Site Rengi

Acı Dülek Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

Acı Dülek Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

Acı Dülek Hangi Hastalıklara İyi Gelir?
22.11.2021
15
A+
A-

Acı Dülek Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

Latince Adı : Ecballium Elaterium, Citrullus Colocynthis
İngilizce Adı : Squirting cucumber
Familyası : Cucurbitaceae
Diğer Adları : Eşek hıyarı, acı hıyar, cırtatan, karga büken, acı elma, hançal, acı kavun, cırtan kelebeği, cırtlak, ebu cehil karpuzu, ağaç kavunu, cırdatan, acı düvelek, birtlangiç, hıyarcık, ithiyari, karga düveği.
Arapçası : Hanzal, Hadec, Meraset, es-Sahari.
Farsçası : Hindüvane-i Ebu Cehl, Harbuze-i Ebu Cehl, Kebüst, Harbuze-i rubah.

Acı Dülek Fizyolojisi : Cucurbitaceae bitkisinin olgun meyvelerine Ecballium elaterium denir. Sarı çiçekli, tüylü, çok yıllık, otsu bir sürünücü bitkidir. Kökleri 30 – 40 cm, gövdesi ise 1 – 2 m ye kadar uzanır. Gövde ve dallarının üzeri fırça gibi sert tüylerle kaplıdır. Yaprakları üçgen – kalp seklinde ve kenarları dişlidir. Üstü yumuşak, altı sert tüylerle kaplıdır. Viraneliklerde yetişir. Güney Avrupa ve Türkiye’de yaygındır. Meyvesi 4 – 5 cm boyunda, küçük uzun yumurta biçiminde, yeşil renkli ve üzeri pürtüklüdür. İçinde sümüksü bir sıvı, siyaha çalan koyu kahve renkli tohumları vardır. Meyve olgunlaştıkça içinde büyük bir basınç toplanır ve rengi hafifçe sararır. Sonra patlayarak tohumlarını 4 – 6 m uzağa fırlatır. Meyveler olgunlaşınca renk sarımsi – yeşil olur ve dalından kolayca kopar. Koparıldığı yerdeki delikten tohumları ve öz suyu kolayca çıkar. Bu su gözler için çok yakıcı ve tehlikelidir.

Acı Dülek Şekli : Sürünücü gövdeli, yaz ayları içinde bir sıvı olan yeşil meyvelere sahip, haziran ile ağustos aylarında sarı renkli çiçekler açan, yol kenarlarında rastlanan bir bitkidir.

Acı Dülek Yetiştiği Yerler : Güney Avrupa ve Asya’da, Balkanlarda ve tüm Anadolu’da rastlanan bir bitkidir. Dağlarda, bayırlara çok yetişir.

Acı Dülek Yetişme Zamanı : Acı Dülek özellikle haziran ve temmuz aylarında yetişen bir bitkidir. Tropikal özelliğe sahiptir.

Acı Dülek Kokusu ve Tadı : Kökünün hoş olmayan bir kokusu ve acı bir tadı vardır.

Acı Dülek Hasat Zamanı ve Şekli : Meyveler olgunlaşmadan önce toplanıp kurutulur. Dövülerek toz haline getirilir. Ayrıca olgunlaşınca toplanıp suyu sıkılır. Dinlendirilip kullanılır. Acı düvek kökleri ise gerek macun olarak gerekse ağrıyan yerlere sürülerek egzama ve romatizmal ağrılı yerlerde kullanılırlar. Bu adam otu yerine kullanılır.

Acı Dülek Kurutma Şekli : Acı dülek havadar gölge yerlerde meyveleri ipe dizilerek kurutulur.

Acı Dülek Neye İyi Gelir
Acı Dülek Neye İyi Gelir

Acı Dülek Kullanma Şekli ve Şifası : Öncelikle ağız ve boğaz sıvı yağ ile çalkalanıp toz haline getirilen acı dülek tohumları buruna çekilerek sinüzit tedavisinde kullanılırlar. Zayıflatıcı, müshil, idrar söktürücü, kökler haricen egzama ve romatizmal ağrılı bölgelere iyi gelir. Narkotik zehirlenmelerde (az olarak), sıtma, kolera, sarılık (az dozda), basur ve cerahatli yaralanmalara (lapa şeklinde) iyi gelir. Kökleri haşlanıp yenilirse sıtmaya iyi gelir. Yapraklar hafif kanamaları durdurur.

Acı Dülek Kullanılan Kısımları : Acı dülekin hem meyveleri, hem kökü, hem kabuğu hem de yaprakları kullanılır.

Acı Dülek Zehirlilik Durumu : Acı dülek zehirlidir. Dikkatli kullanılmalıdır. 2 gramdan fazlası öldürür. Başka ilaçlarla birlikte kullanılmamalıdır.

Acı Dülek Yetişme Ortamı : Acı dülek yol kenarları, duvar dipleri ve çit yani bahçe duvarı diplerinde yetişir.

Acı Dülek Yan Etkileri : Acı dülek çok tahriş edicidir. Dikkatli kullanılmalıdır.

Acı Dülek Muhteviyatı : Acı dülek içinde elaterin, albumin, asitler, sakız, elateraz, sümüksü madde, karbonhidrat, saponin, eterik yağ, krosetin, kumarin, B karotin, flavonitler. Acı dülek etkili maddesi elaterindir.

Acı Dülek İçin Akılda Bulunması Gerekenler : Acı dülek içinde de bulunan elaterin şiddetli zayıflatıcıdır. Ancak bu etki olgun meyvelerde bulunmaz.

Acı Dülek Kullanılışı : Acı dülek meyve ve köklerinden faydalanılır. Meyveler olgunlaştıktan sonra toplanıp sıkılır. Meyvelerin içindeki alınır ve bir süre bekletilip oluşan tortunun dibe çökmesi sağlanır. Tortu süzülerek suyundan ayrılır ve elaterium elde edilir. Acı dülek kökü de taze iken lapa ve merhem yapılarak veya kazınıp kökü çıkarılarak kullanılabilir. Ağrıyan yerlere sürülür. Acı dülek yaprakları ise basit yaralanmalarda kanama dindirici olarak kullanılabilir.

Acı Dülek Kullanma Şekli : Sinüzit amaçlı olarak olgunlaşmış meyvesinin 1 tatlı kaşığı meyve suyu bir çay bardağı suyla seyreltilir ve 2 – 3 damla buruna damlatılır. Yaralara haricen sürmek için kökün iç kısımları bıçakla kazınarak lapa yapılır. Müshil amaçlı ise 15 gr. kuru kök 1,5 litre suda 10 dakika kaynatılır ve sıcakken süzülür. Bu süzülen kısım tekrar kaynatılarak yarısı uçurulur. Günde 2 – 3 bardak içilebilir. Daha fazlasını içmek tehlikelidir. Kanlı ishal ile kendini gösteren zehirlenmeler yapar.

Acı Dülek Faydaları : Acı dülek meyvelerinden çıkan sıvı müshil etkilidir. Fakat çok tahriş edici özelliğinden dolayı kanlı ishallere neden olabilir. Bu nedenle meyvesinden elde edilen sıvıdan elde edilen elaterium aynı maksatla verilir. Elaterium aynı zamanda idrar söktürücü etkiye sahiptir.

Meyvelerden elde edilen sıvı sinüzite karşı buruna çekilerek kullanılır. Bu sayede burun kanalları açılarak sinüslerdeki dolgunluğun bir kısmını boşaltabilir.

Acı dülek kökleri egzama gibi yaralarda haricen sürülürse kısa süreli iyileştirmeler sağlayabilir.

Acı dülek köklerinden elde edilen öz haricen romatizmal ağrıları dindirmek ve basit yaraları tedavi etmek amacıyla kullanılır.

Acı Dülek Nelere İyi Gelir : Yıllardır en çok kullanıldığı hastalık sarılıktır. Sarılığın en büyük ilacıdır. Sarılık olan kişi de şu şekilde kullanılır : Acı dülek alınarak sarılık olan kimse arkası üzerine yatırılır. Elde edilen bu bitkinin meyvelerinin suyundan burnuna üçer damla damlatılır, hasta derhal yüzüstü çevrilir. Bu işlemden sonra hastanın burnundan sarı ve iltihaplı sular bir müddet akar, hasta da sarılıktan kurtulur. Aynı işlem sinüzit için de yapılır. Ayrıca acı dülek suyu çıkarılır, elde edilen su arka ağrılarında, mafsal ve siyatik ağrılarına merhem gibi sürülüp kullanılırsa menafii görülür.

Acı Dülek Hastalıklarda Kullanımı : Acı dülek erkek ve dişi olmak üzere iki çeşittir. İyisi meyvesi çok ve kabuğu sarı olandır. Bahar aylarında kullanılmalıdır. Yaz ve kış mevsiminde kullanmamalıdır. Aksi halde fazla kan söktürür. Mideye zararı dokunursa muslihi sakız ve kesiradır. Dört misli şeker de aynı işi yapar. Yenilecek miktarı 0,7 gram kadardır. Fazlaca almamaya dikkat edilmelidir.

Acı dülek yaprağı su ile pişirilip yenilirse kabızlığı geçirir. Zeytinyağı ile ğişirilip kulağa damlatılırsa kulak gürültüsünü, kulak çınlamasını geçirir. Karına sürülürse karın ağrısını geçirir. Bebeklerde çıkmayan dişler için sürülürse faydası vardır.

Buruna bir iki damla çekilirse sinüzit akıntılarını rahatlatır.

Acı dülek kaynatılıp buharına oturulursa basura iyi gelir.

Acı dülek fitil olarak kullanılırsa cenini düşürür. Bu yüzden hamileler de kullanılmamalıdır.

Acı dülek kökünün pişirilmişi vücutta su toplanmasına ve yılan sokmalarına iyi gelir.

Baş ağrısına, saraya, sürekli öksürüğe, siyatiğe, mafsal ağrılarına, böbrek ve mesane rahatsızlıklarına şifa verir.

Kaşıntıları giderir.

Acı dülek karpuz gibi kesilerek çekirdekleri çıkartılır, daha sonra içine zambak yağı doldurulur, kesilen yeri hamur ile sıvadıktan sonra bir miktar kaynatılırsa çok iyi saç ilacı olur.

Acı Dülek Yan Etkileri : Taze öz su dahilen kullanılmamalıdır. Karın ağrısıyla belirlenen zehirlenmeler yapar, fazlaca alınırsa kalın bağırsağı tahriş eder ve kanlı ishaller görülür. Yine sinüzit için buruna çok az meyve suyu damlatılmalıdır. Çünkü saatler süren rahatsız edici aşırı akıntılar oluşabilir.

Acı Dülek Notları : Acı Dülek diğer adı Ebu Cehil karpuzudur. Aynı zaman da bazı yörelerde acı kavun olarak da bilinir. Çoğu bitkici bu bitkiyi yemeye ve içmeye karşı çıkmışlardır. Çünkü Ebu Cehil Muaviye’nin babasıdır. Yezidin dedesidir. Hz. Hamza’nın kalbini yiyen kadın Hinde’nin eşidir. Ebu Cehil ve soyu İslam’a çok darbe vurmuşlardır. Muaviye oğlu Yezid Ehli Beyte çok zulmetmişlerdir. Bu karpuz adını oradan almıştır. Bu yüzden bu bitkiyi kullanmayı düşünenler için yemek içmek yerine haricen kullanılmasını önermişlerdir. Çok zehirli ve tahriş edici olduğundan dikkatli olunması gerekir. Haricen bile uzmana danışarak kullanılması gerekir. Ölüme kadar götüren bir bitkidir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.