Çay yüzünden sararan dişlere tahlil: Diş lekeleri nasıl geçer, çay ve kahve dişlere ziyanlı mı?

Gerek gün içerisinde tüketilen besinler gerek bir kadro ziyanlı alışkanlıklar… Bunların hepsi diş eti meselelerine ve diş lekelerine taban hazırlayabiliyor. Bilhassa birçok kişi sararan dişlerinden şikayetçi. Pekala, diş lekeleri nasıl geçer, çaylar diş sarartır mı?

Çay yüzünden sararan dişlere tahlil: Diş lekeleri nasıl geçer, çay ve kahve dişlere ziyanlı mı?
REKLAM ALANI
Yayınlama: 25.12.2023
4
A+
A-

Günümüzde hayli tanınan hale gelen diş beyazlatma ve diş taşı temizleme süreçleri için beşerler soluğu diş doktorlarında alıyor. Diş lekeleri ve sararmalar için hekim müdahalesinin dışında yapabileceğiniz bir ekip teknikler mevcut. İşte, diş lekeleri neden olur ve nasıl temizlenir sorularına dair tüm açıklamalar bu haberimizde!  

DİŞ LEKELERİ NEDEN OLUR?

Dişler iki başka halde renk değiştirmektedir. Bunları sıralayacak olursak:

Dışsal Diş Lekesi: Yalnızca diş minesinde ya da dişin yüzeyinde görülmektedir. Tüketilen besinler, içecekler ve tütün üzere dış etkenlere bağlı alışkanlıklar yüzünden oluşur.

İçsel Diş Lekesi: Dişin içerisinde yer alan bu diş lekelenme çeşidi ekseriyetle gri bir yapıda kendini gösterir. Kullanılan ilaçlar, diş çürükleri ve genetik sebeplere bağlı olarak meydana gelir.

Diş lekesine taban hazırlayan etkenler ise şunlardır:

Yaş Alımı:

  • Yaşlandıkça dişlerdeki mine aşınması artar.

  • Genellikle sarı bir görünüm oluşur.

  • Hem dışsal hem de içsel faktörler tesirli olabilir.

Yiyecek, İçecek ve Tütün Kullanımı:

  • Bazı yiyecek ve içecekler dişlerin dış katmanlarına lekeler bırakabilir.

  • Özellikle çay, kahve, kırmızı soslar, alkol ve çikolata diş lekelenmelerinin esas nedenlerindendir.

  • Bu cins tüketimler sonrası dişlerin fırçalanması ve ağız bakımının yapılması değerlidir.

Çürükler ve İlaçlar:

  • Bazı antibiyotik ilaçlar dişlerin renginde değişikliklere yol açabilir.

  • Çürüklerin farklı etapları vardır ve kimileri beyaz ya da kahverengi lekelerin dişlerde oluşmasına neden olabilir.

DİŞ LEKESİ NASIL GEÇER? 5 KURTARICI TÜYO!

Tüketim Sonrası Paklık: Kahve, çay, çikolata ve koyu renkli meyve sularını tükettikten çabucak sonra dişlerinizi fırçalayarak yahut en azından suyla çalkalayarak diş lekelerini önleyebilirsiniz. Ayrıyeten, kahve ve çaya biraz süt eklemek yahut pipet kullanmak leke oluşumunu azaltabilir.

Asitli ve Şekerli Yiyeceklerden Kaçınma: Gazlı içecekler, yüksek asitli ve şekerli besinler diş renginde bozulma riskini artırabilir. Bu cins yiyeceklerden kaçınarak diş sıhhatini koruyabilirsiniz.

Asitli ve Pigmentli Yiyecekler Sonrası Paklık: Domates, soya, balzamik sos üzere asitli yiyecekler yahut nar, üzüm, pancar üzere pigmentli yiyeceklerden sonra dişlerinizi fırçalayarak yahut diş ipi kullanarak leke oluşumunu engelleyebilirsiniz. Ayrıyeten, suyla ağzınızı çalkalamak da yararlı olabilir.

Tütün Eserlerinden Uzak Durma: Tütün kullanımından kaçınmak, dişlerin sararmasını önlemek için kıymetlidir. Tütün eserleri dişlerde lekelerin oluşmasına katkıda bulunabilir.

Düzenli Diş Tabibi Ziyaretleri: Diş doktorunuzu her 6 ayda bir tertipli olarak ziyaret ederek diş sıhhatinizi denetim ettirin. Profesyonel diş paklığı, dişlerinizin beyaz ve sağlıklı kalmasına yardımcı olabilir.

Ayrıca, ağız kuruluğunu önlemek ve tükürük akışını artırmak için gün boyunca çokça su içmeyi unutmayın. Şayet daima ağız kuruluğu sorunu yaşıyorsanız, altta yatan nedeni belirlemek için aile doktorunuzla görüşmek kıymetlidir.

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.