Cevdet Yılmaz: Çıkışlar evreli olarak devam edecek

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Kur Muhafazalı Mevduat (KKM) sisteminden çıkışların 2024 yılında etaplı bir formda devam edeceğini belirtti.

Cevdet Yılmaz: Çıkışlar evreli olarak devam edecek
REKLAM ALANI
Yayınlama: 26.12.2023
1
A+
A-

TBMM Genel Konseyinde 2024 yılı bütçesi üzerinde hükümet ismine konuşan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Merkez Bankası brüt rezervlerinin mayıs sonu prestijiyle yaklaşık 98,5 milyar düzeyinden 15 Aralık prestijiyle yaklaşık 142,5 milyar dolar düzeyine yükseldiğini kaydetti.

KKM hesaplarının ağustos ayı ortası prestijiyle rekor düzeyi olan yaklaşık 3 trilyon 408 milyar lira düzeyinden 15 Aralık 2023 prestijiyle 2 trilyon 682 milyar lira düzeyine gerilediğini aktaran Yılmaz, “Yaklaşık 700 milyar lira civarında bir gerileme kelam mevzusudur. KKM başından itibaren süreksiz bir sistem olarak kurgulanmıştır. Belirli bir tarih perspektifiyle yapılan bir yasal düzenlemeyle bu düzenek başladı, bulunduğu periyotta vazifesini icra etti ve artık bu düzenekten finansal piyasalarımızda bir istikrarsızlığa yol açmadan evreli, sağlıklı bir biçimde çıkış sürecini devam ettiriyoruz. 2024 yılı boyunca da bu çıkış süreci kademeli bir formda devam edecektir.” diye konuştu.

VERGİDE DÖNÜŞÜM VURGUSU

Vergi düzeninde, toplumsal adaleti gözeten bir yaklaşım olduğunu vurgulayan Yılmaz, “Bunu daha da güçlendirmeli miyiz? Elbette güçlendirmeliyiz. Bu taraftaki tekliflere de elbette katılıyoruz. Önümüzdeki periyotta Orta Vadeli Program’a da yazdık. Direkt vergilerin hissesini arttırmak istiyoruz. Bu o denli bir anda olabilecek bir şey değil. Yapısal bir dönüşüm. Kademeli bir halde bu tarafa gerçek bir Türkiye’deki vergi sistemini dönüştürmemiz gerekiyor.” dedi.

“BÜTÇE AÇIĞI OLUMLU SEYREDİYOR”

Bütçe açığının olumlu bir çerçevede seyrettiğinin altını çizen Yılmaz, şunları kaydetti: “Bazı arkadaşlarımız ‘niye yüzde 100 tutmadı?’ diye programları, planları eleştiriyorlar. Dünyanın hiçbir yerinde küsuratına kadar noktalı virgüllü bir şey tutmaz. Bir kestirim yapıyorsunuz sonuçta. Değerli olan mertebedir. Mertebeye yakın, biraz üstünde, biraz altında bir gerçekleşme sağlıyorsanız bu varsayımlarınız sağlıklı demektir. Biz de bu tarafta gidiyoruz. Bütçe açığında olumlu tarafta sürprizimiz var. Bu yıl için düşündüğümüz açık, öngördüğümüzden daha düşük gerçekleşecek üzere görünüyor. Büyüme ve gelir performansımız iddialarımızdan daha güzel gidiyor. 6,4 olarak kestirim ettiğimiz bütçe açığının, 5,5’ler düzeyinde gerçekleşme ihtimali var. Bu ay bütün kamunun ödemelerini de yapmaya çalışıyoruz. Kimin kamudan alacağı varsa; sıhhatte, ulaştırmada, DSİ, eğitim projelerinde bütün kamudaki alacakları ödemek kaydıyla bunu başarıyoruz. Mayıs sonrası yakaladığımız siyasi istikrar ortamı ve izlediğimiz siyasetlerle bütçemizde de sarsıntıya, EYT üzere siyaset önlemlerine karşın çok uygun bir performans gösteriyoruz. Sarsıntı tesirlerini çıkardığınızda yüzde 3’ün altında, Maastricht kriterlerinin altında bir bütçe açığıyla karşı karşıyayız. Dünyanın, bölgemizin bu kurallarında Avrupa Birliği ortalamalarından da birçok ülkenin durumundan da daha düzgün.”

“KURDAKİ OYNAKLIK ÖNEMLİ MANADA AZALDI”

Cevdet Yılmaz, TL kur oynaklığı verisinin gelişmekte olan ülkelerin kur oynaklığı ortalama pahasının altında hareket ettiğini, kurdaki oynaklığın çok önemli manada azaldığını söyledi.

“Son 6 aylık periyotta milletlerarası sermaye girişi hızlanmış, rezervlerimiz güçlenmiş, kur oynaklığı azalmış ve finansman şartları güzelleşmiştir. İktisattaki dengelenme Türk lirasını desteklerken, TL varlıklara artan ilgi, rezervlerdeki artış ve kurun istikrarlı seyri de enflasyonla çabayı desteklemektedir. Ağustos ayından itibaren aylık enflasyon daima güçlenen bir düşüş trendine girmiştir. Aylık bazda enflasyonda bir ivme kaybı olduğunu görüyoruz. Mevsimsel şartlar aleyhimizde olduğu halde, jeopolitik birtakım beklenmedik riskler ortaya çıktığı halde enflasyonda ivme kaybının devam ettiğini görüyoruz. Enflasyon, 2024 yılı amaçlarımızla uyumlu bir patikaya yanlışsız evrilmiş, enflasyondaki ivme kaybı çok net bir formda görülmüştür. Yıllık bazda ise 2024’ün ikinci yarısında bariz bir düşüş bekliyoruz. Yaz aylarında hesaplara girmiş olan yüksek enflasyon periyodu, gelecek yılık ortalarında hesabımızdan çıkmış olacak.”

KAYNAK: AA

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.