Ağız kokusundan kurtulmak için ne yapmalıyız ?

Tıbbın hangi kısmı olursa olsun , yanlışsız tedavi için gerçek teşhis konmalı. Ana etken bulunmadan uygulanacak her türlü tedavi metodu …

Ağız kokusundan kurtulmak için ne yapmalıyız ?
A+
A-
24 Temmuz 2022 01:16
2

Tıbbın hangi kısmı olursa olsun , yanlışsız tedavi için gerçek teşhis konmalı. Ana etken bulunmadan uygulanacak her türlü tedavi metodu, hastalıklarda günü kurtarmaktan öteye gitmez, bazen günü de kurtarmaz.

Öncelikle ağız kokusuna neden olan en önemli sorunları bilmeliyiz.

Mevsim geçişlerinde sık rastladığımız ağız kokusu sorunu, çoklukla üst teneffüs yolu enfeksiyonundan kaynaklanmaktadır. Geniz ve burun akıntısı mevcut olduğu durumlarda, birinci evvel Kulak Burun Boğaz Uzmanına görünmenizi tavsiye ederim.

Ağız kokusuna mide ve/veya yemek borusu yanması (reflu) eşlik ediyorsa , sindirim sistemindeki bir rahatsızlıktan şüpheleniriz. Bu üzere durumlarda hastalarımızı Gastroenterologa yönlendirmekteyiz.

En sık rastladığımız ağız kokusu etkenleri ise ağız içindeki rahatsızlıklardır. Diş ve dişeti sorunları , çürük, dişeti absesi, dişeti çekilmesi, diştaşları, tam sürmemiş dişlerin üzerindeki kapişon dediğimiz dişeti kesimi ağız kokusunun nedenlerini teşkil etmektedir.

Etken ne olursa olsun, ağız suları ve gargaraları mutlaka tek başına daimi olarak ağız kokusunu gidermez. Hatta, belirli bir müddet rahat ettiğinizden, temel hastalığınızın ilerlemesine de neden olursunuz .

Unutmayın, ağız kokusu bir rahatsızlığınızın göstergesidir. Bedeninizin size bir uyarısı olarak da düşünebilirsiniz. Diş ve dişeti kaynaklı ağız kokusundan; dişeti tedavisini ve çürük dişlerin dolgularını yaptığımızda, daimi olarak kurtulursunuz. Tedavi sonrası tek yapmanız gereken, tertipli olarak dişlerinizi fırçalamak ve diş tabibi denetimlerinizi aksatmamaktır.

ETİKETLER: ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.