ABD Arktik’teki topraklarda yeni hak savında bulundu, Rusya’dan ihtar geldi

ABD Dışişleri Bakanlığı, ülkenin Kuzey Kutup (Arktik) bölgesindeki kıta sahanlığını yaklaşık 1 milyon metrekareye çıkaracak topraklarda hak argüman etti. Rusya ise çıkarlarının korunması için gerekli tedbirlerin alınacağı ikazında bulundu.

ABD Arktik’teki topraklarda yeni hak savında bulundu, Rusya’dan ihtar geldi
REKLAM ALANI
Yayınlama: 25.12.2023
1
A+
A-

ABD idaresi, dünyadaki çatışma alanlarına Kuzey Kutup bölgesini de dahil etme potansiyeline sahip bir karara imza attı.

Hak argüman edilen topraklarda petrol ve gaz alanları da dahil kıymetli yeraltı kaynakları bulunduğunun altını çizen ABD Dışişleri Bakanlığı, “Kıta sahanlığı, bir ülkenin kara topraklarının su altındaki uzantısıdır. ABD, milletlerarası hukuka nazaran kaynakları ve hayati ehemmiyete sahip hayat alanlarını müdafaa ve yönetme hakkına sahiptir. ABD, kıta sahanlığını genişleterek elektrikli araç aküsü üretimine yönelik minerallere erişim sağlamayı amaçlamaktadır” tabirlerini kullandı.

Rusya’yla toprak ihtilafı yaratmadığı savunuldu

Bu ortada ABD Dışişleri, genişletilmiş kıta sahanlığı için belirlenen hudutların Rusya’yla toprak ihtilafı doğurmadığını, lakin Kanada ve Japonya’yla mutabakat yapılmasını gerektireceğini belirtti.

Açıklamada “ABD’nin genişletilmiş kıta sahanlığı, Kanada, Bahamalar ve Japonya’nın genişletilmiş kıta sahanlığı alanlarıyla kısmen çakışmaktadır. Öbür yerlerde ABD, halihazırda Küba, Meksika ve Rusya da dahil komşularıyla genişletilmiş kıta sahanlığı sonlarını oluşturmuştur” dendi.

ABD Dışişleri, genişletilmiş kıta sahanlığının dış hudutlarının, Rusya’yla mutabakata varılan hududun batısındaki hiçbir yere uzanmadığına da bilhassa belirtti. Lakin yayınlanan haritalarda hak argüman edilen genişletilmiş kıta sahanlığının öncelikle Kuzey Kutbu ve Bering Denizi’ndeki toprakları kapsadığı görüldü. Stratejik ehemmiyeti giderek artan bu bölgede Rusya ve Kanada da hak tez ediyor.

‘Rusya’nın çıkarlarını korumak için tedbir almaya devam edeceğiz’

Sputnik’e demeç veren Rusya Federasyon Kurulu Milletlerarası İlgiler Komitesi Lideri Grigoriy Karasin, Rusya’nın Arktik’teki çıkarlarını korumak için gereken tüm tedbirleri alacağını ikazında bulundu.

ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan tüm bu açıklamaların mutlaka hiçbir pahası olmadığını ve bunun ABD’nin 200 yıldan fazla müddettir ortaya koyduğu saldırgan tabiatının tezahüür olduğunu kaydeden Karasin, Rusya’nın daha evvelden olduğu üzere gereken manaları almaya devam edeceğini vurguladı.

‘Dünya, ABD’nin hak tez ettiği hudutları tanımama hakkına sahip’

Rusya Federasyon Kurulu Lider Yardımcısı Konstantin Kosaçev ise, ABD’nin Kuzey Kutbu’ndaki kıta sahanlığını genişletme savlarının milletlerarası yasal destekten mahrum olduğunu ve dünyanın yeni sonları tanımama hakkına sahip olduğunu belirtti.

ABD’nin BM Deniz Hukuku Mukavelesi’ni şimdi onaylamadığına dikkat çeken Rus senatör, “Sonuç olarak, bugün Amerikalılar hiçbir milletlerarası yasal destek olmadan hareket ediyorlar, bu da memleketler arası toplumun yeni hudutları tanımama hakkına sahip olduğu manasına geliyor” dedi.

Uluslararası hukuk uyarınca ülkeler, sahip oldukları kıta sahanlıklarındaki doğal kaynakları çıkarma ve ekonomik yarar sağlama hakkına sahip. Kıta sahanlığının genişletilmesiyle ilgili kararlar, BM’nin ilgili komitesi tarafından alınıyor.

Putin bölgenin kıymetini vurgulamıştı

Temmuz ayında Finlandiya hududu yakınındaki Murmansk kentine giden Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin, Arktik bölgesinin stratejik değere sahip olduğunu vurgulamıştı.

Arktik bölgesinin savunma hususları ve kaynaklar açısından çok değer arz ettiğini belirten Putin, “Arktik’teki yerleşim yerlerini geliştirme misyonu, askeri açıdan çok değerli. Burada savunma ve güvenlik açısından birçok çıkarımız var, bu nedenle beşerler insani şartlarda yaşamalı” demişti.

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.