Çin tahvillerine ilgi artıyor

Geçen ay Çin tahvillerinde yabancı yatırımcıların durumunda kayda bedel bir artış yaşandı. Bununla birlikte Çin Merkez Bankası’nın faiz indirimlerine yanaşmaması ve düşük getirilerin girişlerin suratını önümüzdeki devirde yavaşlatabileceği…

Çin tahvillerine ilgi artıyor
REKLAM ALANI
Yayınlama: 26.12.2023
0
A+
A-

Küresel yatırımcılar dünyanın ikinci en büyük tahvil piyasasındaki konumlarını geçen ay 251 milyar yuan (33 milyar dolar) artırdı.

Bu, Çin’in Döviz düzenleyici kurumuna nazaran bugüne kadarki en yüksek ikinci artışa işaret ediyor. Artış, ekim ayındaki meblağın neredeyse altı katı oldu ve yuan tahvillerin geçen yıl yaşanan 616 milyar yuanlık rekor çıkışı bilakis çevirme yolunda ilerleme kaydetmesini sağladı.

Girişlerdeki sürpriz hızlanma, yatırımcıların Fed’in mali genişlemeye erken ve daha agresif bir geçiş yapacağına dair beklentileriyle yaşanan global tahvil rallisinden kaynaklandı ve talep de pasif endeks fonlarından geldi.

Ancak Pekin idaresinin para siyasetini gevşetme niyetinin olmaması, Çin’in uzun vadeli tahvillerine karşı artan ihtiyat ve daha ucuz gelişmekte olan piyasa varlıklarının görece cazip olması göz önüne alındığında bu ivme yavaşlayabilir.

Societe Generale Asya Makro Strateji Yöneticisi Kiyong Seong, “Önümüzdeki altı ayda mali genişleme adımlarının ölçeği Çin’de atılanlardan daha büyük olacağından, Çin tahvillerinin başka global tahvillerden daha güzel performans göstermesi pek mümkün değil” öngörüsünde bulundu.

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.