Ayrışma yende olumlu beklentileri destekledi

Fed ile Japonya Merkez Bankası’nın para siyasetlerinin aksiye dönmesi beklentileriyle varlık yöneticileri yen için optimist iddialar açıklamaya başladı. 

Ayrışma yende olumlu beklentileri destekledi
REKLAM ALANI
Yayınlama: 25.12.2023
1
A+
A-

Japonya Merkez Bankası’nın (BOJ) 2024 yılında ultra gevşek para siyasetine son vereceği, öteki büyük merkez bankalarının ise faiz indireceği beklentileri varlık yöneticilerinin Mayıs ayından bu yana birinci defa Japon yeni için optimist olmasına neden oldu.

Commodity Futures Trading Commission’ın 19 Aralık’a kadar olan haftaya ait son dataları de hedge fonlarının yene yönelik hala düşüş eğiliminde olan durumlarında hafif bir gerileme olduğunu gösterdi.

Sumitomo Mitsui Banking Corp. FX Başstratejisti Hirofumi Suzuki, “Aralık ayında rastgele bir siyaset değişikliği olmamasına karşın BOJ’un Ocak ayı para siyaseti toplantısında bir atağın mümkün olduğuna dair spekülasyonlar devam ettiği için varlık yöneticileri büyük ihtimalle yen üzerinde uzun konumlarını koruyacaklar. Konumun bilakis dönmesi, ABD’de faiz indirimi yapılacağına ve BOJ’un bilgi periyodunda negatif faiz oranlarına son vereceğine dair artan beklentileri yansıtıyor” değerlendirmesinde bulundu.

Opsiyon piyasalarında dolar/yen risk reversal süreçleri de yatırımcıların Japon para ünitesinin güçlenmesine yönelik riskten korunma yaptıklarını da gösteriyor.

Bir aylık opsiyon mukaveleleri 22-23 Ocak’ta yapılacak bir sonraki BOJ para siyaseti toplantısını kapsıyor.

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.