Bomba tez: Putin haber gönderdi, ateşkese hazır!

ABD merkezli New York Times (NYT) gazetesi, Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin’in art planda ateşkes teklifi yaptığını öne sürdü.

Bomba tez: Putin haber gönderdi, ateşkese hazır!
REKLAM ALANI
Yayınlama: 25.12.2023
0
A+
A-

ABD merkezli New York Times (NYT) gazetesi, Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin’in kamuoyu önünde Ukrayna’daki maksatlarına ait kararlı bir imaj çizse de, art planda ateşkes teklifi yaptığını öne sürdü.

Haberde Putin’in eylülden bu yana, ortacılar yoluyla, cephe çizgisindeki çatışmaları durduracak bir ateşkese açık olduğu istikametinde iletiler yolladığı tez edildi.

TRT Haber’in New York Times’a dayandırdığı haberde, Putin’in ateşkes için bildiri gönderdiği savını Kremlin’e yakın iki Rus eski yetkiliye ve Rus başkanın elçilerinden gelen bildirileri alan Amerikalı ve memleketler arası yetkililere dayandırdı.

2022 SONBAHARINDA ATEŞKES İÇİN NABIZ YOKLADI

Gazeteye konuşan Amerikalı yetkililer, Rusya’nın birinci olarak 2022 sonbaharında bir ateşkes mutabakatı için nabız yokladığını öne sürdü. Kaynaklar, Putin’in o devir Rusya’nın el geçirdiği topraklardan mutlu olduğunu ve bu bildirinin Washington’a iletildiğini aktardı.

Gazete, Kremlin idaresinin kamuoyuna savaşa devam bildirisi verse de, Ukrayna’da zafer ilan ederek savaşı bitirmek istediğini öne sürdü.

Geçen sonbaharda Rus yetkililerle bir ortaya gelen bir milletlerarası yetkili NYT’ye yaptığı açıklamada, “Görüşmelerde, ateşkes müzakerelerine hazır olduklarını söylüyorlar. Savaş alanında oldukları yerlerde kalmak istiyorlar” sözünü kullandı.

Haberde, daha evvel işgal edilen tüm toprakları geri kazanmayı vadeden Ukrayna idaresinin bu türlü bir muahedeyi kabul edip etmeyeceğinin bilinmeyen olduğuna dikkat çekildi.

“RUSYA YİNE İLERLEME SAĞLARSA ATEŞKESTEN VAZGEÇER”

Gazeteye konuşan Rus eski yetkililer, Rus güçlerinin alanda tekrar ilerleme sağlaması durumunda Putin’in ateşkes konusundaki fikrini değiştirebileceğini söyledi.

Eski bir üst seviye Rus yetkili hususla ilgili NYT’ye yaptığı açıklamada, “Şu anki durumlarda kalmayı hakikaten istiyor. Fakat bir metre bile geri çekilmeye razı değil” sözlerini kullandı.

“PUTİN NİTEKİM DE MÜZAKEREYE HAZIR”

New York Times’ın bahisle ilgili ulaştığı Kremlin Sözcüsü Dimitri Peskov ise, yolladığı sesli bildiride, “Sunduğunuz tezler kavramsal olarak hakikat değil” derken, Putin’in geçtiğimiz günlerde yaptığı Rusya’nın savaş maksatlarının değişmediği tarafındaki konuşmasını işaret etti.

Peskov, “Putin nitekim de müzakereye hazır. Bunu söyledi. Rusya hazır olmayı sürdürecek, bilhassa de kendi amaçlarını gerçekleştirmek için” diye konuştu.

Gazeteye konuşan ABD’li yetkililer, Putin’in konumunun son devirde değiştiğini ve Rus önderin artık Zelenskiy hükümetinin değişmesini talep etmediğini vurguladı.

ABD’li yetkililer Putin’in ateşkes muahedesiyle Ukrayna topraklarının yaklaşık yüzde 20’sinin Rusya denetiminde kalmasını sağlamaya çalıştığını savundu.

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.