Ekşi Sözlük’e makûs haber: Mide bulandıran paylaşımlar sonrası gereken yapıldı!

Ekşi Sözlük’teki şehit paylaşımlarına yönelik soruşturma sürerken platforma erişim mahzuru getirildi. Ulusal güvenlik gerekçesiyle erişim mahzuru getirilen Ekşi Kelamlık, daha evvel de çocuk istismarı ve pedofili skandalıyla gündeme gelmişti.

Ekşi Sözlük’e makûs haber: Mide bulandıran paylaşımlar sonrası gereken yapıldı!
REKLAM ALANI
Yayınlama: 25.12.2023
0
A+
A-

Kayıtlı üyelerin paylaşım yaptığı toplumsal medya platformu Ekşi Sözlük’ün son alan ismi da ulusal güvenlik gerekçesiyle kapatıldı.

10 gün içerisinde ikinci erişim engelli getirilen “eksisozluk1923.com” alan ismi ulusal güvenlik ve kamu sisteminin korunması gerekçesiyle, Ankara 6. Sulh Ceza Hakimliği’nin kararıyla erişime engellendi.

Ekşi kelamlık, TSK’nın gerçekleştirdiği operasyonlarda şehit olan askerlere yönelik olumsuz nitelikte, TCK’nın 216. unsuru kapsamında “halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik yahut aşağılama” ve öbür hata ögelerini içeren yorum ve paylaşımlara ait Ankara ve İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca soruşturma başlatılmıştı. 

ANKARA

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yapılan açıklamada, “Ekşi Kelamlık isimli toplumsal paylaşım sitesinde, Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından terör örgütlerine yönelik gerçekleştirilen operasyonlarda şehit olan askerlerimize yönelik hata yahut kabahat ögesi içeren paylaşımları yapanlar hakkında resen soruşturma başlatılmıştır.” bilgisi verildi.

İSTANBUL

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığından yapılan açıklamada, şunlar kaydedildi:

“23 Aralık’ta Irak’ın kuzeyinde TSK tarafından gerçekleştirilen Pençe-Kilit operasyonları kapsamında şehit olan askerlerimize ve ailelerine yönelik bugün ekşisözlükte ‘oğlum şehit oldu ne keyifli bana’ başlığı altında hata ögesi içerdiği bedellendirilen paylaşım ve yorumları yapan hesaplara ait TCK’nın 216. hususunda belirtilen ‘halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik ve aşağılama’ ve 301. hususunda belirtilen ‘Türk milletini, Türkiye Cumhuriyeti devletini, devletin kurum ve organlarını aşağılama’ kabahatlerinden Cumhuriyet Başsavcılığımızca resen soruşturma başlatılmıştır.”

HAKARET İÇERİKLİ PAYLAŞIMA GÖZALTI

Antalya’da toplumsal medya sitesinde şehitlere ve ailelerine yönelik berbat ve hakaret içerikli paylaşım yaptığı belirlenen O.K., gözaltına alındı.

EKŞİ KELAMLIK NEDİR? PAYLAŞIMLAR NASIL DENETLENİYOR?

Daha öncede Türkiye’de erişim pürüzüyle karşılaşan Ekşi Kelamlık, kendisini kayıtlı muharrirlerin yorumlarını içeren Türkiye merkezli iştirakçi bir kelamlık olarak nitelendiriyor. Platform, iştirakçilere ileti paylaşma hizmeti sunarak, ziyarete bağlı olarak reklam gelir elde ediyor.

Ekşi Kelamlık, müellif olarak nitelendirdiği üyelerin açtığı başlıklar ve tekrar kayıtlı muharrirlerin bu başlıklara yorum yaptığı bir platform olarak biliniyor.

Ekşi Kelamlık, 21 Şubat ve 13 Mayıs 2023 tarihlerinde erişime engellenmişti. Yapılan itirazlara karşın açılmayan platform bu sefer siteyi “eksisozluk2023.com” olarak yeni bir alan ismine taşımıştı.

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.