Banyo musluğu hortumu değiştireceğim fakat çok sene olmuş paslanmış açılmıyor. Neler yapılabilir?

Banyo musluğu hortumu değiştireceğim fakat çok sene olmuş paslanmış açılmıyor. Neler yapılabilir?

Banyo musluğu hortumu değiştireceğim fakat çok sene olmuş paslanmış açılmıyor. Neler yapılabilir?
A+
A-
19 Mayıs 2022 02:33
22

Banyo musluğu hortumu değiştireceğim fakat çok sene olmuş paslanmış açılmıyor. Neler yapılabilir?

Zor tamirlerden biridir. Çok eski musluklarda görülür. Kullanılması gereken alet ya boru anahtarıdır yada ayarlı pensedir. Pense ile deneyenler olabilir. Ya ezilir yada bağlantı noktası tamamen kırılır. Bu durumda musluk başını komple değiştirmek gerekir.

Çok zorluyor ise resimde görüldüğü gibi ise musluk ve başını komple değiştirmek daha iyidir.

Hortumun bağlı olduğu batarya ile birleşen parça genelde plastik olur. Kenarlarından küçük parçalar halinde kırarak sökülebilir.

Evde kısa yoldan deneyenlerden çözüm önerisi koladır. Kolanın pas sökme özelliği gayet iyidir. Biraz kola içinde bırakmak da bağlantı yerindeki pasları eritip dönmesini sağlayacaktır.

Torna vida birde ona vuracak bir metalle ufak ufak tıklanır. Fakat burada musluk başına zarar vermemeye dikkat edin.

WD 40 isimli pas sökücü kullanılabilir. WD40 isimli çok amaçlı spreyin formülünün serüveni, ilk olarak Norm Larsen isminde bir Amerikalının 1953 yılında paslanmayı önleyen, havacılık ve uzay sanayisi için bir yağ çözücü geliştirmek için işe koyulmasıyla başlıyor. Kırkıncı denemeden sonra su ile yer değiştiren (water displacement) bir madde bulmayı başarıyorlar ve WD-40 ismi de buradan geliyor. Bugün tüm dünyada, haftada 1 milyondan fazla satan bu ürün genel olarak 5 problem çözücü etkisindedir. Nem atar, pas çözer, pastan korur, temizler ve yağlar. Henkel şirketinin Türkiye markalarından biri olan WD-40 20.000’den fazla kullanım alanı olan bu ürünü 200-400 ml’lik şişelerde tüketiciye sunmaktadır. Hafif kokulu olan Wd40 yağlayıcı sprey, paslı ve aşınmış yüzeyler için uygundur. Metal maddelerde de kullanılır. Yağlayıcı sprey, yüzeyleri nemli koşullar altında bile tamamen kaplar, bu nedenle neme ve pasa karşı üstün bir koruma sağlar. Paslı ve aşınmış yüzeylere nüfuz ederek pası çıkarır ve metal parçalardaki aşınmayı ortadan kaldırır. Formülünde hiçbir aşındırıcı madde olmamasına rağmen kalın tabakalı gres yağını, kiri, etiket ve yapıştırıcı madde kalıntılarını tamamen temizler, yüzeyde kir tabakası oluşturmaz.

Diğer ilacımız asperox sarı güçtür. Asperox Sarı Güç Ultra Yağ Çözücü mükemmel performanslı formülüyle inatçı yağ ve kirleri 5 saniye içerisinde söker atar. Ocak, fırın, davlumbaz, aspiratör, musluk, lavabo, mutfak tezgâhı, mutfak dolapları, mermer, fayans ve seramik yüzeyler, alüminyum, paslanmaz çelik, tencere ve tava, bahçe mobilyaları, PVC, motosiklet, bisiklet, otomobil jantı gibi araçlarda oluşan yağ ve kirleri temizlemede güvenle kullanılabilir. Asperox Sarı Güç, solvent, paraben, kostik, ağartıcı içermez ve dermatolojik olarak test edilmiştir. Formülü doğal ve mineral gres yağları, tozlar ve çıkarılması özellikle zor olan yağ lekeleri için yüzey aktif karışımına dayanmaktadır. Etkili gücünün yanı sıra özel olarak tasarlanmış limon kokusu ile mükemmel temizliği ve ferahlığı evinizde hissedin.

Son olarak bu şekilde su, sıcak ve buharın olduğu araç ve aletler belirli senelerde bunu yapar. Pastan dolayı belirli sene geçtikten sonra değiştirilmesi hem sağlık hem hijyen için iyi olacaktır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.