Erdoğan’dan muhalefete ‘alabalık tesisi’ göndermesi! Dev proje açıldı

Sabiha Gökçen Havalimanı’nın 2. pistinin açılış merasiminde 5 ile yeni havalimanı muştusu veren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, muhalefete yüklendi. Erdoğan, “CHP, havalimanını Tuz Gölü’ne alabalık tesisi yapmaya benzetmişti” dedi.

Erdoğan’dan muhalefete ‘alabalık tesisi’ göndermesi! Dev proje açıldı
REKLAM ALANI
Yayınlama: 25.12.2023
1
A+
A-

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Sabiha Gökçen Havalimanı 2. Pist Açılış Merasimi’ne katıldi.

Sabiha Gökçen Milletlerarası Havalimanı yeni pistin de devreye girmesiyle yıllık 85 milyondan fazla yolcuyu ağırlayacak kapasiteye ulaşacağını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “CHP’nin sabık genel liderin uçak bile inmiyor dediği, Tuz Gölü’ne alabalık tesis etmeye benzettiği havalimanımız bu sene sonunda 37 milyon yolcu ağırlayacak. 2030 yılında ise bu sayı 63 milyona yaklaşacak” dedi.

Erdoğan’ın konuşmasından satır başları:

Bu kıymetli yapıtın İstanbulumuzun yanında tüm bölgemize, tüm Türkiye’ye iyi olmasını diliyorum. Sabiha Gökçen Havalimanı 1987 yılında Turgut Özal’ın ortaya koyduğu vizyonla hayata geçirilmiştir. Projenin maksadı başta savunma ve havacılık sanayi olmak üzere ileri teknoloji alanında güçlü altyapının oluşturulmasıydı.

Sadece İstanbul’un değil tüm bölgenin adeta uçuş merkezi haline geldi. Etraf vilayetlere de hizmet veriyor. Sabiha Gökçen Havalimanı, iş ve turizmdeki gelişim açısından kritik roller üstleniyor. Havalimanının artan yolcu ve hava trafiğini karşılamakta zorlandığını görüyoruz. 2009 yılında yap işlet devret modeliyle yeni terminal binasını devreye aldık. Teknopark İstanbul bugün ülkemizin en değerli teknoloji merkezlerinden biri olarak faaliyetlerini muvaffakiyetle sürdürüyor.

Havalimanımız 2021 yılında iç ve dış çizgilerde yaklaşık 181 bin uçuş trafiğiyle 25 milyon yolcuyu ağırladı. 2022 yılında bu sayı 31 milyon yolcuya ulaştı. 2023 yılının birinci 11 ayında 208 bin uçuşla yolcu sayısı geçen yıla nazaran yüzde 21’lik artışla 34 milyona yükseldi. Yolcu trafiğinin en çok olduğum 3. havalimanıdır. Yolcu sayısının 37 milyonu aşacağını varsayım ediyoruz.

TRAFİK KAPASİTESİ 2 KATINA ÇIKACAK

İhtiyaç duyulan ikinci pistin inşası için 2012 yılında karar aldık. Çalışmalara başlayarak toplam 970 milyon doları bulan yatırım fiyatıyla ikinci pist ve işlerini tamamladık. Havalimanımızın trafik kapasitesini ikiye katlayacak pistin uzunluğu 3540 metredir. 3520 metre, 3000 metre ve 2400 metre uzunluğunda  3 adet paralel taksi yolu vardır. Toplam 62 uçak kapasiteli 650 bin metrekarelik orta apronu vardır.

Kimi çevrelerin ısıtıp ısıtıp dağ olmayan yere tünel yaptılar diye palavra yanlış paylaşımlarda bulunduğu tünel TEM ilişki tünelidir. Bu altyapıyla birlikte kule, teknik blok, gümrük, itfaiye, garaj binası üzere 19 bin metrekare kapalı alana sahip üst yapı tesislerini de en son teknolojiyle yeniledik. Hava trafiği açısından yeni pisti iniş, eski pisti kalkış hedefiyle kullanacağız. Böylelikle havalimanımızın trafik kapasitesini 2 katına çıkaracağız.

“RABBİM TÜRKİYE İÇİN HAYAL KURAN HERKESTEN RAZI OLSUN”

Şu an bulunduğumuz bölgede havalimanı kurulması fikrine öncülük eden Turgut Özal’ı rahmetle yad ediyorum. Rabbim Türkiye için hayal kuran, çalışan, istikbal uğrunda çaba gösteren herkesten razı olsun diyorum.

“MİLLETE LÜKS GÖRDÜLER”

Buranın inşasıyla ilgili birinci çalışmayı başlatan Özal, siyasi hayatı boyunca haksız, insafsız eleştirilen muhatabı olmuştur. Çeyrek asırlık, yarım asırlık gayeleri doğrultusunda attığı her adımda Özal, belirli çevreler tarafından maksat alınmış, suçlanmıştır. Ne gerek var eleştirisi Özal’ın medya akademi ve siyaset topluluğunda en çok maruz kaldığı sorulardan biriydi. Bu soruyu soranları niyeti projelerin verimliliğini sorgulamak değildir. Yapılan hizmeti millete lüks gördükleri için tabir ediyorlardı. Ortaya eser koyamayanlar, vizyoner devlet adamlarına daima mani çıkardılar. 2002 yılında sorumluluğu üstlendiğimizde biz de benzeri ithamlara maruz kaldık.

MUHALEFETE İCRAAT DÜŞMANLIĞI ELEŞTİRİSİ

Parayı betona gömüyor dediler. Yola, köprüye, baraja, hastaneye ne gerek var dediler. Yolla karın mı doyar diyerek kendilerini komik duruma düşürdüler. O denli vakitler oldu ki uçak inmeyen yere havalimanı inşa ettiler, iftira atacak kadar kaybettiler. Başta havalimanları olmak üzere bu çapsızlığın izlerini kesinlikle görürsünüz. Türkiye’de muhalefetin tarihi sadece seçim hezimetlerinin değil, tıpkı vakitte icraat düşmanlığının da tarihidir. 

“BU SENE 37 MİLYON YOLCU AĞIRLIYACAK”

Yapılan işe takoz koymak, milletin hayrına olan her projeye çamur atmak, CHP ve siyasi akrabalarının ulusal sporudur. Tarih bizi haklı onları ise haksız çıkarmıştır. Dile getirdikleri eleştirilen büsbütün safsatadan ibaret olduğu vakitle anlaşılmıştır. Bunun en somut örneği de Sabiha Gökçen Havalimanı’dır. CHP’nin sabık genel liderin uçak bile inmiyor dediği, Tuz Gölü’ne alabalık tesis etmeye benzettiği havalimanımız bu sene sonunda 37 milyon yolcu ağırlayacak. 2030 yılında ise bu sayı 63 milyona yaklaşacak. Engellemek için seyahat olayları dahil sokak terörüne başvurdukları İstanbul Havalimanı Avrupa’nın en uygun havalimanları ortasında gösteriliyor. Bu havalimanımız 5 ödül birden aldı. Tıpkı durum çamur attıkları öteki yatırımlarımız için de geçerlidir.

 

Yani CHP zihniyetinin gereksiz dediği ne gerek var dediği israf dediği ne kadar yatırım varsa hepsi misyonunu ziyadesiyle yerine getirmiş, bir süre sonra yetersiz kalmaya başlamıştır. Türkiye’de 70 yıl boyunca pek çok şey değişmiş, bunların halka yönelik tutumlarında düzelme olmamıştır.

HAVALİMANI SAYIMIZ 50’YE ULAŞTI

Biz ne yaptıysak CHP ve koro üyelerine karşın başardık. Havacılık alanında büyük dönüşüm gerçekleştirdik. Faal havalimanı sayımızı 26’dan 50’ye terminal kapasitemizi 55 milyondan 337 milyon 450 bin yolcuya çıkardık. Dış sınırlarda 50 ülkede 60 noktaya uçuş gerçekleştiriyorken uçuş ağımıza 283 yeni nokta daha ekleyerek 130 ülkede 343 noktaya yükselttik. Misyona geldiğimizde 489 olan toplam hava aracı sayımızı yüzde 270 artışla 1813’e ulaştırdık. Dünyada ulaşamadığımız hiçbir nokta kalmayacak maksadıyla Türkiye’yi dünyanın en geniş uçuş ağına sahip ülkelerinden biri dönüştürdük.

5 İLE HAVALİMANI MÜJDESİ

Hem Adanalı hem de Mersinli kardeşlerimizin hasretle beklediği havalimanını önümüzdeki ay açmayı hedefliyoruz. Altyapı çalışmaları biten Yozgat ve Bayburt Havalimanı’nı 2025 yılı içinde açacağız. Trabzon yeni havalimanı proje çalışmaları devam ediyor.

 

Haberin Detayları Geliyor…

Son dakika gelişmelere anında ulaşmak için İlginize uygulamasını akıllı cihazlarınıza (iOS, Android) kurabilir, Twitter’da @İlginize hesabını takip edebilirsiniz.

App Store Google Play Takip Et

BAKAN URALOĞLU: EN SON TEKNOLOJİLERLE YENİLEDİK

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Sabiha Gökçen Havalimanı 2. Pist Açılış Töreni’nde kıymetli açıklamalarda bulundu.

Bakan Uraloğlu açıklamasında şu tabirleri kullandı:

“Ülkemizin yurt dışına açılan en değerli memleketler arası kapılarından biri olan Sabiha Gökçen Havalimanı ikinci pist ve tamamlayıcı yapıları açılış törenimize teşriflerinizden ötürü sizlere teşekkür ediyorum.

Cumhurbaşkanımızın liderliğinde AK Parti hükümetlerimizin 21 yıllık devrinde karayolu, demiryolu, havayolu, denizcilik üzere ulaştırmanın her yolunda ülkemize çağ atlattık. Ülkemizin 100. yılı bakanlığımız açısından Türkiye’nin 4 bir yanına hizmet fırtınası estirdiğimiz ulaştırma projelerini hizmete açtığımız bir yıl oldu.

“TÜRKİYE YÜZYILINA EMİN ADIMLARLA YÜRÜYORUZ”

Avrupa’nın en uzun çift tüplü karayolu tüneli olan Zigana Tüneli, Yeni Foça Yat Limanı, Aydın-Denizli otoyolunun 89 km’lik kesiti üzere kaç projelerinin birçoğunun açılışını sayın Cumhurbaşkanımızla bir arada gerçekleştirdik. Türkiye yüzyılına emin adımlarla yürüyoruz.

Cumhuriyetimizin 100.yılına yeni bir dev yapıtla veda etmenin haklı gururunu ve memnunluğunu yaşıyoruz. Sabiha Gökçen Havalimanımız artan yolcu sayısı ve vatandaşlarımızdan gelen talep üzerine önemli kapasite artışına gereksinim duymaktaydı. 3540 metre uzunluğundaki geniş gövde uçakların inebileceği, 3 adet taksi yolu, 40 uçak kapasiteli kargo apronu ile hava denetim kulesi, itfaiye ve araç binası üzere 19 bin metrekare alana sahip üst yapı tesislerini çağın en son teknolojileri ile yeniledik.

“İLERLEYEN VAKİT İÇİNDE BUNU 2.5 KATA KADAR ARTIRMIŞ OLACAĞIZ”

Bugünden itibaren de hava trafiği açısından en verimli kullanım formu olacağı için yeni pistimizi iniş, eski pisti ise kalkış emeli ile kullanacağız. Sabiha Gökçen Havalimanı’mızın hava trafik kapasitesini en az 2 katına çıkarmış olacağız. İlerleyen vakit içinde bunu 2.5 kata kadar artırmış olacağız.

Vatandaşlarımızın hayat kalitesinin yükseltilmesine katkı sağlayan inançlı, ekonomik, konforlu, süratli ulaşım altyapsının oluşturulması Bakanlığımızın temel amaçlarından olmuştur. Türkiye yüzyılına hazırız bu yüzyılı daha kaç proje ve hizmetlerle taçlandırarak ulaşımın da yüzyılı yapacağız inşallah.

Cumhurbaşkanımıza ve öbür Bakan arkadaşlarımıza ben şükranlarımı arz ediyoruz. Sabiha Gökçen Havalimanı 2. pisti ve tamamlayıcı yapıları muvaffakiyet ile tamamlayan en üst kademesinden en alt kademesine kadar tüm yüklenici firmaya, devlet havayolu işletmesi çalışanlarımıza, Savunma Sanayii Başkanlığımıza teşekkür ediyorum. Havalimanının hayırlara vesile olmasını diliyorum.”

KAYNAK: AA

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.