Site Rengi

Bronşit İçin Bitkisel Tedavi

Bronşit İçin Bitkisel Tedavi

Bronşit İçin Bitkisel Tedavi
22.11.2021
5
A+
A-

Bronşit İçin Bitkisel Tedavi

Akciğerlere giden havayollarının iç yüzündeki yolların tıkanmasıdır. Akut bronşit ve kronik bronşit olarak iki çeşidi vardır. Akut bronşit grip gibi hastalıklarla beraber görülebilirken, kronik bronşit daha ciddi bir iltihaplanmadır. Mutlaka tedavi gerektirir. Akut bronşit: Genellikle grip, kızamık, boğmaca veya tifo gibi hastalıklar sırasında görülür. Sisli ve soğuk havalarda çok rahatsız olurlar. Hastalığın başlangıcında kuru ve ağrılı öksürük, az yapışkan balgam, sonraları sümüksü cerahatli balgam ile hafif ateş ve halsizlik görülür. Mutlaka doktora danışmanız gerekir. Kronik bronşit: Bu çeşit bronşitte; havayollarını yağlayan bezler büyümüş, iç yüzlerinde bulunan tüyler görevini yapamaz olmuştur. Mutlaka tedavi edilmesi gerekir. Akut bronşit zamanında tedavi edilemezse bu zamanla kronik bronşite dönüşebilir. Doktorun zamanında doğru teşhis yapması bu yüzden çok önemlidir. Ayrıca her iki bronşitte de yapılacak ilk iş eğer içiliyorsa sigarayı bırakıp istirahat etmektir.

Bir miktar yulafı bir tencereye koyup üzerine yeteri miktarda su doldurup kaynatmalı, içine bir miktar şeker koyarak sıcak sıcak içilmelidir. Bronşit için bitkisel tedavilerde turp öz suyu yarım bardak şekilde şeker ilave edilerek içilir. Birer bardak şalgam şurubu bal ile karıştırılarak içilir. Hardal tozu bal ile macun yapılır birer kaşık yutulur. Meyan kökü papatya ile kaynatılır birer bardak içilir.

Bronşit İçin Bitkisel Tedavide Pratik Bitkisel Formüller

Kazayağı bitkisinin çiçek ve yaprakları, taze çam sürgünü, yer sarmaşığı, ebegümeci, okaliptüs yaprağı, andız otu, kekik, gülhatmi çiçeği ve yaprakların 1 litre sıcak suya birer tutam konulur. Bu karışım 10 dakika demlenip süzülür ve biraz bal ilave ederek günde 4-5 bardak içilir.

Öksürük otu kronik ve akut bronşitte nezle ve gribe karşı etkilidir.

1 bardak kaynar suya 5-6 gram ufalanmış ebegümeci konulup 10 dakika bekletilir. Bu karışımdan 2-3 bardak içilir.

1 bardak kaynar suya 5 gram ufalanmış defne yaprağı, 10 gram kurutulmuş ve ince doğranmış portakal kabuğu konulur. 10-15 dakika bekletilen karışımdan günde 2-3 bardak balla tatlandırılıp içilir.

Çörekotu hafif kavrulup toz haline getirilir. Günde 3 defa 1 çay kaşığı toz çörekotu yarım çay kaşığı balla ağızda emilerek yutulur.

1 bardak suya 3 gram kekik konulup 10 dakika bekletilir. Bu karışımdan günde 3 bardak içilir.

Bronşit için önerilen doğal tedaviler ve kullanılan şifalı bitkiler:

Sabun Otu Çayı (Saponaria officinalis) : Sabun otunun ağrı kesici özelliği de vardır. Çayını yapmak için 250 cl kaynamış suya bir çay kaşığı kurutulmuş bitki ilave edilir ve ılık olarak içilir.

Isırgan Otu (Urtica dioica) : Isırgan otunun suyunu ve yapraklarını bal ve şekerle karıştırıp bronşit ve astıma kullanabilirsiniz. 250 cc suya ısırgan otunun kurutulmuş yapraklarından 2 çay kaşığı karıştırıp kaynatın ve soğuyunca içebilirsiniz.

Sarımsak (Allium sativum) : Sarımsak yemek bronşitin en koruyucu silahıdır. Çünkü sarımsak antiviral ve antibakteriyel etkilidir. Sarımsak soğuk algınlığı ve gribe karşı da etkilidir. Sarımsak kokmasını da önlemek için maydanoz yiyebilirsiniz.

Ayrık Otu (Agropyon repens) : Solunum hastalıklarına karşı etkilidir.

Hatmi Çiçeği (Althaea officinalis) : Çiçeği hem sakinleştirici hem de iltihap gidericidir. Tüm solunum yolları hastalıklarında etkilidir.

Bronşit için bitkisel reçete

Gerekli bitkiler : Tatula yaprakları, ısırgan otu, devetabanı, yavşan otu, bayır turpu ve nane.

Reçete ve hazırlanışı : Tatula yaprakları kurutulur ve sigara gibi aralıklarla içilir. Isırgan otu yaprakları ile dövülmüş deve tabanı yaprakları 20 dakika kaynatılır ve süzülür. Elde edilen sıvı başka bir saklama kabında gün boyu dinlendirilir. Dinlendirilen sıvı bir bardak suya yarın fincan sıvı karıştırılarak aç karnına içilir. Yavşan otu dilimlenmiş bayır turpu ile kaynatılır. Elde edilen sıvı süzülür ve nane ile karıştırılarak dinlendirilir. Yarı yarıya su ile karıştırılarak içilir.

Bronşite İyi Gelen Doğal Çözümler

Zencefil: Nezle tedavisinde kullanılan bir bitkidir. Aynı zamanda bronşit tedavisinde de kullanılabilir. İçerisinde bulunan bağışıklık güçlendirici ve iltihap önleyici özellikleri olmasından dolayı bronşlarda meydana gelen iltihabı azaltır, bronşlar şişliğini alır. Bir çay kaşığı kadar öğütülmüş zencefil, karanfil, tarçın bir bardak sıcak su içerisine eklenir ve kişi rahatlayana kadar birkaç gün bu karışımı tüketmelidir. Bir başka kullanım yöntemi olarak ise karabiber ve zencefil tozu bir fincan kaynamış suya eklenerek elde edilen çay tüketilebilir.

Sarımsak: Antiviral ve antibiyotik etkisi olan sarımsak bronşit tedaisinde etkili bir doğal yöntemdir. Soyulmuş olan üç diş sarımsak doğranarak bir bardak süt içerisine karıştırılıp kaynatılır. Geceleri uyumadan önce tüketilir.

Zerdeçal: İltihap önleyici olan etkisi ve öksürüğü kesmesi ile bronşit tedavisinde kullanılır. Zerdeçalla tedavi uygulandığında kişi bir süre çok fazla balgam çıkarır fakat kısa zaman içerisinde iyileşir. Zerdeçal tozunun bir çay kaşığı kadarı bir bardak süt içerisine konularak kaynatılır. Gün içerisinde 2 ya da 3 bardak aç karnına tüketilir.

Tuzlu su: Gün içerisinde birkaç defa tuzlu su ile gargara yapmak bronşitin bazı semptomlarının tedavi edilmesini sağlar. Bir çay kaşık miktarınca tuz, bir bardak ılık su içine eklenip karıştırılır. Tuz miktarı ne az olmalıdır ne de çok olmalıdır. Az tuzun tedavi edici etkisi yokken, fazla tuz boğazı yakabilmektedir. Tuzlu su ile yapılan gargara hem balgamın çıkmasına hem de iltihabın yatıştırılmasına etki eder.

Bal: Bronşitin rahatsız edici öksürüğü ile başa çıkılabilecek en doğal ve en iyi yol yoldur. Hem anti bakteriyel hem de antiviral etkiye sahip olması ile boğaz yatıştırır. Bir fincan siyah çay içerisine bir çay kaşığı kadar bal ilaç ve edilerek tüketilebilir. Bağışıklık sistemini destekler. Limonsuyu ile karıştırılarak tüketilmesi boğaz iltihabının tedavisinde iyi bir yoldur.

Okaliptüs yağı: Bronşit için buhar tedavisi çok faydalıdır. Buhar tedavisi için okaliptüs yağının da kullanılması balgamın yumuşamasına ve hava yollarının açılarak rahat nefes alınıp verilmesine yardımcı olur. İçerdiği anti bakteriyel özellikte iyileşme sürecinin hızlanmasını sağlar. Kaynayan bir su içerisine eklenecek olan birkaç damla okaliptüs yağının ardından havlu ile kafa kapatılarak suya eğilip ve nefes alınıp verilir.

Aşağıda bronşit için kullanılan bitkilerin tedavi ve hazırlanma şekilleri vardır :

DEFNE YAPRAĞI: 1 bardak kaynar suya, 5 gr ufalanmış defne yaprağı, 10 gr kurutulmuş ince doğranmış portakal kabuğu konur, 10-15 dk bekletilir, günde 23 bardak balla tatlandırılıp içilir.

EBEGÜMECİ: 1 bardak kaynar suya, 5-6 gr ufalanmış bitki konur, 10 dk bekletilir, günde 2-3 bardak içilir.

SIĞIR KUYRUĞU ÇİÇEĞİ: 1 bardak kaynar suya, 4 gr sığır kuyruğu yaprak ve veya çiçeği konur, 10 dk bekletilir, günde 2-3 bardak içilir. 1 bardak kaynar suya, 5 gr sığır kuyruğu çiçeği, 5 gr gelincik çiçeği, 3 gr ebe gümeci çiçeği konur, 10 dk bekletilir, günde 2-3 bardak içilir.

BİBERİYE: 1 bardak kaynar suya, 10-20 gr bitki konur, 10 dk bekletilir, günde 2-3 bardak içilir. Biberiye toz haline getirilir, günde birkaç defa 1-4 gr içilir. 1 bardak kaynar suya, 1 tutam kekik, yabani kekik, mine çiçeği ve bir tutam biberiye konur, 10 dk bekletilir, 1 veya 2 defada içilip tüketilir.

MERSİN ESANSI: Yatıştırıcı olarak günde 10 damla kullanılır. Fazlası tehlikelidir, solunum sistemini tahriş eder, kanamalara sebep olur, hamilelerde çocuğun düşmesine sebep olur.

HAVUÇ TOHUMU: 1 bardak kaynar suya, 10 gr tohum konur, 10 dk bekletilir, günde 2-3 bardak içilir. Havuç tohumu toz haline getirilir, günde 3 defa 1-3 gr içilir.

TERE – SU TERESİ TOHUMU: Tere tohumu toz haline getirilir, 1 kaşık toz 1 fincan şekerle karıştırılır günde 3 defa 1 kaşık yenilir süt veya balla da yenilebilir.

KİMYON: 200 gr kimyon toz halinde, 200 gr melek otu kökü toz haline getirilip karıştırılır günde 1 kaşık yenilir.

KEKİK: 1 bardak kaynar suya, 23 gr kekik konur, 10 dk bekletilir, günde 3 bardak içilir. Kekik toz halinde günde 3 defa 14 gr içilir.

PİÇ KENEVİR: 1 bardak kaynar suya, 1 kaşık dövülmüş kenevir konur, 10 dk bekletilir, günde 2 bardak içilir.

DİŞ OTU TOHUMU: 1 bardak suya, 10-20 gr tohum konur, 5-10 dk kaynatılır, günde 2-3 bardak içilir.

ÇÖREKOTU TOHUMU: Çörek kotu hafif kavrulur toz haline getirilir, günde 3 defa 1 çay kaşığı toz, yarım çay kaşığı balla ağızda emilerek yutulur.

KETEN TOHUMU: 1 bardak kaynar suya, 2-10 gr keten tohumu tozu konur, 10 dk bekletilir, günde birkaç bardak içilir. Keten tohumu toz haline getirilir, balla macun yapılır. İçerisine toz halinde 1 kaşık çörekotu, 1 kaşık karabiber konulur, 1 adet limon sıkılır, akşam 1 kaşık yenilir. Keten tohumu tozu sıcak lapa haline getirilir, göğüsün üzerine sarılır. Keten tohumu kavrulur toz haline getirilir, balla karıştırılır yemeklerden 1 saat evvel 1 kaşık yenir.

FARFARA OTU YAPRAĞI: 1 bardak kaynar suya, 6-12 gr yaprak konur, 10 dk bekletilir, günde 2-3 bardak içilir.

FARFARA OTU ÇİÇEĞİ: 1 bardak kaynar suya, 5 gr çiçek konur, 10 dk bekletilir, günde birkaç kaşık içilir. Çiçek ve yapraklar kaynar suya, atılır buharı teneffüs edilir (günde birkaç defa yapılır). Farfara otu yaprakları sigara gibi sarılıp içilir.

SİNİR OTU YAPRAĞI: 1 bardak suya, 1 dilim kabuğu soyulmuş limon 1 çay kaşığı şeker konur, 4-5 taşım kaynatılır, indirilir sinir otu haşlaması ile karıştırılır günde 2-3 bardak içilir. 1 bardak kaynar suya, 2 gr kekik, 5 gr sinir otu yaprağı konur, 10 dk bekletilir, günde 2-3 bardak içilir.

ÇUHA ÇİÇEĞİ KÖKÜ: 1 bardak suya, 4-6 gr ince kıyılmış kök, yaprak veya çiçek konur, 5 dk kaynatılır, günde 3 bardak içilir.

KILIÇ OTU-SARI KANTARON: 1 bardak kaynar suya, 2 gr taze veya kuru bitki konur, 10 dk bekletilip günde 2-3 bardak içilir.

AT KUYRUĞU OTU: 1 bardak kaynar suya, 2-10 gr bitki konur, 10 dk bekletilir, günde 2-3 bardak içilir.

LAHANA YAPRAĞI: Kırmızı lahana yaprakları sıkılır, elde edilen su ile şurup yapılır günde 2-3 bardak içilir. Kırmızı lahana sıkılır, suyu alınır ağırlığı kadar bal konur, kaynatılır, günde 2-3 fincan sıcak olarak içilir.

HATMİ: Hatmi çiçeği, papatya, ıhlamur çay gibi demlenir günde birkaç bardak içilir 1 hafta devam edilir, gece yatarken 1 kaşık bal yenilir.

HATMİ ÇİÇEĞİ : 1 bardak kaynar suya, 10 gr çiçek konur, 10 dk bekletilir, günde 1 bardak içilir. Hatmi çiçeği, ebe gümeci, menekşe, sığır kuyruğu, deve tabanı beraberce haşlanıp içilir.

KAFESLİ SAPSIZ DİKEN: 1 bardak kaynar suya, 8-10 gr ince kıyılmış kök konur, soğuyunca süzülür, günde 1 bardak azar azar içilir.

KESTANE YAPRAĞI: 1 bardak kaynar suya, 10 gr yaprak konur, 10 dk bekletilir, günde 2-3 bardak içilir.

İSLANDA YOSUNU: 1 bardak kaynar suya, 1 kaşık ince dövülmüş yosun konur, soğuyunca süzülür, 1 günde tüketilir.

DEVE DİKENİ TOHUMU: 1 bardak suya, 10 gr ezilmiş tohum konur, 5-10 dk kaynatılır, yemeklerden önce 1 bardak içilir. Tohumlar toz haline getirilir, günde 12 gr balla macun yapılıp yenilir.

İNCİR YAPRAĞI: İncirin meyve zamanındaki yaprakları toz haline getirilir. Bal ile karıştırılıp yenilir.

AYVA YAPRAĞI : 1 bardak suya 6 gr yaprak konur, 10 dk kaynatılır, günde birkaç bardak içilir.

BALDIRI KARA: 1 bardak kay nar suya, 4-6 gr bitki konur, 1 dk bekletilir, balla tatlandırılır günde 2-3 bardak içilir.

CİĞER OTU : 1 bardak kaynar suya 2 kaşık bitki konur 10 dk bekletilir günde 2 fincan içilir.

ÇOBAN PÜSKÜLÜ YAPRAĞI : 1 bardak suya, 6 gr yaprak konur, 5-10 dk kaynatılır, günde birkaç kaşık içilir.

ÇÖRTÜK OTU: 1 bardak kaynar suya, 10 gr bitki konur, 10 dk bekletilip içilir.

GELİNCİK ÇİÇEĞİ: 1 bardak kaynar suya, 3 gr çiçek konur, 5- 10 dk bekletilir, günde 2-3 bardak içilir. Gelincik şurubundan günde bir kaç defa 30-60 gr içilir.

HANIMELİ ÇİÇEĞİ: 1 bardak kaynar suya, 5 gr kuru çiçek veya yaprak konur, 10 dk bekletilir, günde birkaç bardak içilir.

HÜSNÜ YUSUF ÇİÇEĞİ : 1 bardak kaynar suya, 10 gr çiçek konur, 10 dk bekletilir, günde 2-3 bardak içilir. 1 bardak suya, 10 gr çiçek, 5 gr çörekotu konur, 10 dk kaynatılır, balla tatlandırılır, günde 2-3 bardak içilir.

KATRAN (ÇAM KATRANI): Katran leblebi unu ile hap yapılarak kullanılır. 1 fincan suya, 0.5-1 gr katran konulup içilir veya 1 parça şekere damlatılıp yenilir.

KAYIŞ KIRAN KÖKÜ: 1 bardak suya, 4-10 gr kök konur, 10 dk kaynatılır, günde 2-3 bardak sıcak olarak içilir.

KEDİ AYAĞI: 1 bardak kaynar suya ,6 gr bitki konur, 10 dk bekletilir, yemeklerden önce 1 fincan içilir. 10 gün devam edilir, 10 gün ara verilir tekrar devam edilir.

ACI MARUL: Acı marulun kurutulmuş sütünden hap halinde günde 1 gr alınır (fazlası tehlikelidir).

MENEKŞE: 1 bardak kaynar suya, 20 gr bitki konur, 10 dk bekletilir, günde 2-3 bardak içilir. Menekşe şurubu hazırlanıp içilir.

ÖKALİPTÜS YAPRAĞI: 1 bardak kaynar suya, 4 gr yaprak konur, 10 dk bekletilir, balla tatlandırılır, günde 2-3 bardak içilir. Yapraklarından sigara yapılır günde birkaç tane içilir.

ÖKALİPTÜS ESANSI: Kaynar suya, ökaliptüs esansı konur, buharı teneffüs edilir.

GEYİK DİLİ: 1 bardak kaynar suya, 6-12 gr yaprak konur, 10 dk bekletilir, balla tatlandırılır, günde 1-2 bardak içilir. Taze yaprakları sıkılır, elde edilen su ile şurup yapılıp içilir.

SÜT OTU KÖKÜ: 1 bardak kaynar suya, 3 gr kök konur, 10 dk bekletilir, günde 1-2 bardak içilir. Kökü toz haline getirilir, 0.30 – 0.50 gr içilir. 1 bardak gr bitki konur, 10 dk kaynatılır, günde 1-2 bardak içilir.

SAFRAN: Günde 1-1.5 gr toz halinde içilir (yatıştırıcı olarak).

SEMİZOTU: Semizotu sıkılır, suyundan içilir.

VANİLYA: Vanilya günde birkaç defa 0.2-0.3 gr hap halinde alınır.

AYÇİÇEĞİ: 2 bardak suya, 1 tatlı kaşığı ezilmiş ayçiçeği ve ufalanmış kuru yaprak konur, 30 dk hafif ateşte kaynatılır, soğuyunca süzülür, şekerle tatlandırılır, gece yatarken içilir.

FARE KULAĞI: 1 bardak kaynar suya, 1 kaşık bitki konur, 30 dk bekletilir, 1 günde tüketilir.

KEBERE KÖKÜ: Kebere kökü kabuğu toz haline getirilir, sümbül çiçeği ile karıştırılır balla macun yapılıp yenir.

KINDIRA KÖKÜ: 1 bardak suya, 2 kaşık ince kıyılmış kök konur, 10 dk kaynatılır, günde 2 bardak sıcak olarak içilir.

DUVAR SARMAŞIĞI: 1 bardak kaynar suya, 2 gr bitki konur, 10 dk bekletilir, 1 günde tüketilir.

HARDAL TOHUMU: Hardal tohumu toz haline getirilir, günde birkaç defa 0.50 gr balla yenilir.

YER SARMAŞIĞI: 1 bardak kay- nar suya, 1 tatlı kaşığı bitki konur, 10 dk bekletilir, yemekler esnasında 1 bardak içilir. Taze bitki sıkılır, suyundan günde 50 gr içilir.

SÜLÜK OTU: 1 bardak kaynar suya, yarım tatlı kaşığı bitki konur, 10 dk bekletilir, 1 günde 3-4 defada tüketilir.

TOLU PELESENGİ : Günde bir kaç defa 1-3 gr toz halinde içilir. Veya şurubundan günde 30-10 gr içilir.

TURP SUYU: Turp sıkılır, suyundan günde 2 çay bardağı bal şerbeti ile tatlandırılıp içilir.

YAVŞAN OTU: 1 bardak kaynı suya, 1 tatlı kaşığı bitki konur, 1 dk bekletilir, günde 3-4 bardak içilir. Taze bitki sıkılır, suyundan 40-60 gr içilir.

ZENCEFİL: 1 bardak kaynar su ya, 1 çay kaşığı toz zencefil kont 10 dk bekletilir, günde 3 bardak içilir. Toz zencefilden günde 3 defa yarım1 çay kaşığı şekerle yenilir.

KARANFİL: Karanfil, elma kabuğu ile kaynatılıp içilir.

ÇAY: Günde 3-5 bardak çay kronik bronşitte faydalıdır.

ŞALGAM: Şalgam sıkılır, 1 çay bardağı şalgam suyuna 2 tatlı kaşığı bal konur, 5 dakika kaynatılır, sıcak olarak içilir.

SARIMSAK: 5 diş sarımsak ezilir, 1 bardak sütle 5 dk kaynatılır, süzülür, balla tatlandırılır, günde 3-4 defada tüketilir.

KARBONAT: Günde 4-12 karbonat içilir, çocuklara yaş başına yarım gr verilir.

GRİNDELYA ÇİÇEĞİ: 1 bardak suya, 10 gr bitki konur, 10 dk kaynatılıp içilir. Bitki toz haline getirilir, günde 10 gr içilir.

İZLANDA YOSUNU: 1 bardak kaynar suya, 10 gr yosun konur, soğuyunca süzülür, 1 günde tüketilir.

ZIRNIK : 0,02 – 0,05 gram içilir.

TİLKİ ÜZÜMÜ: 1 bardak kaynar bitkinin dallarından konur, 10 dk bekletilir, günde 2-3 bardak içilir.

DENİZ ÜZÜMÜ: 1 bardak kaynar suya, 10 gr bitkinin dallarından konur, 10 dk bekletilir, gün1-2 bardak içilir.

SU SARIMSAĞI: 1 bardak kaynar suya, 10 gr bitki konur, 10 dk bekletilir, günde 2-3 bardak içilir.

HİNT SÜMBÜLÜ: 1 bardak suya, 2 gr bitki kökü konur, 10 dk kaynatılıp içilir.

NANE: 2 bardak kaynar suya, 10 gr nane, 10 gr kuru yemiş, 10 gr kuru üzüm konur, 30 dk bekletilir, 1 günde tüketilir.

ADAÇAYI: 1 kilo kaynar suya, 1 tutam ada çayı, 1 tutam kekik, 1 tutam ısırgan otu konur, 10 dk bekletilir, günde 2-3 fincan içilir.

ANDIZ OTU KÖKÜ: 1 bardak kaynar suya, 4-10 gr kıyılmış kök konur, 10 dk bekletilir, günde 2-3 bardak içilir. Kökler toz haline getirilir, günde 2-10 gr içilir.

MEYAN KÖKÜ: 1 bardak kaynar suya, 10 gr dövülmüş kök konur, 10 dk bekletilir, günde 2-3 bardak içilir. Meyan kökü toz haline getirilir, günde birkaç defa 0.5-1 gr içilir.

PANAMA KABUĞU: 1 bardak suya, 0.40 gr parçalanmış kök konur, 5-10 dk kaynatılır, 2 saatte bir 1 çay kaşığı içilir.

Bronşit Bitkisel Tedavide Kullanılan Bitkiler

Kullanılan bitkilerden yapılan çaylar günde 2-3 bardak, macunlar 1-2 kaşık, damlalar 1-2 damla şeklinde olacak şekilde tedavi sürdürülür.

Akça otu (gelin çiçeği): Yakılarak koklanır.

Akgünlük sakızı: Macunu yenir. Suyu ve hülasası içilir. Yağı sürülür veya sarılır.

Altın kökü (ipeka): Çayı ve suyu içilir.

Anason: Macunu yenir. Çayı ve suyu içilir.

Andız otu (kökü): Çayı ve suyu içilir.

Ardıç tohumu (siyah): Macunu yenir. Çayı, suyu ve hülasası içilir. Yağı sürülür veya sarılır.

Arpa: Çayı ve suyu içilir.

Aslanağzı: Yaprağının çayı ve suyu içilir.

Ayva: Şurubu içilir.

Badem ve yağı: Hülasası içilir.

Bal: Yenir, şifalı bitkilerle macun yapılır, şerbeti içilir. Merhem gibi sürülür.

Balık otu: Çayı ve suyu içilir.

Beyaz marrup: Çayı ve suyu içilir.

Biberiye (kuşdili): 40 gramının iki suda yapılan haşlamaları kullanılır.

Büyük ebegümeci : Çayı ve suyu içilir.

Ciğer otu: Çayı ve suyu içilir.

Çam sürgünü: Çayı ve suyu içilir.

Çoban püskülü: Çayı ve suyu içilir. Fazlası zehirlidir.

Çuha Çiçeği: Şurubu içilir.

Çördük otu : Çayı ve suyu içilir.

Deve dikeni: Çayı ve suyu içilir.

Elma: Suyu içilir.

Eşekkulağı: 50 gramı 1 litre suda demletilir, birer fincan içilir.

Farekulağı (sülük otu): Çayı ve suyu içilir.

Gelincik: Çayı ve suyu içilir.

Gökçe (ökse-burç): Macunu yenir. Çayı ve suyu içilir.

Greyfurt (ağaç kavunu): Çiçeği açılmadan toplanır, 5 gün su içinde bırakılır ve her gün acılığı gidene kadar suyu değiştirilir, balla karıştırılarak marmelât yapılır.

Gülhatmi: Çayı ve suyu içilir.

Hanımeli: Çayı ve suyu içilir.

Havuç: Suyu süt ile içilir.

Hazzaziye: Çayı ve suyu içilir.

Çörek otu: 5 gram su ile yutulur. Macunu yenir. Yağı 5 gram içilir. Yağı sürülür veya sarılır.

Hardal (siyah): Macunu yenir. Hülasası içilir. Yağı sürülür veya sarılır.

Helile (kara ve sarı): Macunu yenir. Çayı ve suyu içilir.

Hint keneviri (kendir otu): Çayı ve suyu içilir.

Hint sümbülü (Mekke ayrığı): Pişirilip içilir.

Ihlamur: Macunu yenir. Çayı ve suyu içilir.

Isırgan otu ve tohumu: Macunu yenir. Çayı ve suyu içilir.

İncir: Kurusu balla yenir.

İzlanda likeni: Çayı ve suyu içilir.

Kantaron (sarı): Macunu yenir. Çayı, suyu ve hülasası içilir. Yağı sürülür veya sarılır.

Karakafes: Kökünden elde edilen mayi ve merhemi sürülür.

Karabaş lavanta çiçeği: Macunu yenir. Çayı, suyu ve hülasası içilir. Yağı sürülür veya sarılır.

Karabiber: Baharat olarak kullanılır. Karadut: Şurubu içilir.

Karanfil: Baharat olarak kullanılır.

Karadut : Şurubu içilir.

Katran: 4-5 gram köpüğü meşkteki ile yutulur.

Kayın ağacı: Çayı ve suyu içilir.

Kaz ayağı: Şurubu içilir.

Kebere (kedi tırnağı): Sümbül çiçeği ile yenir.

Kedi ayağı: Çayı ve suyu içilir.

Kekik: Macunu yenir. Çayı, suyu ve hülasası içilir. Yağı sürülür veya sarılır.

Kestane: Yenir.

Köpek dili: Çayı ve suyu içilir. (Dikkat! Çok miktarda alınırsa zehirleyebilir.)

Kuşburnu (yabani gül): Macunu yenir. Çayı ve suyu içilir.

Lahana: Suyu süt ile içilir.

Manisa lâlesi: Taze yapraklarından elde edilen suyu kullanılır.

Yer sarmaşığı: Çayı ve suyu içilir.

Yılanyastığı: Kökünün çayı ve suyu içilir.

Zencefil: Baharat olarak kullanılır,

Menekşe: Çayı ve suyu içilir.

Meyan kökü: Macunu yenir. Çayı, suyu ve şurubu içilir.

Mor menekşe: Yapraklarının çayı içilir.

Nane: Macunu yenir. Çayı, suyu ve hülasası içilir. Yağı sürülür veya sarılır.

Oğul otu (melisa): Macunu yenir. Çayı, suyu ve hülasası içilir. Yağı sürülür veya sarılır.

Okaliptüs (sıtma ağacı): Çayı ve suyu içilir.

Papatya: Macunu yenir. Çayı, suyu ve hülasası içilir. Yağı sürülür veya sarılır.

Rezene: Macunu yenir. Çayı, suyu ve hülasası içilir. Yağı sürülür veya sarılır.

Sahlep: Meyvesi yenir . Sakızı sütle içilir. Lapası sarılır.

Sarımsak: Kokusunu gidermek için sirkenin içinde bekletilerek yenir.

Saz: Kökünden yapılan şurup içilir .

Sığır kuyruğu: Çayı ve suyu içilir.

Sinameki: Macunu yenir. Çayı ve suyu içilir.

Soğan: Bol miktarda yenir.

Sütleğen (sütlüce otu): Kökünün çayı ve suyu içilir.

Şalgam: Salatası yenir. Suyu içilir.

Tarçın (Çin tarçını): Macunu yenir. Çayı ve suyu içilir. Yağı kullanılır.

Tatula (boru çiçeği): Kuru yaprak ve çiçekleri sigara gibi içilir

Tavşan kulağı: Çayı ve suyu içilir. (Dikkat! Çok miktarda alınırsa zehirleyebilir.)

Tere otu ve tohumu: Macunu yenir. Çayı ve suyu içilir.

Üzerlik tohumu: Macunu yenir. Çayı ve suyu içilir.

Vanilya: Günde 5-6 gram alınır.

Venüssaçı (baldırıkara): Çayı ve suyu içilir.

Yabani farekulağı: Çayı ve suyu içilir. Merhemi sürülür.

Yabani sarmaşık: Çorbası içilir. Yer sakızı: Çayı ve suyu içilir.

Çavdar mahmuzu otu: Işıktan saklanır, kullanılacağı zaman öğütülerek kullanılırsa bronş kaslarını kasar. (Dikkat! Çok miktarda alınırsa zehirleyebilir.)

Çemen otu: Toz haline getirilerek veya lapa yapılarak kullanılır.

Peygamber ağacı (gayak ağacı): Çayı ve suyu içilir.

Sığır kuyruğu: Çayı ve suyu içilirse bronş salgısına iyi gelir .

Tatula (boru çiçeği): Kuru yaprakları toz halinde kullanılırsa bronş salgısına iyi gelir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.