Arkeologlar buldu, 2 bin 300 yıllık fevkalâde keşif bir aileye ait çıktı

İtalya’nın başşehri Roma’da arkeologlar, kentin Palatine Zirvesi’nde yaklaşık 2 bin 300 yıl evvel inşa edilmiş bir deniz kabuğu mozaiği keşfetti. Bir aristokratın olduğu düşünülen bir meskende keşfedilenlerin Roma Cumhuriyeti’nin son yıllarında yaşayan senatör bir aileye ilişkin olduğu düşünülüyor.

Arkeologlar buldu, 2 bin 300 yıllık fevkalâde keşif bir aileye ait çıktı
REKLAM ALANI
Yayınlama: 26.12.2023
0
A+
A-

Live Science‘ın haberine nazaran, Keşfedilen lüks mesken, kentin merkezine birkaç yüz metre uzaklıkta bulunuyor. Büyük tapınaklar ve hükümet binalarının sıralandığı bir pazar yerinde olan mesken için arkeologlar aristokratlara ilişkin olduğunu düşünüyor.

Ev içerisinde bulunan mozaiğin, deniz kabuğu kesimleri, mavi pigmentli taşlar, cam kesimleri ve renkli mermer pulları ve öteki taşlarla bezendiği öğrenildi.

Roma’daki Kolezyum Arkeoloji Parkı‘nın yöneticisi Alfonsina Russo, bulunan mozaiği “gerçekten olağanüstü” olarak niteledi. Ayrıyeten Russo, “Bu, Roma tarihi açısından büyük değer taşıyan Palatine bölgesi hakkında giderek daha fazla şey öğrenmemiz için bize ilham veren yeni bir şey” tabirlerini kullandı.

Russo, birinci Romalı hükümdarın arkadaşı ve damadı Marcus Vipsanius Agrippa tarafından Horrea Agrippiana‘nın ünlü tahıl depolama depolarının inşa edildiği bölgede beş yıllık bir hafriyat sırasında ziyafet salonu ve mozaiğin keşfedildiğini kaydetti.

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.