Erdoğan’dan muhalefete ‘alabalık tesisi’ göndermesi! Dev proje açıldı

Sabiha Gökçen Havalimanı’nın 2. pistinin açılış merasiminde 5 ile yeni havalimanı muştusu veren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, muhalefete yüklendi. Erdoğan, “CHP, havalimanını Tuz Gölü’ne alabalık tesisi yapmaya benzetmişti” dedi.

Erdoğan’dan muhalefete ‘alabalık tesisi’ göndermesi! Dev proje açıldı
REKLAM ALANI
Yayınlama: 25.12.2023
3
A+
A-

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Sabiha Gökçen Havalimanı 2. Pist Açılış Merasimi’ne katıldı.

Sabiha Gökçen Milletlerarası Havalimanı yeni pistin de devreye girmesiyle yıllık 85 milyondan fazla yolcuyu ağırlayacak kapasiteye ulaşacağını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “CHP’nin sabık genel liderin uçak bile inmiyor dediği, Tuz Gölü’ne alabalık tesis etmeye benzettiği havalimanımız bu sene sonunda 37 milyon yolcu ağırlayacak. 2030 yılında ise bu sayı 63 milyona yaklaşacak” dedi.

Muhalefetin yapılan hizmetleri millete lüks gördüğünü söz eden Erdoğan, “Hava trafiği açısından yeni pisti iniş, eski pisti kalkış hedefiyle kullanacağız. Böylelikle havalimanımızın trafik kapasitesini 2 katına çıkaracağız” formunda konuştu.

Yeni havalimanlarının muştusunu de veren Erdoğan, “Hem Adanalı hem de Mersinli kardeşlerimizin hasretle beklediği havalimanını önümüzdeki ay açmayı hedefliyoruz. Altyapı çalışmaları biten Yozgat ve Bayburt Havalimanı’nı 2025 yılı içinde açacağız. Trabzon yeni havalimanı proje çalışmaları devam ediyor” açıklaması yaptı.

Erdoğan’ın konuşmasından satır başları:

Bu değerli yapıtın İstanbulumuzun yanında tüm bölgemize, tüm Türkiye’ye güzel olmasını diliyorum. Sabiha Gökçen Havalimanı 1987 yılında Turgut Özal’ın ortaya koyduğu vizyonla hayata geçirilmiştir. Projenin maksadı başta savunma ve havacılık sanayi olmak üzere ileri teknoloji alanında güçlü altyapının oluşturulmasıydı.

Sadece İstanbul’un değil tüm bölgenin adeta uçuş merkezi haline geldi. Etraf vilayetlere de hizmet veriyor. Sabiha Gökçen Havalimanı, iş ve turizmdeki gelişim açısından kritik roller üstleniyor. Havalimanının artan yolcu ve hava trafiğini karşılamakta zorlandığını görüyoruz. 2009 yılında yap işlet devret modeliyle yeni terminal binasını devreye aldık. Teknopark İstanbul bugün ülkemizin en kıymetli teknoloji merkezlerinden biri olarak faaliyetlerini muvaffakiyetle sürdürüyor.

Havalimanımız 2021 yılında iç ve dış çizgilerde yaklaşık 181 bin uçuş trafiğiyle 25 milyon yolcuyu ağırladı. 2022 yılında bu sayı 31 milyon yolcuya ulaştı. 2023 yılının birinci 11 ayında 208 bin uçuşla yolcu sayısı geçen yıla nazaran yüzde 21’lik artışla 34 milyona yükseldi. Yolcu trafiğinin en çok olduğum 3. havalimanıdır. Yolcu sayısının 37 milyonu aşacağını kestirim ediyoruz.

TRAFİK KAPASİTESİ 2 KATINA ÇIKACAK

İhtiyaç duyulan ikinci pistin inşası için 2012 yılında karar aldık. Çalışmalara başlayarak toplam 970 milyon doları bulan yatırım fiyatıyla ikinci pist ve işlerini tamamladık. Havalimanımızın trafik kapasitesini ikiye katlayacak pistin uzunluğu 3540 metredir. 3520 metre, 3000 metre ve 2400 metre uzunluğunda  3 adet paralel taksi yolu vardır. Toplam 62 uçak kapasiteli 650 bin metrekarelik orta apronu vardır.

Kimi çevrelerin ısıtıp ısıtıp dağ olmayan yere tünel yaptılar diye palavra yanlış paylaşımlarda bulunduğu tünel TEM irtibat tünelidir. Bu altyapıyla birlikte kule, teknik blok, gümrük, itfaiye, garaj binası üzere 19 bin metrekare kapalı alana sahip üst yapı tesislerini de en son teknolojiyle yeniledik. Hava trafiği açısından yeni pisti iniş, eski pisti kalkış gayesiyle kullanacağız. Böylelikle havalimanımızın trafik kapasitesini 2 katına çıkaracağız.

“RABBİM TÜRKİYE İÇİN HAYAL KURAN HERKESTEN RAZI OLSUN”

Şu an bulunduğumuz bölgede havalimanı kurulması fikrine öncülük eden Turgut Özal’ı rahmetle yad ediyorum. Rabbim Türkiye için hayal kuran, çalışan, istikbal uğrunda uğraş gösteren herkesten razı olsun diyorum.

“MİLLETE LÜKS GÖRDÜLER”

Buranın inşasıyla ilgili birinci çalışmayı başlatan Özal, siyasi hayatı boyunca haksız, insafsız eleştirilen muhatabı olmuştur. Çeyrek asırlık, yarım asırlık maksatları doğrultusunda attığı her adımda Özal, aşikâr çevreler tarafından amaç alınmış, suçlanmıştır. Ne gerek var eleştirisi Özal’ın medya akademi ve siyaset topluluğunda en çok maruz kaldığı sorulardan biriydi. Bu soruyu soranları niyeti projelerin verimliliğini sorgulamak değildir. Yapılan hizmeti millete lüks gördükleri için tabir ediyorlardı. Ortaya eser koyamayanlar, vizyoner devlet adamlarına daima mahzur çıkardılar. 2002 yılında sorumluluğu üstlendiğimizde biz de emsal ithamlara maruz kaldık.

MUHALEFETE İCRAAT DÜŞMANLIĞI ELEŞTİRİSİ

Parayı betona gömüyor dediler. Yola, köprüye, baraja, hastaneye ne gerek var dediler. Yolla karın mı doyar diyerek kendilerini komik duruma düşürdüler. O denli vakitler oldu ki uçak inmeyen yere havalimanı inşa ettiler, iftira atacak kadar kaybettiler. Başta havalimanları olmak üzere bu çapsızlığın izlerini kesinlikle görürsünüz. Türkiye’de muhalefetin tarihi sadece seçim hezimetlerinin değil, tıpkı vakitte icraat düşmanlığının da tarihidir. 

“BU SENE 37 MİLYON YOLCU AĞIRLIYACAK”

Yapılan işe takoz koymak, milletin hayrına olan her projeye çamur atmak, CHP ve siyasi akrabalarının ulusal sporudur. Tarih bizi haklı onları ise haksız çıkarmıştır. Dile getirdikleri eleştirilen büsbütün safsatadan ibaret olduğu vakitle anlaşılmıştır. Bunun en somut örneği de Sabiha Gökçen Havalimanı’dır. CHP’nin sabık genel liderin uçak bile inmiyor dediği, Tuz Gölü’ne alabalık tesis etmeye benzettiği havalimanımız bu sene sonunda 37 milyon yolcu ağırlayacak. 2030 yılında ise bu sayı 63 milyona yaklaşacak. Engellemek için seyahat olayları dahil sokak terörüne başvurdukları İstanbul Havalimanı Avrupa’nın en uygun havalimanları ortasında gösteriliyor. Bu havalimanımız 5 ödül birden aldı. Tıpkı durum çamur attıkları öbür yatırımlarımız için de geçerlidir.

Yani CHP zihniyetinin gereksiz dediği ne gerek var dediği israf dediği ne kadar yatırım varsa hepsi misyonunu ziyadesiyle yerine getirmiş, bir süre sonra yetersiz kalmaya başlamıştır. Türkiye’de 70 yıl boyunca pek çok şey değişmiş, bunların halka yönelik hallerinde düzelme olmamıştır.

HAVALİMANI SAYIMIZ 50’YE ULAŞTI

Biz ne yaptıysak CHP ve koro üyelerine karşın başardık. Havacılık alanında büyük dönüşüm gerçekleştirdik. Faal havalimanı sayımızı 26’dan 50’ye terminal kapasitemizi 55 milyondan 337 milyon 450 bin yolcuya çıkardık. Dış çizgilerde 50 ülkede 60 noktaya uçuş gerçekleştiriyorken uçuş ağımıza 283 yeni nokta daha ekleyerek 130 ülkede 343 noktaya yükselttik. Misyona geldiğimizde 489 olan toplam hava aracı sayımızı yüzde 270 artışla 1813’e ulaştırdık. Dünyada ulaşamadığımız hiçbir nokta kalmayacak amacıyla Türkiye’yi dünyanın en geniş uçuş ağına sahip ülkelerinden biri dönüştürdük.

5 İLE HAVALİMANI MÜJDESİ

Hem Adanalı hem de Mersinli kardeşlerimizin hasretle beklediği havalimanını önümüzdeki ay açmayı hedefliyoruz. Altyapı çalışmaları biten Yozgat ve Bayburt Havalimanı’nı 2025 yılı içinde açacağız. Trabzon yeni havalimanı proje çalışmaları devam ediyor. Esenboğa’ya devletin kasasından 1 kuruş harcamadan 300 milyon euroluk yatırım yapıyoruz. Bunlar tamamlandığında kapasite yıllık 30 milyon yolcuya yükselecek ve havalimanımız 3. pistine kavuşacaktır. Hatay Havalimanı alanları tamiratı ve gelişimi işine ilişkin ihaleyi de kısa mühlet evvel gerçekleştirdik. Üretim çalışmalarına 21 Kasım günü prestijiyle başlandı. Taban taşıma gücünün artırılmasını sağlayacak 14 kilometre uzunluğunda etraf güvenlik duvarıyla sel taşkınlarına karşı koruyacağız.

“TERÖRLE ÜLKE SİYASETİNİ ŞEKİLLENDİRME GERİDE KALMIŞTIR”

Milletimize daima karamsarlık zerk edenlere aldırmadan gayelerimiz doğrultusunda ilerlemeyi sürdüreceğiz. 40 yıllık siyasi çabamızın maksadı emanetini taşıdığımız aziz milletimize layıkıyla hizmet edebilmektir. Kefenimizi giyerek çıktığımız şiddetli seyahatte halktan ve haktan diğer hiçbir güç tanımıyoruz. Bugüne kadar diklenmedik ancak her vakit dik durduk. Emperyalist güçlerin karamsar senaryolarına asla eyvallah etmedik. Milletin muazzez iradesine saldıranların heveslerini kursaklarında bıraktık. Terörle ülke siyasetinin şekillendirildiği eski Türkiye geride kalmıştır. Terörle milletimizi bölme planlarının raf ömrü tükenmiştir. 85 milyonun kardeşliğine kast edilmesine katiyetle müsaade vermeyiz. Her kim kalleşlerin aksiyonlarını kendilerine siper ederek birliğimize saldırıyorsa terörün emellerine hizmet ediyor demektir. Bu hususta özellikle gençlerimizin çok dikkatli olmalarını aksi manyel yapan provokatörlere prestij etmemelerini istiyoruz. Bu vehme kapılanları ise ikazı yapmakta yanlışsız görüyorum. 21 yılda her şeyi denediniz ama bizim kutlu seyahatimize set çekemediniz. Türkiye Yüzyılı’nın inşasına da Allah’ın müsaadesiyle mahzur olmayacaksınız. 21 yılda tekraren hüsrana uğradınız, bir kere daha kaybedeceksiniz. Oyunlarınızı biliyoruz, emellerinizi biliyoruz. Ömrümüz yettiğince aziz milletimizin takviyesi bizimle olduğu surece sizinle çabaya etmeyi sürdüreceğiz.

“BUKALEMUNLARIN MASKELERİNİ İNDİRMEKTE KARARLIYIZ”

Terörle yol yürüyenlere terör örgütlerini maşa olarak kullananlara iradesini Kandil’deki alçaklara teslim edenlere kapı kulu olanlara meydanı asla bırakmayacağız. Teröriste terörist dememek için 40 takla atan siyasi bukalemunların maskelerini indirmekte kararlıyız. Rabbim yolumuzu, bahtımızı açık etsin diyorum. Vatanımızın bekası, devletin bütünlüğü için can veren kahraman askerlerimizi rahmetle yad ediyorum. Yaralı askerlere mevladan şifalar diliyorum. Kahramanca misyon yapan tüm Mehmetçiklerimize şükranlarımı sunuyorum.

KAYNAK: AA

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.