84 gündür yolda: Fransa’dan koşa koşa Adana’daki maratona geliyor

Adana’da yapılacak olan maratona katılmak için Fransa’dan yola çıkan ve 84 gündür yolda olan Fransız koşucu Konya’nın Karapınar ilçesine geldi. Fransız koşucu, günde yaklaşık 42 kilometre koştuğunu ve 29 Aralık’ta Adana’ya ulaşmayı hedeflediğini belirtti.

84 gündür yolda: Fransa’dan koşa koşa Adana’daki maratona geliyor
REKLAM ALANI
Yayınlama: 25.12.2023
1
A+
A-

Fransa’nın Beziers kentinde yaşayan ve Perpignan’daki Türk Kültür Derneği önünden yola çıkan Fransız koşucu Claude Cazes (41), Adana’da düzenlenecek olan maratona katılmak için 84 gün evvel yola çıktı. Koşarak İtalya, Slovenya, Sırbistan, Hırvatistan, Bulgaristan ve Yunanistan’ı geçen Cazes, Türkiye’ye gelerek Konya’nın Karapınar ilçesine ulaştı. 6 Şubat’ta meydana gelen 11 ili etkileyen zelzeleye çok üzüldüğünü anlatan Cazes, Adana’da yapılacak olan maratonu kazanması halinde alacağı mükafatı depremzede ailelere bağışlayacağını tabir etti.

’84 gün boyunca günlük 42 km koştum’

Fransız koşucu Claude Cazes, Ekim ayında Perpignan’daki Türk Kültür Derneği önünden yola çıktığını anlatarak, “6 Şubat tarihinde Türkiye ve Suriye’de yıkıcı zelzele meydana geldi. 50 binden fazla mevt oldu ve binlerce bina yıkıldı. Bu zelzeleler 21. yüzyılın en ölümcül sarsıntılarından oldu. Birtakımı ebeveynlerini birtakımı çocuklarını kaybetti. Zelzele mağdurlarına takviye olabilmek için bu koşuya karar verdim. 84 gün boyunca günlük 42 kilometre koştum. Yaklaşık 3 bin 600 kilometreyi bulan koşuyu 168 etapta gerçekleştireceğim. Bu maceramı Adana’da tamamlayacağım. Türkiye’ye İtalya, Slovenya, Sırbıstan, Hırvatistan, Bulgaristan ve Yunanistan’ı geçerek ulaştım. Her yer farklı iklim ve etraf kurallarına sahip. Sıcak, soğuk, dağ ve düz yollar mevcut. Bu maksadıma ulaşabilmek için her türlü zorluğu aşmaya kararlıyım. İstanbul, Bursa, Eskişehir, Afyonkarahisar ve Konya’dan geçtim. Bu mevzuda eşim bana büyük takviye verdi. ‘Nasıl rahat olmak istiyorsan, yapabilirsin. Biz seni destekliyoruz’ dedi. Adana’ya ulaştıktan sonra orada depremzedelerle bir ortaya geleceğim ve onlarla birlikte neler yapabileceğimi soracağım. Ayrıyeten Adana’da yapılacak olan maratona katılıp kazanacağım mükafatı de sarsıntıdan ziyan gören ailelere bağışlayacağım” dedi.

‘Türk insani, gördüğüm en kusursuz insanlar’

Maratona hazırlanma sürecini anlatan Fransız koşucu Claude Cazes, “Maratona başlamadan 8 ay boyunca günde 4 saat idman yaptım. Lastik çekme, koşma, yürüyerek koşma, yalınayak, bisiklete binme ve yüzme yaparak bugüne hazırlandım. Adana’ya vardığımda topladığım tüm parayı paylaşacağım. Yardım yapan birkaç küçük dernek, bu zelzelede orada olan mağdurların ailelerine teslim edeceğim. Türk insanı gördüğüm en harika beşerler. Bana çok büyük takviye oluyorlar, yemek ikram edip meskenlerinde konuk ediyorlar. Bunu dünyanın hiçbir ülkesinde göremezsiniz” şeklinde konuştu.

Fransız Claude Cazes, Karapınar ilçesinde, İlçe Gençlik Merkezi Müdür Vekili Kasım Meşe tarafından karşılanarak konuk edildi. Cazes, Karapınar Devlet Hastanesinde sıhhat denetiminden geçerken, gittiği İlçe Gençlik Merkezinde gençler tarafından alkışlarla karşılandı.

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.