‘Filistin’i tanıyabiliriz’ demişti: İspanya, ABD öncülüğündeki Kızıldeniz koalisyonuna katılmayacak

İspanya Savunma Bakanlığından bir sözcü, İspanya’nın Husilerin Kızıldeniz’den geçiş yapan ticari gemilere yönelik artan hücumlarına karşı ABD’nin öncülüğünde kurulan çok uluslu koalisyona katılmayacağını açıkladı.

‘Filistin’i tanıyabiliriz’ demişti: İspanya, ABD öncülüğündeki Kızıldeniz koalisyonuna katılmayacak
REKLAM ALANI
Yayınlama: 25.12.2023
1
A+
A-

Yemen’deki Husilerin Kızıldeniz’den geçiş yapan ticari gemilere yönelik artan ataklarına karşı ABD’nin öncülüğünde kurulan çok uluslu koalisyona şu ana kadar 20 ülke destek verirken, İspanya Savunma Bakanlığından bir sözcü, İspanya’nın söz konusu koalisyona katılmayacağını açıkladı. Sözcü, koalisyona katılmamalarına ait rastgele bir neden belirtmedi.

İspanya’nın koalisyona katılmama kararında iç siyaset etkili

İspanya’da Başbakan Pedro Sanchez’in iktidara gelebilmek için koalisyon kurma sürecinde olması ve ABD dış siyasetine karşı çıkan sol parti Sumar’ın takviyesine gereksinimi olduğu gerekçesiyle koalisyona katılmama kararının iç siyasetten kaynaklandığı düşünülüyor.

Husiler, İspanya’nın kararından memnun

Husiler tarafından yapılan açıklamada, İspanya’nın kararının memnuniyetle karşılandığı belirtilerek, “İspanya’nın deniz seyrüseferi konusunda ABD ve İngiliz palavralarının içine çekilmeyi reddetmesini takdirle karşılıyoruz” denildi.

Öte yandan Refah Muhafızı Operasyonu ismi verilen çokuluslu güvenlik teşebbüsünde daha evvel İspanya’nın da yer aldığı açıklanmıştı.

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.