Borsa İstanbul’da ‘fibonacci desteği’ detayı! İki gün bekleyin

Borsa İstanbul’da yıl sonu olması nedeniyle süreç hacminin düşük olduğunu belirten uzmanlar, yaşanan dalgalanmanın bir düşüş yahut çıkış trendi manası taşımadığını tabir ediyor. Uzmanlar, fibonacci dayanağı düzeyine de dikkat çekiyorlar.

Borsa İstanbul’da ‘fibonacci desteği’ detayı! İki gün bekleyin
REKLAM ALANI
Yayınlama: 25.12.2023
1
A+
A-

2023 seçimlerinin geride kalması, belirsizliğin dağılması ve yeni ekonomik programa olan inancın etkisiyle Borsa İstanbul aylar süren rekorlar serisine girdi. Lakin son günlerde düşüşler göze çarpıyor.

Borsa İstanbul 100 endeksi yüzde 2,6 düşüşle 7358 puana geriledi. Bist 100 endeksi haftaya yüzde 0,5 puan düşüşle 7526 puandan başladı.

Dolar 29,2733 TL, euro ise 31,2990 TL düzeyinde süreç görüyor. Altının gramı ise 1932 liradan alıcı buluyor.

Borsada bilhassa yılın son günlerinde yaşanan fiyat hareketliliği yatırımcılar tarafından da yakından takip ediliyor. 2023 yılının son aylarında yaşanan sert kayıplar kaygı yaratırken, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklama gelmişti. Borsa İstanbul’un 150. Yıl Gong Töreni’nde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Sermaye piyasalarını manipüle etmeye çalışan tamahkarlara meydanı boş bırakamayız” ifadelerini kullanmıştı.

2024 yılı için piyasalar da artık geri sayıma geçerken, herkes “Yeni yılda borsa nasıl olacak? 2024 yılı borsa varsayımı ne?” sorularına karşılık arıyor.

Ekonomist Hikmet Baydar, borsayla ilgili yaptığı değerlendirmelerde şu sözleri kullandı:

“Yılsonuna yaklaşıyor olmamız nedeniyle durum ayarlamalarının olduğu bir devirdeyiz. Süreç hacmi sığ olduğu için sert dalgalanma ihtimalinin yüksek olduğu bir devirdeyiz. Sert düşüşle geldiğimiz 7557 puan düzeyi 10 iş günü evvel gördüğümüz 7529 puan düzeylerine yakın. Yatay seyirde dalgalanan bir borsamız var. O yüzden bu cins dalgalanmalar bir düşüş yahut çıkış trendi olduğu manasına gelmiyor. Borsanın yabancılar tarafından da kıymetli görülen fibonacci takviyesi 7574 civarıdır. Her ne kadar kapanış bu düzeyin altında olsa da, emin olmak için bir-iki gün bu düzeyde tutunup tutunmadığını izlemek gerekiyor. Şimdilik bu dayanağın çalışma ihtimali fazladır. Düşük süreç hacmi bir risk oluştursa da yılsonuna kadar piyasaya kıymetli bir satışın geleceğini düşünmüyoruz. 7450 düzeylerinden alım gelme potansiyeli fazladır.”

“ENDEKSİN 11000-12000 ARALIĞINA KADAR YÜKSELMESİ MÜMKÜN”

Borsanın yabancılar tarafından da kıymetli görülen fibonacci takviyesi 7574 civarında olduğuna değinen Baydar, “2024 yılı için beklentiler 2023 kadar âlâ olmasa da tekrar de bir büyüme beklentisi var. Bunun yanında bölüm ve firma bazında büyüme çok farklılıklar gösterebiliyor. Not artırımları, gri listeden çıkma, jeopolitik risklerin azalması, resesyon dertlerinin son bulması, mahallî seçimin atlatılması sonrasında şayet yabancı girişi sağlanırsa ve yabancı hissesi %60’lara kadar çıkabilirse endeksin 11000-12000 aralığına kadar yükselmesi mümkün. Lakin bu sayılanlar olmazsa, kar realizasyonları daha şiddeti gelebilir” tabirlerini kullandı.

NOEL NEDENİYLE BİRÇOK BORSA KAPALI

Analistler, global hisse piyasalarında, Noel tatili nedeniyle yılın son haftasında birçok borsada süreç gerçekleşmediğini hatırlatarak, açık olan az sayıdaki borsada da likiditenin epeyce düşük olduğunu söyledi.

Para piyasalarındaki fiyatlamalarda ABD Merkez Bankasının (Fed) martta yüzde 85 ihtimalle siyaset faizini düşürmeye başlayacağının kestirim edildiğini belirten analistler, makroekonomik datalardan alınacak sinyallerin bankanın adımları üzerinde tesirli olabileceğini bildirdi.

Analistler, bugün yurt içinde finansal hizmetler inanç endeksi bilgilerinin takip edileceğini tabir ederek, teknik açıdan BIST 100 endeksinde 7.500 ve 7.400 puanın dayanak, 7.600 düzeyinin direnç pozisyonunda olduğunu kaydetti.

BORSA İSTANBUL’DAN DEĞERLİ TEMETTÜ KARARI

BIST Temettü Endekslerinin dönemsel değerleme sayısının artırılması maksadıyla BIST Piyasa Bedeli Yüklü Hisse Endeksleri Kural Setinde değişiklikler yapıldı.

Buna nazaran Temettü ve BIST Temettü 25 Endekslerinin kapsamını belirlemeye yönelik halihazırda yılda 1 sefer yapılmakta olan dönemsel çalışmaların, endekslerin temasına uygun temsil kabiliyetlerinin artırılması gayesiyle yılda 4 sefer yapılması kararlaştırıldı.

Borsa İstanbul’dan yapılan açıklamada, Hisse Endeksleri Kural Setlerinin, Borsa İstanbul Finansal Ölçütler Komitesi (Komite) tarafından periyodik olarak gözden geçirildiği, piyasalardaki gelişmeler ile mahallî ve milletlerarası mevzuattan kaynaklanan değişiklikler yansıtıldığı, piyasa iştirakçilerinden gelen ve uygun bulunan talepler karşılandığı ve bunlara ait gerekli güncellemeler yapıldığı belirtildi.

Açıklamada şöyle devam edildi:

“Borsa İstanbul Genel Müdürlüğü’nün 22.11.2023 tarih, 21450 numaralı Duyuru’su ile BIST Temettü Endekslerinin dönemsel değerleme sıklığının artırılması hususu 27.11.2023–12.12.2023 tarihleri ortasında Finansal Ölçüt Yararlanıcılarının görüşüne açılmıştı. Gelen Görüşler ve Borsa İstanbul’un Görüşlere Ait Değerlendirmeleri Ek 1’de yer almaktadır.

Gelen görüşler de dikkate alınmak suretiyle Borsa İstanbul Genel Müdürlüğü’nce; BIST Piyasa Bedeli Yüklü Hisse Endeksleri Kural Seti’nin;

– Temettü ve BIST Temettü 25 Endekslerinin (Endeksler) kapsamını belirlemeye yönelik halihazırda yılda 1 sefer yapılmakta olan dönemsel çalışmaların, Endekslerin temasına uygun temsil kabiliyetlerinin artırılması gayesiyle Şubat-Nisan, Mayıs-Temmuz, Ağustos-Ekim ve Kasım-Ocak devirleri için yılda 4 sefer yapılması,

– Endekslerde olup içinde bulunulan yıl içinde yaptığı genel konsey toplantısında temettü dağıtmama kararı alan şirketlerin hisselerinin birinci Endeks Periyodundan itibaren Endekslerden çıkarılması,

– Endekste olmayan fakat yıl içinde yaptığı genel konsey toplantısında nakit temettü dağıtma kararı alan ve Endekslerin genel kuralı olan son 3 yılda nakit temettü dağıtma kuralını karşılar hale gelen şirketlerin hisselerinin birinci Endeks Periyodundan itibaren Endekslere dahil edilmesi,

– Görüşe açılan Kural Seti husus 6.11.c.i’de yapılması planlanan değişikliğin daha anlaşılır hale getirilmesi,

amacıyla Ek 2’te gösterilen değişiklikler yapılarak Ek 3’teki son halinin kabul edilmesine karar verilmiştir.”

KAYNAK: AA

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.