılar çiçek ise bir kadının kalbine aşk mesajını ona değer, verdiğimizin mesajını, benim için önemlisin mesajını doğrudan gönderen bir araçtır. Ticaretin canlandığı sektörlerden bazıları da restoranlar iç çamaşırı mağazalarıdır.  Çiftler bu özel günde baş başa mum ışığında keman piyano eşliğinde bir yemek yemeği tercih eder ve gecenin sonun da ise cinselliği ön plana çıkarıcı kırmızı ağırlıklı kıyafetler tercih ederler. O gün ise kırmızının günü ilan edilir. Aşkın rengi dediğimiz kırmızı ile donatılır her yer. Bir başka sektör canlanması da kuyumcularda gerçekleşir. O güne özel kampanyalar başlatılır çünkü bir çok kadının evlenme teklifi aldığı özel bir gündür 14 Şubat .

Bu anlattıklarımız elbette ki bütün kadınların yaşamayı arzuladığı durumlardır. Bu durumları yaşayamamak yoksul insanlar için bir yıkım oluşturduğu da maalesef ki kaçınılmaz bir gerçektir. Eşler bu noktada birbirlerini başkalarının eşleriyle kıyaslama içine girmekte ve özel gün dediğimiz aslında mutluluğu yaşayacağımız o gün ilişkimize zarar verir hale gelmektedir. Bu satırları okurken hocam o zaman bugünler neden var kaldırılsın dediklerinizi duyar gibiyim ve sizi anlıyorum da ama maalesef ki modern çağ da özelliklede kapitalizmin etkisiyle bunların kaldırılması nerdeyse imkansız çünkü bir çok kişi bu tarihler sayesinde evine ekmek götürmektedir. Bizim bu noktadaki amacımız bu özel tarihlerin ilişkimizi olumsuz yönde etkilemesini önlemek olacaktır.

Bu sevgililer gününde çiftler birbirini mutlu etmek için harekete geçsin bizlerin bugünleri kutlama gibi bir amacımız yok amaç çiftlerin birbirini hatırlamasında bugünlerin aracı olması eğer ki siz bugünlere gerek kalmadan eşinizi hatırlayıp onu mutlu edebiliyorsanız hayatınıza renk katabiliyorsanız ne mutlu ki size ama bazı insanların aracıya yönlendirilmeye de ihtiyacı vardır. İşte bu tarihlerde bizim için o araçlardan biri olmalı. Bu tarihleri devasa bir şekilde kutlamak yerine eşlerimize sevgililerimize elimizden geldiği kadar kendimizi zora sokmadan küçük bir hediye alabiliriz veya içimizden gelen bir mektup bir şiir de karşımızdakini mutlu etmeye yetecektir. Peygamber efendimizin (sav) dediği gibi ‘’ Hediyeleşin ki birbirinize olan sevginiz artsın’’ bu noktada önemli olan o kişiyi önemsediğinizi göstermektir hediyeniz ne kadar pahalı ise ona aşkınızın büyük olduğunu göstermeyecektir. Sadece özel tarihlerde sevginizi göstermek zorunda da değilsiniz sevdiğiniz özlediğiniz hatırladığınız her an sevginizi göstermenizi öneriyorum ama eğer ki bunu yapamıyorsak bu özel tarihler bize sadece aracılık etsin. Sevdiğiniz insanın yüzünde ki gülümsemenin sebebi olun.

Sevgiyle, huzurla kalın…

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.