Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi 1. Seviye Etkinlik Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 18

Burada 1. Seviye Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi içerisinde yer alan sorular, etkinlikler ve konular için çözümler ve cevaplar hazırlanmıştır. Bu yüzden siz değerli öğrencilerimiz için ihtiyaç duydukları her türlü doküman, materyal, bilgi, cevap, çözüm ve açıklamaya en güvenilir şekilde ulaşmasına imkan sağlayacaktır.

Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi 1. Seviye Etkinlik Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 18
REKLAM ALANI
Yayınlama: 04.12.2023
Düzenleme: 04.12.2023 23:48
2
A+
A-

Fare Tuşlarını Öğreniyorum Etkinliği Uygulama

Öğrencilere bu derste fareyi ve farenin tuşlarını öğreneceklerini söyleyerek derse başlayınız. Ardından aşağıdaki soruları sorunuz:

  • Sizce fare ne işe yarar?
  • Farenin üzerinde hangi tuşlar yer alır?

Öğrencilerden yanıtları aldıktan sonra onlara farenin iki tuşu olduğunu ve tuşların sağ tuş, sol tuş olarak adlandırıldıklarını söyleyiniz. Günümüzde kullanılan pek çok farenin ortasında bir tuş bulunduğunu ve bu tuşun tekerlek biçiminde olduğunu sözlerinize ekleyiniz.

Öğrencilere bir oyun oynayacağınızı ve bu oyunda farenin tuşlarını kullanacağınızı söyleyiniz. Tahtaya Fare Tuşlarını Öğreniyorum etkinlik kâğıdını yapıştırınız. Daha sonra öğrencilere aşağıdaki açıklamayı yapınız:

  • Tahtada görmüş olduğunuz farenin tuşlarına dokunacağım. Sizden istediğim hangi tuşa dokunduğumu gözlemlemeniz ve bastığım tuşa göre şu hareketleri yapmanız;
  • sağ tuşa dokunduğumda tek alkış,
  • sol tuşa dokunduğumda iki alkış yapınız,
  • ortadaki tekerleğe dokunduğumda ise yerinizde zıplayınız.

TUŞLA, HAYATA BAŞLA!

İlk birkaç etkinlikten sonra yönergeyi uygulayamayan öğrencileri gözlemci olarak yanınıza alınız. Süre uygun ise oyunun sonuna bir öğrenci kalana kadar oyuna devam ediniz.

  • Oyunu oynadıktan sonra öğrencilere fare tuşlarının görevlerini açıklayınız.
  • Bir dosya üzerine fare imlecini getirdiğinizde ve farenin sol tuşuna iki kez bastığınızda dosyayı açabilirsiniz.
  • Farenin sağ tuşuna bir kez bastığınızda ise dosyanın ismini değiştirme ve özelliklerini görüntüleme gibi birçok işlemi yapabilirsiniz. Fare üzerindeki tekerleği döndürerek hareket ettirdiğinizde ise bulunduğunuz sayfa üzerinde aşağı ve yukarı yönde hareket edebilirsiniz.
  • Eğer mümkünse akıllı tahta üzerinde veya bilgisayar ekranında fare tuşlarının kullanımı ile ilgili örnekler verebilirsiniz.

BUGÜN NE ÖĞRENDİK? Fare tuşlarının görevlerini öğrencilerle birlikte tekrar ettikten sonra dersi sonlandırınız.

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.