Ağız kokusu (halitosis)

Kötü ağız kokusu, toplumsal ilgilerde sorunlara neden olur. Ağız kokusu kolaylıkla söz edilmediği için arkadaşlıkları, evlilikleri olumsuz …

Ağız kokusu  (halitosis)
A+
A-
13 Ağustos 2022 17:35
3
Kötü ağız kokusu, toplumsal ilgilerde sorunlara neden olur. Ağız kokusu kolaylıkla söz edilmediği için arkadaşlıkları, evlilikleri olumsuz istikamette etkileyebilmektedir. Hatta boşanmalara bile neden olmaktadır.

Günümüzde epeyce yaygın ve kıymetli bir sıkıntıdır. Toplumsal ortamlarda sizi ve başka insanları rahatsız edebilir. Ağız kokusu bir hastalık değildir fakat çok değerli hastalıkların işaretçisi olabilir. Ağız kokusunun fizyolojik mi yoksa bir hastalık kaynaklı mı olduğunu belirlemek için öncelikle bir diş doktoru muayenesi kaidedir.

Fizyolojik Ağız Kokusu: Her sağlıklı beşerde sabah uyandığında sindirim kanalında biriken gazlar, ağız kuruluğu nedeni ile çoğalan bakteriler ağız kokusuna neden olabilir.

Dişleri ve lisanı fırçalayarak, dişlerin ortasındaki birikintileri diş ipi ile temizleyerek, ağız gargaraları kullanarak ağız kokusu giderilebilir.

Beslenme sonrasında da nefeste berbat koku olabilir. Örneğin sarımsak yahut soğan üzere kokulu besinlerden kana geçen uçucu bileşikler akciğerden atıldıkları için kokuya neden olabilirler.

Patolojik (Hastalık belirtisi olan) Ağız Kokusu: Bu hastalar ekseriyetle diş tabibine ağız kokusu şikayetiyle müracaatta bulunmazlar. Ağız kokusunun farkında değildirler yahut vakit zaman olabilen süreksiz ve olağan ağız kokusu olduğunu zannederler.

Bu bireylerin güzelliği ve sıhhati için yakınları tarafından uyarılmaları gerekir.

Bilhassa burun tıkanıklığı, barınak yeri olabilen kron köprü ve çürük dişlerde, oksijensiz ortamda yaşayabilen (anaerop) bakteriler ürerler ve bunlar ağız kokusuna neden olurlar. Bu nedenle üst teneffüs yollarında ve ağız ortamında oksijenin ulaşamadığı tıkalı yerler bulunmamalıdır.

Ağız Kokusunun Nedenleri:
• Sinüs ve akciğer kaynaklı enfeksiyonlarda,
• Şeker hastalığı (aseton kokusu gibidir)
• Böbrek yetmezliği (balık kokusu gibidir)
• Karaciğer yetmezliği
• Metabolizma bozuklukları (zaman vakit ortaya çıkar, balık kokusu gibidir)
• Açlık (oruçlu olmak), diyet, ağız kuruması,
• Burunda tıkanıklık
• Ağız boşluğu kokusu
• Bayanlarda menopoz

Ağız Boşluğu Kaynaklı Ağız Kokusunun Tedavisi
• Ağız ve diş bakımınıza daha çok değer verin. Diş çürüklerini, dişeti iltihaplarınızı tedavi ettirin.
• Ağzınızdaki protez ve köprüleri diş doktorunuza denetim ettirin. Altı kapalı köprüler ve yerinden oynamış kaplamalar kesinlikle kokuya neden olurlar.
• Sakız çiğneyin (tükürük akışını arttırarak kokunun azalmasını sağlar)
• Uyumandan evvel kesinlikle burnunuzu yıkayın ve rahat nefes alabildiğinizden emin olun.
• Uyurken ve gün içinde ağız kapalı olarak burundan nefes alıp verin.
• Tarçın ve kakule üzere kokulu baharatlar kullanın yahut küçük draje şekerlerden çiğneyin. (Diş dostu, çürümeye neden olmayan)
• Daha fazla su için
• Beyaz un, beyaz şeker, glukoz, fruktoz şurubu ile tatlandırılmış hazır besinler ağız içindeki bakteriler için yeterli birer besin unsurlarıdır. Tüketimlerini azaltın.
• Lokmalarınızı çok yeterli çiğneyin.
• Diş ipi kullanın.
• Sigara içmeyin.
• Ağız kokusunu gideren çinkolu diş macunu ( Signal Nutri-activ) ve gargara kullanın (Pharmol)

Dişlerinizi ve Dişetlerinizi Koruyun
Diş çürükleri, diş eti iltihapları ağız kokusunun değerli nedenlerindendir. Ağız içindeki rastgele bir diş eti hastalığı bakteri üremesini (özellikle Anaerob- havasız ortamda üreyen) sağlar ve ağız kokusuna neden olur.

Ağızda Var Olan Protez ve Köprüleri Denetim Ettirin
Ağız içindeki hasarlı köprü ve diş protezleri vakitle barınak yerine dönüşürler ve besin birikmesine ve bakteri üremesine neden olurlar. Bu durumlarda protezlerin onarılması yahut yenilenmeleri gerekir.

Sakız Çiğneyin
Tükürük ağız ortamını ve dişleri her türlü tehlikelerden korur. Ağız kokusu ile savaşmanın da en tesirli yolu tükürük akışını arttırmaktır. Ağza giren her türlü yabancı husus buna sakızlar da dahil ve çiğneme, tükürük refleksini harekete geçirir.

Tükürüğün içindeki enzimler yiyecek artıklarını modüller. Güçlü bakteri öldürücü tesiri vardır. Bu nedenle şeker hastalığı üzere birtakım hastalıklarda yahut pek çok ilacın yan tesiri olarak ortaya çıkan ağız kuruluğunda ağız kokusu olur. Uyurken gece boyunca tükürük salgısı azalır ve ağzınızın içindeki yemek parçacıkları uzun müddet burada durur. Bakteriler de onları kullanır ve çürütür. Bu çürüme ağız kokusuna neden olur.

Daha Fazla Su İçin
Bilhassa yaşla artan beden kuruması pek çok istikametten dikkat edilmesi gereken bir durumdur. Çok su içmenin birçok faydası vardır ve ayrıyeten lisanınızın kurumasını da önleyerek ağız kokusunu önleyebilir. Su ağız içindeki bakterilerin ölçüsünü da azaltır. Ayrıyeten tükürük salgısını artırarak da yardımcı olur.

Asla Burnunuz Tıkalı Uyumayın
Sinüzit üzere hava yolu rahatsızlıkları ve burun tıkanmasına neden olan öteki durumlar geceleri ağızdan nefes almamıza neden olur. Bu durum ağzı ve boğazı kurutarak bakterilerin üremesi için ülkü bir ortam oluşturur. Azalan tükürük salgısı durumu daha makus hale getirir. Bu nedenle katiyen burnunuz tıkalı uyumamalısınız.

Basit Şeker Tüketiminizi Azaltın
Beyaz un, beyaz şeker, glukoz/fruktoz şurubu ile tatlandırılmış tüm hazır besinler ağız içindeki bakteriler için kıymetli besin unsurlarıdır. Bu çeşit şekerleri çok kolay kullanarak süratle çoğalırlar. Kolay şekerler (atıştırmalık tüm şekerli besinlerde olduğu gibi) diş çürüklerine neden olurlar. Tüketilen besin hususunun ölçüsü değil tüketim sıklığı çürüklere ve ağız kokusuna neden olur.

Lokmaları Uygun Çiğneyin
Bu sayede yiyeceklerle tükürük salgısı yeterlice karışır ve ağızda yemek kesimi kalma mümkünlüğü düşer, ayrıyeten ağızda kalan bakteri sayısını da azaltır.

Diş İpi Kullanın
Diş ipi sayesinde fırçanın çıkaramadığı diş aralıklarındaki yemek artıklarını temizleyebilirsiniz. Çürükler en çok iki diş ortasından ve dişlerin üzerindeki girintilerden başlar.

Sigara İçmeyin
Sigara içmek ağız kuruluğuna, ağız sıcaklığının değişmesine ve içindeki zehirli unsurlar nedeni ile diş eti dokusunun güzelleşmesine mahzur olduğu için ağız kokusuna sebep olur. Sigaradan duman emilirken ağız mukozası da daima vakumlandığı için ağız mukoza dokusu daima kızarık ve iltihaplanmaya yatkındır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.