Site Rengi

Abdestbozan Otu Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

Abdestbozan Otu Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

Abdestbozan Otu Hangi Hastalıklara İyi Gelir?
13.11.2021
60
A+
A-

Abdestbozan Otu Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

Alem : Plantae
Bölüm : Angiosperms (Kapalı tohumlular)
Sınıf : Eudicots (İki çenekliler)
Takım : Rosales
Familya : Rosaceae
Cins : Pimpinella
Türü : Pimpinella Saxisfrage
Muhteviyatı : Saponinler
Arapçası : Mesike, murkie
Diğer İsimler : Pimpinella saxisfrage, Poterium spinosum
Latince İsmi : Sarcopoterium spinosum (Poterium Spinosum)
Yaprakları :  karşılıklı (almaşık) ve tüysü,
Çiçekleri : Yeşil ve kırmızı renklerde güzel kokulu
Bilinen Bileşimi : Kökü bergapten, pimpinellin ve sphondin içerir.
Halk İsimleri : Çakır dikeni, geren dikeni

Daha çok nemli yerlerde yetişen 70 cm boy yapan , ülkemizde özellikle Karadeniz Bölgesi’nin yüksek rakımlı yerlerinde , rutubetli yerlerde, çayırlarda, yol kenarlarında yetişen bir bitkidir.

Hasat Zamanı ve Şekli : Toprak üstü kısımlarının veya köklerinin kabukları soyulup kurutulur. Köklerden öz suyu da çıkartılabilir.

Kurutma Şekli : Havadar ve gölge yerlerde kurutulur. Bundan sonra kullanılabilir.

Abdestbozanotunun Faydaları: Vücuda dinçlik verir. Mideyi kuvvetlendirir. Mide yanması ve bağırsak gazlarını giderir. Ateşi düşürür. Baş ve göğüs ağrılarını dindirir. Balgamı söker. Boğmaca ve öksürüğe iyi gelir. Bademciklerde oluşan şişlikleri indirir. Çıbanların olgunlaşmasını hızlandırır. Burun kanamalarını kesmeye yardımcı olur.

Abdestbozan Otu Faydaları Nelerdir
Abdestbozan Otu Faydaları Nelerdir

Abdestbozan Otunun Şifası : İdrar söktürücü, şekeri düşürücü, ateş düşürücü, boğmaca ve öksürükte faydalı ve çıbanları olgunlaştırıp patlatır.

Abdestbozanotu nasıl kullanılır? Taze yaprakları salatalarda kullanılır. Abdestbozanotundan siyah ve yeşil boya da elde edilir. Abdestbozanotu kökleri, sinir otu çayına katılırsa iltihap durdurucu etki gösterir.

Abdestbozan Otu Kullanım Şekli : 5 gram kuru kabuk 100 cc kaynar su ile demlenip günde 3 kez birer bardak içilir. Kök suyu yada özü çıbanlara sürülür.

Kökünden yapılan çay, birer saat aralıklarla bir kaşık olmak üzere günde on iki kaşık içilerek bağırsak gazları giderilir, Mideyi kuvvetlendirir ve yanmasını önler. Ter ve balgam söktürmede birer bir etkilidir.

Göğüs ve baş ağrılarını geçirir, vücuda dinçlik verir. Burun kanamalarını keser ve ateşi düşürür. Bademciklerdeki şişliklerin inmesinde yardımcı olur. Ayrıca idrar yolu rahatsızlıklarında etkilidir.

Abdestbozan Otu
Abdestbozan Otu

Abdestbozan Otunun Kullanılan Kısımları : Toprak üstünde kalan kısımları ve kökünün kabukları kullanılır.

Zehirlilik Durumu : Zehirli değildir.

Yetişme Ortamı : Özellikle Karadeniz Bölgesinde, Marmara, Ege ve Akdeniz Bölgeleri orman açıklarında yetişen dikenli, ortalama 70-75 cm boyunda bir bitkidir. Rutubetli yerlerde, çayırlarda, yol kenarlarında ve bahçelerde yetişebilmektedir.

Abdest bozan otunun günümüze gelmesi : Şifalı bitkiler arasında oldukça yaygın kullanıma sahip olan abdestbozan otu, haziran ve ekim aylarında toplanmalı kök ve yaprakları ile gölgede kurtularak kullanılmalıdır. Bu şifalı ot, tarihte ilk kez 7. yüzyılda yaşayan İtalyan doktor Benedictus Crispus yazdığı yazılarında kullanmıştır. Abdestbozan otu, yıllarca dünyanın her bölgesinde sık bir şekilde kullanılmıştır. 16.yüzyıldan beri şifalı bitkilerde abdestbozan otu tüm kitaplarda sıkça kullanılmıştır. 1626 senesinde Alman doktor Matthiolus Bitkiler Kitabında, göz zayıflığı ve yetersiz süt salgılanması fitizis tedavisinde, böbrek taşları düşmesinde kullanıldığını yazmıştır. Çiftçiler daha fazla süt elde etmek için, ineklerin beslenmesinde takviye olarak abdestbozan otunu kullanmaktadırlar. Abdestbozan otu, gıda sektöründe de kullanılıyor, özellikle viski, şarap yapımında renklendirici ve tatlandırıcı olarak kök ve yaprakları kullanılmakta. Abdestbozan otunun zararları görülmemiştir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.