ABD’den son dakika İran açıklaması: İran’dan fırlatılan füzeyle vuruldu

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), Hint Okyanusu’nda seyir halindeki kimyasal yüklü bir tankerin, İran’dan fırlatılan bir taarruz dronu ile vurulduğunu belirtti.

ABD’den son dakika İran açıklaması: İran’dan fırlatılan füzeyle vuruldu
REKLAM ALANI
Yayınlama: 25.12.2023
1
A+
A-

Son dakika Pentagon haberleri: Pentagon, Hint Okyanusu’nda seyir halinde olan Japonlara ilişkin Liberya bandıralı kimyasal tanker gemisinin İran’ın fırlattığı füzeler tarafından vurulduğunu açıkladı.

ABD, İRAN’I KİMYASAL TANKER GEMİSİ VURMAKLA SUÇLADI

Pentagon, Hollanda tarafından işletilen Chem Pluto isimli kimyasal tanker gemisi, bugün lokal saatle 10.00 civarında (TSİ 18.00), Hint Okyanusu’nda, kıyıdan 370 kilometre uzakta vurulduğunu bildirdi.

Saldırının İran’dan fırlatılan tek istikametli taarruz dronu ile yapıldığı aktarılan açıklamada, olayda rastgele bir can kaybı olmadığı, tankerde çıkan yangının söndürüldüğü söz edildi.

‘BU İRAN’IN YEDİNCİ SALDIRISIDIR’

Saldırı anında yakınlarda hiçbir ABD Donanması gemisinin bulunmadığı, ABD Deniz Kuvvetleri Merkez Komutanlığının (CENTCOM), Hindistan’daki varış noktasına hakikat devam eden gemiyle bağlantı halinde olmaya devam ettiği kaydedilen açıklamada, “Bu, İran’ın 2021’den bu yana ticari gemiciliğe yönelik yedinci taarruzudur.” tabiri yer aldı.

Saldırı için İran’dan açıklama yapılmazken, deniz güvenlik şirketi Ambrey, BBC’yle, kelam konusu tankerin Suudi Arabistan’dan Hindistan’a gittiği ve İsrail ile bağı olduğu bilgisini paylaştı.

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.