“Antep Savunması Şehitliği ve Hürmet Müzesi” hizmete açıldı

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından Antep Harbi’nin 102’nci yıl dönümünde “Antep Savunması Şehitliği ve Hürmet Müzesi” hizmete açıldı.

“Antep Savunması Şehitliği ve Hürmet Müzesi” hizmete açıldı
REKLAM ALANI
Yayınlama: 25.12.2023
0
A+
A-

“Antep Savunması Şehitliği ve Hürmet Müzesi”nde ziyaretçileri karşılayan eserler, Gaziantep Büyükşehir, Gaziantep Üniversitesi Arkeoloji Kısmı ve Gaziantep Müzeler Müdürlüğü ile yapılan ortak çalışmayla gün yüzüne çıkarıldı.

Çınarlı’da bulunan mevcut şehitliğin yanına eklenen müzede, Gazi kentlilerin gösterdiği direnişi kırmak için seçilen Çınarlı Cephesi’nin stratejik değeri ve periyodun emperyalist gücü olan Fransızların taarruz hareketini özetleyen yazılı kaynaklar yer alırken, Ulusal Uğraş sürecinde cephe bölgesinde elde edilen buluntular sergileniyor.

Gaziantep Büyükşehir Belediye Lideri Fatma Şahin, Gaziantep Valisi Kemal Çeber ve vilayet protokolü üyelerinin açılışını yaptığı, “Antep Savunması Şehitliği ve Hürmet Müzesi” için programda Kurtuluş Savaşı’nda bağımsızlık uğraşı veren cephelerden getirilen topraklar şehitliğe döküldü ve buket kondu.

BİR ASIR EVVEL ANTEP SAVUNMASINDA YAŞANAN İNSANİ DRAMIN BİREBİRİ BUGÜN GAZZE’DE YAŞANIYOR

“Bir asır evvel Fransızların Antep’e düzenlediği akınların birebirini bugün İsrail Gazze’ye uyguluyor.” Bu kelamlar Panorama 25 Aralık Müzesi Tarih Şurası Lideri Sıtkı Severoğlu’na ilişkin. Tıpkı vakitte gazi torunu olan Severoğlu, taktiksel manada ve ortaya çıkan insanî dram açısından her iki olayın çok benzeri olduğunu söylüyor. 

Bu tablo,,
Tam yüzyıl öncesine ilişkin. 
Açlığa terk edilen bir halkı,,
Ve 
Onları açlığa mahkûm eden 
İşgâlci güçleri resmediyor.

Bundan bir asır evvel Antep kuşatılınca yiyecek bir şey kalmadı. 
Antepliler maalesef açlıktan hiç kullanılmayan, yenilmeyen acı zerdali çekirdeğini içinde siyanür bulunan ekmeklerinin ununa katmak zorunda kaldılar. Böylesine bir açlık vardı bir asır evvel. 

İçecek suyun ulaşamaması ekmeğin bulunamaması bir asır evvel Antep’teydi bugün Gazze’de bunu çok net olarak gözlemliyoruz. 

Sıtkı Severoğlu…
Antep savunması ve ulusal çabayı anlatan 
Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Panorama 25 Aralık Müzesi Tarih Şurası Lideri.
Gazi torunu. 
Ona nazaran,
Gazze ile Antep kuşatması ortasında büyük benzerlikler var. 

“Bir asır evvel Gaziantep’e bakıp bugün dünyaya bakıp dünyayla karşılaştırdığımız vakit maalesef dün Ukrayna’da misal şeyleri gördük yeniden bayan ve çocukların yaşadığı kentler bombalanıyordu. Bugün Gazze’ye baktığımızda tekrar birebir şeyleri görüyoruz. Bayan ve çocukların yaşadıkları kentler, bölgeler bombalanıyor. 
Orantısız bir güç vardı. Bugün Gazze’de onu görüyorum ben. 

Orada İsrail’in çok önemli bir bayan çocuk sivil ayrımı yapmadan bombardımana tabi tutması kelam konusu. Orada beşerler ölüyor. Benim açımdan orada kimin ne düşündüğünün bir kıymeti yok lakin çok net bir biçimde”

Gaziantep’teki Panorama 25 Aralık Müzesi, 
Antep savunmasını anlatan 12 diarama var. 
Severoğlu, 
Her birinde,,
bugün Gazze’de yaşananları görüyor. 
Fransızlar, 
Antep kuşatmasında taş üstünde taş bırakmamıştı. 
Tıpkı İsrail’in Gazze’de yaptığı üzere. 

Gaziantep’te bundan bir asır evvel 15 bin sivil mimarlık yapısının 10 bini yerle bir olmuştu, Fransız bombardımanlarıyla. 

Orada da televizyonlarda görebiliyoruz, Gazze’de yaşanılanları. Atılan bombalarla ilgili çok büyük bombardıman var, binalar yerle bir oluyor. Adeta kıyamet kopuyor oralarda. Bunlar bizi insan olarak üzüyor. 

Ve direniş…
Severoğlu’na nazaran,
Her iki olayda halkın direnişi de benzeri. 

Bundan bir asır evvel, evvel İngilizler sonra Fransızlar bu bölgeyi işgâl ettiklerinde çok kolay ele geçirebilecekleri bir kentle karşı karşıya olduklarını düşünüyorlardı.  
O periyotta Gaziantepliler, gelecek işgâle karşı direniş için hazırlık yapıyorlardı aslında. 
Gazze’de bir direniş var, orada yaşayan insanların gidebilecekleri bir yer yok.

İsrail’in 7 Ekim’de başlattığı taarruzlarda binlerce Gazzeli hayatını kaybetti. 

 

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.