Birleşik Krallık’tan Türkiye açıklaması: Çok önemli görüşmeler yapıyoruz

Küçük Modüler Reaktörler (SMR) konusunda en gelişmiş teknolojiye sahip ülkelerden biri de Birleşik Krallık. İstanbul Başkonsolosu Kenan Poleo, ‘SMR ile ilgili Türk hükümetiyle de önemli görüşmeler yapıyoruz.” dedi.

Birleşik Krallık’tan Türkiye açıklaması: Çok önemli görüşmeler yapıyoruz
REKLAM ALANI
Yayınlama: 26.12.2023
0
A+
A-

Türkiye’nin en büyük dördüncü ihracat ülkesi birebir vakitte 17’nci ticaret partneri olan Birleşik Krallık ile başta savunma ve ağır sanayi olmak üzere son periyotta önemli işbirlikleri ve karşılıklı yatırımları var. Avrupa Birliği ile ayrıldıktan sonra Türkiye ile hür ticaret mutabakatı için masaya oturan Birleşik Krallık’ın İstanbul Başkonsolosu Kenan Poleo, yeni periyot ile ilgili olarak soruları cevapladı.

BAYKAR’DAN ÇOK ETKİLENDİM

Birleşik Krallık ve Türkiye’nin birinci sınıf savunma teknolojileri geliştirmek için birlikte çalışabileceği çok önemli alanlar olduğunu belirten Kenan Poleo, buna en hoş örneğin TUSAŞ ile BAE Systems ortasında geliştirilen yerli muharip uçak KAAN olduğunu lisana getirdi.

Poleo, “Türkiye NATO’nun kıymetli bir müttefiki, dostu ve ortağı; bu nedenle ikili münasebete çok fazla güç ve kararlılık harcıyoruz. Canik ve Nurol üzere firmalar Birleşik Krallık’ta etkin. Sahiden olumlu işbirliğinin pek çok örneğini görmüş olmak umut verici. Bu yalnızca birbirimizin pazarı için değil. Türkiye’deki harikulâde inovasyon ve mühendislik kapasitesi göz önüne alındığında, üçüncü ülkelerde işbirliklerine gitmek de çok mümkün. BAYKAR’ın yeni tesislerine gittim ve çok etkilendim. Burası dünya standartlarında. Türkiye’de bunun üzere dünya standartlarında pek çok tesis ve hizmet var” dedi.

7 BİN 500 FİRMANIN BAĞLANTISI VAR

Birleşik Krallık, araç, dokumacılık, elektrik jeneratörleri ve metaller de dâhil olmak üzere 16 milyar sterlinlik ihracat karşılığında, taşıt, giysi ve elektrikli makina üzere eser kümelerinde kıymetli bir tedarikçi. Türkiye’ye ihracat yapan Birleşik Krallık şirket sayısı 7 bin 500’i geçmiş durumda. 2021 yılında Birleşik Krallık’tan Türkiye’ye gelen direkt yabancı yatırım da 8.9 milyar sterlini buldu.

Poleo, “İki büyük ticaret ulusunu, iki büyük yenilikçi ulusu ve mühendislik yetenekleri fırsatını bir ortaya getirmemiz gerekiyor. Savunma yeteneklerine her zamankinden daha fazla muhtaçlık duyulan bir zamandayız. Türkiye ile esasen bir ticaret muahedemiz var, ticaret sayılarımız büyük. 26 milyar sterlinlik bir hacim var. Daha fazlasına gereksinimimiz var zira işletme sayısı, Birleşik Krallık’tan Türkiye’de çalışan binlerce işletme ve bunun zıddı de var. Birlikte yapabilecekleri daha çok şey var. Şayet hakikaten çağdaş bir ticaret bağlantımız varsa, bu dünyanın geri kalanına örnek teşkil edebilir” değerlendirmesinde bulundu. Pek çok Özgür Ticaret Mutabakatı’nın temel olarak mallara ve malların erişimine odaklandığını söyleyen Poleo, “Veri, hizmetler ve dijital teknolojiler üzere alanların da muahede kapsamına alınması gerektiğini düşünüyoruz” formunda konuştu.

MİKRO NÜKLEER YENİ ALAN

Türkiye’nin güç çeşitliliği amaçları doğrultusunda küçük nükleer santrallerin yani Küçük Modüler Reaktörler (SMR) konusunda en gelişmiş teknolojiye sahip ülkelerden biri de Birleşik Krallık.

Sabah’ın haberine nazaran, Poleo, “Bu hususta devlet liderlerimiz ortasındaki kimi üst seviye görüşmelerin temeli oluşturuldu. Küçük modüler reaktörler (SMR) dönüşümü sağlayabilecek bir teknoloji. Şimdi tesisleri kurmadık fakat kanıtlanmış bir teknolojiye dayanıyor. Hasebiyle bu, Türkiye ile yakın çalışmayı umduğumuz bir husus. Türkiye’nin inanılmaz bir üretim merkezi olduğu göz önüne alındığında, Türkiye’de bölgeye yahut dünyaya satılabilecek SMR’leri ürettiğiniz bir dünya görebilirsiniz. Birleşik Krallık ve Türkiye’nin birlikte nasıl çalışabileceğine dair bir fikir de bu. SMR ile ilgili Türk hükümetiyle de önemli görüşmeler yapıyoruz. Türkiye’nin daha düşük karbonlu bir iktisada geçiş yaparken birebir vakitte güç esnekliğini ve kendi kendine yeterliliğini sağlaması için de değerli. Güç arz güvenliği açısından da çok kritik” ded

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.