Site Rengi

Filmlerde gece karanlıktan yada gök gürültüsünden korkup yataklarından kalkan çocuklar genellikle nerede yatmak ister?

Filmlerde gece karanlıktan yada gök gürültüsünden korkup yataklarından kalkan çocuklar genellikle nerede yatmak ister?

Filmlerde gece karanlıktan yada gök gürültüsünden korkup yataklarından kalkan çocuklar genellikle nerede yatmak ister?
09.02.2021
61
A+
A-

Filmlerde gece karanlıktan yada gök gürültüsünden korkup yataklarından kalkan çocuklar genellikle nerede yatmak ister?

Her gece, birçok çocuk yatağının altında bir canavar saklandığını düşünerek endişeleniyor. Canavar korkusu yeni bir korku değil. Bu, video oyunları ve sosyal medyadan daha eski olan ve nesiller boyunca devam eden bir korku.

ANNE BABALARININ ARASINDA

Çocuğunuzun duygularını doğrulayın

“Korkma” demeyin. “Şu an gerçekten korktuğunu biliyorum” deyin. Bu, korkmakta bir sorun olmadığını söyleyen bir mesajdır. Çocuğunuzu aşırı dramatik olmak ya da dikkat çekmeye çalışmakla suçlamayın.

Onunla bir oyun oynayın

Çocuğunuzu, yatağın altındaki canavar korkusuyla nasıl başa çıkabileceğini göstermek için bir oyuncak bebek evi, hayvanlar ya da diğer oyuncaklarla oynamaya teşvik edin. Canavarları korkutup kaçıran cesur bir oğlan ya da kendi kendini şarkı söyleyerek uyutan bir kız çocuğunu resmedebilir, böylece korkmaz. Oyun, çocuğunuzun kendi yaratıcı çözümlerini geliştirmesine yardımcı olabilir.

Sanata teşvik edin

Çocuğunuza canavar resimleri veya uyumaya çalıştığında nasıl hissettiğini gösteren bir resim çizdirin. Bunun hakkında konuşmak, onun daha güvende hissetmesine yardımcı olabilir.

Yatağın altına bak

Geceleri ışıkları kapatmadan önce, çocuğunuza, sizinle beraber yatağın altına bakmak isteyip istemediğini sorun. Bir el feneri kullanın ve oraya bakın – eğer yapmak isterse tabi. Bu, onun korkularıyla başa çıkmasına yardımcı olabilir.

Karanlıkta birlikte olmayı deneyin

Çocuğunuz karanlıktan korkuyorsa, ışıklar söndüğünde eğlenceli bir şeyler yapmak, karanlığın çok korkutucu olmadığını görmesine yardımcı olabilir. Yatmadan önce sadece bir el feneri yardımıyla kitap okuyabilir veya uykuya dalmadan önce ona karanlıkta hikâyeler anlatabilirsiniz.

Kontrolü çocuğunuza verin

Çocuğunuza, cesur hissetmesine neyin yardımcı olabileceğini sorun ve cevabın mantıklı olduğunu düşünüyorsanız öneriyi uygulamaya dökmekte istekli olun. Oyuncağı ile yatmak mı yoksa süper kahraman pijamalarını giymek mi kendisini daha iyi hissetmesine yardımcı olur? Kontrolü biraz ona verin ve kendisini daha iyi hissettiğini görün.

Bir gece lambası kullanın, ancak bunu dikkatli yapın:

Işık, çocuğunuzun dikkatini dağıtır ve onu daha uzun süre ayakta tutabilir. Bu nedenle, bir gece lambası seçerseniz, loş olduğundan ve uyumaya çalışırken yüzünde parlamayacağı bir yere yerleştirdiğinizden emin olun.

Çocuğunuzun dijital medya kullanımını takip edin:

Çocuğunuzun şiddet içeren ya da korkutucu olabilecek herhangi bir şeyi içeren medyaya erişimini kısıtlayın. Çocuğunuzun yatmadan hemen önce tüketebileceği her şeye özellikle dikkat edin. Uyumadan önce canavarları veya korkutucu hayvanları içeren hikâyeler okumayın.

Sakinleştirici bir uyku öncesi rutini oluşturun:

Uyumadan önce duş almak, kitap okumak ve anne-babaya sokulmak, çocuğunuzun yatma vakti rutinine dâhil etmek isteyebileceğiniz birkaç şeydir. Sakinleştirici bir uyku öncesi rutini, çocuğunuzun daha hızlı uykuya dalmasına yardımcı olabilir, bu da yatağın altındaki canavarları düşünerek endişelenmek için daha az zaman demektir.

Karanlık korkusunun üstesinden gelmekle ilgili kitapları okuyun

2015 yılında yapılan bir çalışmada, karanlıktaki korkuların üstesinden gelmekle ilgili kitap okumanın, birkaç hafta içinde, çocuklarda gece korkularını azalttığı tespit edildi. Çocuğunuz büyüdükçe hala aç bir aslanın, yatağın veya dolabın altında sihirli bir şekilde görünmesinin mümkün olduğuna inanıyorsa ve bu endişeyi özellikle geceleri hissediyorsa, ona, hayal gücünün onun üzerinde hileler yapabileceğini hatırlatın. Daha büyük çocuklar, nefes alma teknikleri veya kendi kendine olumlu konuşma gibi korkuyla başa çıkma stratejilerini öğrenmekten yararlanabilir. Daha sonra, hayal güçleri coşkun bir haldeyken, zihinlerini ve vücutlarını sakinleştirebilirler.

Kaçınılması gerekenler

Bu ebeveynlik stratejileri, sonunda geri tepebilir ve çocuğunuzun korkularının daha da kötüleşmesine neden olabilir:

Çocukla dalga geçmek:

Çocuğunuzun korkularıyla dalga geçmek veya onu utandırmak geri tepebilir. Pek çok yetişkinin korkusu ve fobisi de mutlak gerçeklere dayalı değildir – uçak korkusu veya kalabalığa karşı konuşma korkusu gibi. Bu nedenle, çocuğunuza saygılı davranarak onun duygularını onurlandırın.

Mantıksız olduğunu savunmak:

Çocuğunuzu, yatağın altındaki canavarların mantıksız olduğuna ikna etmeye çalışmayın – özellikle de yürümeye başlayan veya okul öncesi bir çocuğunuz varsa. Mantığınız işe yaramaz.

Çocuğun duygularını küçümsemek:

“Böyle çirkin davranmayı bırak” ya da “Bu önemli bir şey değil” demek zararlıdır. Bunun yerine, çocuğunuzun korkusunun onun için büyük bir sorun olduğunu ve korkmanın nasıl bir şey olduğunu anladığınızı kabul edin.

Çocuğu korkutmak:

Çocukların, korkularıyla yavaş yavaş yüzleşmeleri önemlidir. Çocuğunuzun korkularını aşmasına yardımcı olmak için sert bir şey yapmayın. Korktuğunda odasına kilitlemek ya da korku filmi izlemesine izin vermek, korkularını güçlendirecektir.

Bulmaca Soruları ve Cevapları

Bilmece CevaplarıBilmece SorularıBulmaca CevaplarıBulmaca SorularıBulmaca Soruları ve CevaplarıBulmacalar ve CevaplarıFilmlerde gece karanlıktan yada gök gürültüsünden korkup yataklarından kalkan çocuklar genellikle nerede yatmak ister

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.