Borrell: Seferber olamazsak Rusya galip gelecek

Avrupa Birliği (AB) Dış Alakalar ve Güvenlik Siyaseti Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, birliğin seferber olamaması durumunda Rusya’nın Ukrayna’daki çatışmada galip geleceğini söyledi.

Borrell: Seferber olamazsak Rusya galip gelecek
REKLAM ALANI
Yayınlama: 24.12.2023
3
A+
A-

İngiliz The Guardian’a konuşan Borrell, “Avrupa Birliği, seferber olamaz ve tüm yeteneklerini harekete geçirmezse Rusya Ukrayna’daki çatışmada galip gelecek” sözlerini kullandı.

Rusya’yı Avrupa’yı tehdit eden ‘büyük güç’ olarak nitelendiren AB diplomasi şefi Borrell, “Rotamızı süratle değiştirmez ve tüm yeteneklerimizi seferber etmezsek bu, Putin’in (Rusya Devlet Lideri Vladimir) Ukrayna’daki savaşı kazanmasına imkan tanıyacaktır. Rusya Avrupa demokrasinini tehdit etmektedir, sırf Ukrayna’yı değil” diye ekledi.

Önemli olan, Rusya’nın savaşı kazanmasını önlemek için neler yapabileceğimizdir. Ne yapmaya hazırız? Nitekim gereken her şeyi yapmaya hazır mıyız? Kendimize sormamız gereken soru bu” diye konuşan Borrell, Rusya’nın ‘sınırlı bir bölgesel zaferle’ yetinmeyeceği görüşünü de lisana getirdi.

Borrell, Ukrayna’daki durumla ilgili değerlendirmesini, “Dolayısıyla uzun sürecek yüksek yoğunluklu bir çatışmaya hazırlanmamız gerekiyor” diye bitirdi.

Haziran 2024’teki Avrupa Parlamentosu seçimlerinin mukadderat anı olacağının da altını çizen Borrell, Avrupalı seçmenlerin bilinmeyenden korktukları için sağcı popülist partileri destekleyebileceğini vurguladı.

Avrupa Parlamentosu seçimlerinin 6 Haziran – 9 Haziran 2024 tarihleri ​​arasında yapılacağını hatırlatan Borrell, son periyotlarda AB ülkelerinde çok sağcı partilerin oy oranlarındaki artışı ima ederek, “Bilinmeyenden ve meçhullükten duyulan endişenin, güvenlik tehdidine cevap verilmesini gerektiren bir hormon ürettiği bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Bu bir gerçektir” diye ekledi.

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.