Diz kireçlenmesi (gonartroz)

Diz eklemi bedenimizin en büyük ve tüm yükümüzü taşıyan eklemidir. Yaş ilerledikçe diz ekleminde yıpranmalar oluşabilmektedir. Bu yıpranmalar …

Diz kireçlenmesi (gonartroz)
A+
A-
14 Ağustos 2022 03:31
4

Diz eklemi bedenimizin en büyük ve tüm yükümüzü taşıyan eklemidir. Yaş ilerledikçe diz ekleminde yıpranmalar oluşabilmektedir. Bu yıpranmalar sonucunda diz ekleminde artroz (halk ortasında diz kireçlenmesi dediğimiz olay) gelişir. Diz kireçlenmesi her yıl toplumda 1000 şahıstan 3’ünde saptanmaktadır. Bu yazımızda evvel diz kireçlenmesinin sebeplerini, önlemek için neler yapabileceğimizi ve ilerlemesini geciktirmek için tıpta uygulanan teknikleri anlattıktan sonra hangi durumlarda diz protezi ameliyatı gerektiğinden bahsedeceğiz.

Diz kireçlenmesi gençlerde ender görülür, yaş ilerledikçe dizde yıpranma artar ve diz kireçlenmeye masraf. Bayanlarda erkeklere nazaran daha sık ortaya çıkar. Ailenizde dizlerinde kireçlenme olan kişi var ise sizde de bu rahatsızlık gelişebilir. Dizinde geçirdiğiniz kırık, menisküs yırtığı, bağ yırtıkları sonucunda dizinizin vakit içinde kireçlenmeye gitme riski vardır. Daima dizini kıvırıp yere koyarak çalışan şahıslarda, bacak kasları zayıf olan şahıslarda ve fazla kilolu şahıslarda diz kireçlenmesi gelişme riski öbür insanlara nazaran daha fazladır.

Biraz evvel saydığımız risk faktörleri var ise dizde kireçlenme gelişmemesi için kimi tedbirler alabiliriz. Öncelikle diz etrafı kaslarını güçlendirmemiz gerekmektedir. Diz etrafı kaslar kuvvetli olursa diz eklemi üzerine binen yükü kaslar taşıyacaktır ve dizde yıpranma ölçüsü azalacaktır. Bedenimizdeki fazladan her bir kilogram dize 3 kilogram yük yapmaktadır. Şayet 10 kilogram fazlalığınız var ise dizinize 30 kilogram fazladan yük binmektedir. Dizin üzerine binen yükü azaltmak için fazla kilolarınızdan kurtulmanız gerekmektedir. Çalıştığınız iş gereği daima dizinizi kıvırmanız gerekiyorsa yahut dizinizi yere koymanız gerekiyorsa dizlik kullanmanızda yarar vardır.

Dizinizde tekrarlayan ağrılar başladığında bir ortopedi ve travmatoloji uzman tabibine başvurmanızda yarar vardır. Muayene edildikten sonra çekilen diz sinemanızda kireçlenme bulguları varsa hekiminiz hastalığın düzeyine nazaran size tedavi önerecektir. Öncelikle diz etrafındaki kasları güçlendirecek antrenmanlar başlanır. Gün içinde düz yolda yarım saatlik yürüyüşler yarar sağlayacaktır. Ağrınızın düzeyine nazaran hekiminizin önereceği ağrı kesicileri kullanarak ağrınız azalacaktır. Bunun yanında kilo vermeniz ağrılarınızda önemli azalma sağlayacak ve hastalığınızın ilerlemesini geciktirecektir. Kimi durumlarda diz içi kortikosteroit (kortizon) enjeksiyonu ağrıları önemli formda azaltacaktır. İnsanın kendi kanından tamir edici unsurların ayrıştırılması ve diz içine uygulanması formülü olan PRP ise kimi hastalarda yarar sağlayabilmektedir. Kök hücre tedavisi ise günümüzde yeni kullanılmaya başlandı ve sonuçları yüz güldürmektedir. PRP ile kök hücre tedavisi farklı uygulamalardır. Kök hücre tedavisinde hücreler göbek yağından yahut leğen kemiğinden elde edilmektedir. Kan alınarak hazırlanan sıvılar ise PRP dir. İkisini birbirine karıştırmamak gerekmektedir. Diz içine yapılan hazır kimyasal sıvıların birçoğunun yapılan çalışmalarda yarar sağlamadığı gösterilmiştir.

Diz kireçlenmesinde yapılacak ameliyatlardan kelam etmek gerekirse, şayet diz kireçlenmesi fazla ileri değil ve bacakta eğrilik var ise, bacaktaki eğrilik düzeltilerek dizin üzerine binen yük dağılımı düzeltilmesi ameliyatı olan yüksek tibia osteotomisi yapılır. Bu ameliyatın maksadı dizde gelişen kireçlenmeyi geciktirmektir ve bu hastaların genelde 10 yıl sonra diz protezi ameliyatına gideceği öngörülmektedir. Şayet yalnızca dizin bir kısmında kireçlenme var ise bu çeşit hastalarda yarım diz protezi kullanılabilir. Hastalarımız şayet gün içi yapması gereken işleri yapamıyorsa, kısa uzaklıklarda yürüdüğünde dinlenme gereksinimi duyuyorsa, ağrı geceleri uyandırıyorsa, çekilen grafilerde eklem aralığı kapanmışsa artık diz protezi yapılması gerekir. Uygun bir biçimde yapılan diz protezlerinde hasta ameliyattan bir gün sonra yürüyebilmekte, yaraların uygunlaşması sonrası olağan hayatına dönebilmektedir.

Not: Yazımız bilgilendirmek hedeflidir. teşhis ve tedavi için kesinlikle hekiminize başvurun.

ETİKETLER: , , , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.