Evde Ayçiçek Yağı Nasıl Yapılır?

Evde Ayçiçek Yağı Nasıl Yapılır?

Evde Ayçiçek Yağı Nasıl Yapılır?
A+
A-
11 Mart 2022 01:25
37

Evde Ayçiçek Yağı Nasıl Yapılır?

Sebze yağı belli bitkilerin meyvelerinden ve tohumlarından elde edilir. Bunlar mısır, pamuk çekirdeği, yalancı safran, soya ve ayçiçeği olabilir. Yağ elde etmenin bir çok yolu vardır. Şimdi okuyacağınız yönetimin adı soğuk preslemedir.

Bütün süreç tohumlarla başlıyor. Elinizde ayçiçeği tohumu olduğunu varsayalım. Soğuk pres diğer yöntemlerden daha az yağ üretiyor. O yüzden bu metodu küçük firmalar kullanır. Büyük yağ üreticileri ise çözümleyici yada yüksek basınç presleri kullanır. Bu metot daha verimli oluyor fakat ısı ürettiği için yağı karartır, lezzetini ve beslenme değerini düşürür. Tohumlar düşük basınçlı preslere gider. İçindeki ısı 40 derecede muhafaza edilir. Bu nedenle de bu işleme soğuk presleme adı verilir.

Makine kullanıcısı dikkatli gözlem yapmalı ve hızı, basıncı ve ısıyı iyi ayarlamalıdır. Verdiği ısı ile tohumları doğal olarak yetişmesini sağlayan presi soğuk tutmak kolay bir işlem değildir. Pres makinesi çok fazla parçadan oluşur. Tohumun çeşidine göre kısalabilir yada uzayabilirler. Saatte 100 kiloluk tohum presten geçerek 40 litreye yakın yağ elde edilir. Ortalama 38 litredir. Hacim düşük fakat kalitesi yüksektir. İşin püf noktası ısıyı ayarlamaktadır. Tohum artıklarını hayvan yemi olarak da kullanabilirsiniz. Isıyı gözlemlemek için tohum artıklarını kontrol ederler. Isıyı azaltmak için çıkışı daha fazla genişletirler.

Yağ çıktıktan sonra filtre sistemine pompalanır. Filtre sisteminde kumaş bezler vardır. Bunlar tohum artıklarını engeller ve filtrede takılı kalmasını sağlar. Yağ temizlenene kadar tekrar tekrar filtreden geçirilir. Soğuk presi yönlendirmek tecrübe gerektirir. Fakat daha sağlıklı ve daha lezzetlidir. Soğuk pres yağları başka tohumlara göre farklı üretim zorluklarıyla karşılaşır. Keten ve kenevir tohumları ısıya aşırı duyarlıdır. O yüzden ısıyı dengelemek için pres soğuk olmak zorundadır. Diğer taraftan kolza ve susam ısıya duyarlı değildir. Bundan sonra ki en önemli adım yağı şişelemek olacaktır. Çünkü zamana maruz bırakmak zamanından önce bozulmasına neden olur. Plastik şişeler hava geçirmez değildir. O yüzden cam ve özellikle siyah cam şişelere koymak daha mantıklıdır. Kolza ve susam yağa koruyucu katmadan raflarda 18 ay dayanabilirler. Fakat keten ve kenevir tohumları soğultulmalıdırlar. Bir kaç ay sonra bozulurlar. Ama buna değer. Çünkü diğer yağlardan daha lezzetlidirler.

Buraya kadar sizlere yağın bir fabrikada yapım sürecini anlattık. Çünkü ön bilgi için gerekliydi. Evde yağ ürettiğiniz zaman da bir nevi aynı işlemleri yapacağız. Kısa ve özetle evde ayçiçeği yağı yapmak için ayçiçeğinin tohumları gereklidir. İlk olarak ayçiçek bitkisi pişirilerek özü alınır ve preslenerek yağı çıkartılır. Sonra yukarıda da tarif ettiğimiz gibi ayrı ayrı bezlerden filtreleme yaparak yani süzerek yağ oluşturulur.

Evde yapacağımız zaman 35 kilo ayçiçeği tohumu 5 dakika boyunca karıştırılarak kavrulur. Daha sonra soyulmuş ve öğütülmüş çekirdeklerden preslenerek yağ elde edilir. Daha sonra parçacıklardan kurtulmak için süzme arıtma işlemi yapılır. Ortalama 3 kilo tohumdan 1 litre yağ çıkmaktadır. Burada kafanızı karıştıran sanırım nasıl presleyeceğiz olacaktır. Bunun için eski usul ya üzerine ağırlık koyacaksınız. Yada bunun için satılan makinelerden alacaksınız. Makine almadığını varsayıyorum. Kavurduğunuz tohumları genelde zeytincilerin yaptığı gibi kumaş çuvallara koyarsınız ve üzerine ağırlık koyarsınız. Ve yağ yavaş yavaş sızacaktır. Bu kadar eziyete gerek var mı? Emin olabilirsiniz ki vardır. Ben makine alacağım diyorsanız bu da geçerlidir. Makineniz ile bu işlemleri daha kolay yapabileceksiniz. Fiyatı biraz pahalı gelebilir. Ama yıllarca bu makineyi kullandığınızı ve kendi yağınızı ürettiğinizi düşünün. Hem kaliteli, hem besleyici hem de içinde koruyucu olmayan yağları tüketeceksiniz.

Bu presleme makinesi çeşitleri görmek isterseniz eğer tarayıcınıza ayçiçek yağı makinesi yazın önünüze gelen bir çok firmadan karşılaştırmasını yapabilirsiniz. Bu makinelerin artıları şunlardır:

  • Yağ pres makinesi, yağ içeriğinin çoğu için uygundur, Kolza, soya fasulyesi, yer fıstığı, biber tohumu, ayçiçeği tohumu, pamuk tohumu, pirinç kepeği, stillingia tohumu gibi yağ bitkilerinin% 25’inden fazladır, bancoul fındık, yağ hurma meyvesi, mısır, susam.
  • Makine sabit bir sıcaklıkta otomatik olarak ısıtılır ve kuru hammaddeler presleme için doğrudan makineye konur. İlave kızartma gerekli değildir ve yağ presleme işleminde kurum yoktur.
  • Sökülmesi ve takılması kolaydır. Kolayca çıkarılabilir. Özellikle uygundur. Katlandıktan sonra, alan kullanımını en üst düzeye çıkarmak için kabine konulabilir.
  • Spiral aşamalı ekstrüzyon, tamamen fiziksel doğal presleme, herhangi bir madde eklemeye gerek yok; özel aşınmaya dayanıklı paslanmaz çelik malzeme kullanarak, uzun servis ömrü, sık değiştirmeye gerek yok.
Ayçiçeği Yağı Makinesi
Ayçiçeği Yağı Makinesi
Ayçiçeği Yağı Makinesi
Ayçiçeği Yağı Makinesi

Yukarıda iki farklı yağ çıkarma mevcuttur. Üstteki makine elektrikli otomatik, alttaki makine manuel olarak işlem yapar. Ve piyasada daha fazla çeşitte makine vardır. Ve karlı mı bu işlemler. Ortalama olarak fiyat vermeden şu şekilde hesap yapabilirsiniz. Bize lazım olan 40 kilogram ayçiçeği tohumu. Ve bu işlemden 13 kilogram yağ çıkarabiliriz. Eğer çiftçiden alırsanız daha uyguna gelir. 13 kilo için şu şekilde hesap belirteyim sizlere. 40 kilogram ayçiçeği tohumu firmadan alacağız 5 litreye denk gelir. Buda size 8 litre daha fazla kar yapmanıza imkan verecektir. Maddiyatı unutun. En önemlisi çocuklarınız, aileniz ve siz artık hem kaliteli, hem ucuz, hem besleyici hem de içinde katkı maddesi olmayan yağ kullanacaksınız.

En son özet olarak şunu belirteyim. Köy yerlerinde yada çiftliklerde organik yağ çıkartan kişileri ziyaret edin. Yaklaşık 40-50 yıllık makineler ile bu işlemi yapmaktadırlar. püf nokta pres yapmaktır. Yani baskılamak yada ezmek olarak düşünebilirsiniz. Kendinizde bu işlemi çok güzel detaylandırabilirsiniz. Çok zor bir işlem değildir. Aşağıda eski usul yağ çıkartan bir kişiyi izleyeceksiniz. Burada kafanıza evde bir teknoloji oluşturmak için projeler oluşacaktır.

  • Ayçiçeği tohumları alınır.
  • Ayçiçeği tohumları kavrulur.
  • Kavrulan tohumlar kabuklarından uzaklaştırılır.
  • Presten geçirilir.
  • Presten geçen tohumlardan akan yağlar 40-50 farklı kumaştan geçilir.
  • Filtreleme işleminin önemi şudur. Hem tohum artıkları uzaklaşır. Hem de ayçiçeği yağı ilk başta siyaha yakın renktedir. Bu şekilde de kullanabilirsiniz. Fakat bazıları illa ki açık sarı istediği için bu işlemi yaparsınız.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.