Brent petrolün varil fiyatında artış!

Brent petrolün varili memleketler arası piyasalarda ​​​79,09 dolardan süreç görüyor.

Brent petrolün varil fiyatında artış!
REKLAM ALANI
Yayınlama: 26.12.2023
0
A+
A-

Cuma günü 80,10 dolara kadar yükselen Brent petrolün varil fiyatı, günü 78,80 dolar düzeyinde tamamladı. Brent petrolün varil fiyatı, bugün saat 09.11 prestijiyle kapanışa nazaran yüzde 0,37 artışla 79,09 dolar oldu. Birebir dakikalarda Batı Teksas çeşidi (WTI) ham petrolün varili 73,80 dolardan alıcı buldu.

Dün petrol piyasalarında Noel tatili nedeniyle süreç yapılmadı. Yemen’deki Husilerin Kızıldeniz’de gemileri gaye alan aksiyonları petrol fiyatları üzerindeki tesirli olmaya devam ediyor. İsrail’in Gazze Şeridi’ne yönelik hücumları ve global petrol rezervlerinin birçoklarını barındıran Orta Doğu’da artan gerginlik, petrol fiyatlarının üst istikametli hareketini destekliyor.

Husilerin askeri sözcüsü Yahya Seri, 19 Kasım’da X hesabından, İsrail’in abluka altındaki Gazze Şeridi’ne yönelik taarruzlarına reaksiyon olarak İsrail bandıralı her türlü gemiyi gaye alacaklarını açıklamıştı. Dünyanın en büyük konteyner şirketi İtalyan-İsviçre ortaklı Mediterranean Shipping Company (MSC), Maersk, Alman nakliyat şirketi Hapag-Lloyd, Fransız gemicilik şirketi CMA CGM ve İngiliz güç şirketi bp, güvenlik gerekçesiyle Kızıldeniz’deki tüm seferlerini askıya aldığını duyurdu.

Kızıldeniz’de ticari gemilerin uğradığı taarruzlar ve şirketlerin peş peşe aldığı kararlar global tedarik zinciri krizi yaşanabileceği tasalarını artırırken, sorunun güç sevkiyatlarını da kapsayacak halde genişleyebileceği ihtimali fiyatları üst istikametli hareketlendirdi.

Brent petrolde teknik olarak 79,21 ile 79,27 dolar aralığının direnç, 78,99 ile 78,94 dolar aralığının ise takviye bölgesi olarak izlenebileceği tabir ediliyor.

KAYNAK: AA

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.