Filistin: İsrail hücumlarında ölen Gazzeli sayısı 20 bin 674’e ulaştı

Filistin Sıhhat Bakanlığı, Gazze Şeridi’nde İsrail bombardımanlarında hayatını kaybeden kişi sayısının 20 bin 674’e, yaralı sayısının da 54 bin 536’ya çıktığını duyurdu.

Filistin: İsrail hücumlarında ölen Gazzeli sayısı 20 bin 674’e ulaştı
REKLAM ALANI
Yayınlama: 25.12.2023
1
A+
A-

Filistin Sıhhat Bakanlığı’nın Gazze Sözcüsü Eşref el-Kudra, toplumsal medya paylaşımında, “7 Ekim’den bu yana İsrail akınlarında can verenlerin sayısı 20 bin 674’e çıktı” diye yazdı.

Ayrıca yaralanan Gazzeli sayısının 54 bin 536’ya çıktığı tabir edildi.

‘Gazze’de sıhhat sistemi yok edildi’

Gazze Şeridi Hükümet Sözcüsü İsmail es-Savabta, bölgedeki sıhhat sisteminin çöküş halinde olduğunu belirtti.

İsmail es-Savabta, Al Jazeera televizyonuna açıklamasında, “Gazze’de sıhhat bölümü fiili çöküş basamağına geldi” tabirini kullandı.

9 binden fazla kişinin, tedavi alamadığı için can verdiğini kaydeden es-Savabta, İsrail’in akınları yüzünden bölgedeki 23 hastanenin büsbütün faaliyeti durdurduğunu söyledi.

Gazzeli yetkili, “Ulaşan insani yardım sıhhat sisteminin muhtaçlığının yalnızca yüzde 2’sini karşılıyor” diye kaydetti.

İsmail es-Savabta, sıhhat sisteminin tamiri için bölgeye her gün bin kamyon yardım gönderme davetinde bulundu.

9 binden fazla Filistinli tedavi edilemediği için hayatını kaybetti

Gazze Şeridi’ndeki hükümet, İsrail’in ağır akınları altındaki Gazze’de sıhhat sisteminin çökmesiyle tedavi edilemeyen 9 binden fazla kişinin hayatını kaybettiğini duyurdu.

Gazze’deki hükümetin Medya Ofisi Genel Müdürü İsmail es-Sevabite, Gazze’deki duruma ait yazılı açıklama yaptı.

Sevabite, Gazze Şeridi’nde 23 hastanenin İsrail akınları nedeniyle hizmet dışı kaldığını belirtti.

Gazze’de sıhhat sisteminin çökmesi nedeniyle meyyit sayısının artabileceğine dikkati çeken Sevabite, 9 binden fazla Filistinlinin tedavi edilemediği için hayatını kaybettiğine vurgu yaptı.

Sevabite, Gazze Şeridi’ne gönderilen yardımların, sıhhat dalındaki gereksinimin fakat yüzde 2’sine yettiğine dikkati çekerek, İsrail’in 80 gündür ataklarını sürdürdüğü Gazze’de sıhhat sisteminin canlandırılması için günlük 1000 yardım tırının ulaştırılması gerektiğini kaydetti.

Gazze’deki Sıhhat Bakanlığı, Gazze’nin kuzeyinde faal hastanenin kalmaması ve Şifa Tıp Kompleksi’ndeki yetersizlikler nedeniyle yaralıların hayatını kaybettiğini açıklamıştı.

Gazze kentindeki son faal hastane olan El-Ehli Baptist’in de 19 Aralık’ta hizmet dışı kaldığı duyurulmuştu.

Tıbbi imkanların yetersizliği, yerinden edilen bireylerin hastanelere sığınması ve yaralı sayısının çokluğu nedeniyle Gazze Şeridi’nin güneyindeki hastanelerde durumun denetimden çıktığı belirtilmişti.

İsrail taarruzları nedeniyle nüfusun yüzde 85’ine tekabül eden 1,9 milyon kişinin yerinden edildiği Gazze Şeridi’nde, yerinden edilen Filistinlilerin sığındığı merkezlerdeki kalabalık ve hijyen gereçleri eksikliğinin bulaşıcı hastalıklara yol açtığı açıklanmıştı.

Gazze’deki Sıhhat Bakanlığı, dünya ülkelerine ve memleketler arası kuruluşlara sık sık tıbbi materyal ve sahra hastanesi kurma davetini yineliyor.

İsrail’in, yıllarca abluka altında tuttuğu Gazze Şeridi’ne 7 Ekim akınlarının akabinde elektrik ve su tedariki ile yardım ve yakıt girişini kesmesi nedeniyle bölge halkı insani bir felaket yaşıyor.

İsrail’in Gazze’yi işgalinde 7 Ekim sonrası

Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, “Filistinlilere ve başta Mescid-i Aksa olmak üzere kutsal bedellere yönelik daima ihlallere karşılık verme” gerekçesiyle İsrail’e 7 Ekim’de kapsamlı akın düzenledi.

İsrail, 7 Ekim’deki hücumlarda 1200 İsraillinin öldüğünü, 5 bin 132 kişinin de yaralandığını açıkladı.

İsrail’in Gazze Şeridi’ne akınlarında en az 8 bin 200’ü çocuk, 6 bin 200’ü bayan olmak üzere, 20 bin 424 Filistinli öldürüldü, 54 bin 36 kişi de yaralandı. Enkaz altında binlerce meyyit olduğu bildirilirken, halkın sığındığı hastane ve eğitim kurumları amaç alınarak sivil altyapı tahrip ediliyor.

İsrail ordusu, Gazze Şeridi’ne akınlarının başladığı 7 Ekim’den bu yana 156’sı karadan işgal sürecinde olmak üzere 489 askerinin öldürüldüğünü duyurdu.

Çatışmalara 24 Kasım’da 4 günlüğüne verilen ve daha sonra 3 gün daha uzatılan “insani arada” 81 İsrailli ve 240 Filistinli esir karşılıklı hür bırakıldı. Öte yandan İsrail, binlerce Filistinliyi alıkoyup hapsetmeye devam etti.

İşgal altındaki Batı Şeria ve Kudüs’te de İsrail güçleri ve yasa dışı Yahudi yerleşimcilerin ataklarında 303 Filistinli hayatını kaybetti.

İsrail ordusu ile Hizbullah ortasında 8 Ekim’den bu yana hudutta devam eden çatışmalarda 26 Lübnanlı sivil, 126 Hizbullah mensubu ile 5 İsrailli sivil ve 7 İsrail askeri öldü.

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.