Financial Times’ın gündeminde! Türk oyunu, Candy Crush’ı tahtından etti…

İstanbul merkezli Dream Games’in geliştirdiği taşınabilir oyun Royal Match, ünlü rakibi Candy Crush’ı tahtından indirerek en çok gelir elde eden oyun haline geldi.

Financial Times’ın gündeminde! Türk oyunu, Candy Crush’ı tahtından etti…
REKLAM ALANI
Yayınlama: 25.12.2023
1
A+
A-

Türkiye oyun dünyasında önde gelen ülke haline gelirken Türk şirketlerinin başarısı konuşulmaya devam ediyor. İstanbul merkezli Dream Games tarafından geliştirilen bir taşınabilir oyun olan Royal Match, Microsoft’un efsane oyunu Candy Crush’u tahtından indirdi. Royal Match, taşınabilir dünyasında en çok gelir elde eden oyun haline geldi.

Oyunun bu başarısı imalcisi Dream Games’in büyüklüğünü de 2.75 milyar dolara yükselmesini sağladı. Royal Match’in yükselişine İngiliz medya kuruluşu Financial Times da yer verdi. 

YILLIK GELİRİ 2 MİLYAR DOLARI BULDU 

Apple ve Google’ın online uygulama mağazalarında yapılan harcamaları raporlayan Veri.ai araştırma şirketinin dataları, en çok ciro yapan firmanın Türk teknoloji teşebbüsü Dream Games’in “Royal Match” adlı oyunu olduğunu ortaya koydu.   

Royal Match’in tahtından indirdiği Candy Crush, yaklasık 10 yıldır en çok gelir elde eden taşınabilir oyun unvanını sürdürüyordu. 75 milyar dolar büyüklüğe ulaşan oyun ABD’li teknoloji devi Microsoft’un bünyesinde. 

Royal Match, oynaması fiyatsız bir bulmaca çözme oyunu. Oyun Kral Robert’in sarayını tamir ederek eski ihtişamını geri kazandırma emeli taşıyor. 

Dream Games kurucu ortağı ve CEO’su Soner Aydemir, Royal Match’e yapılan tüketici harcamalarının ekim ayına kadar iki kattan fazla arttığını ve oyunun yıllık brüt gelirinin 2 milyar dolara çıktığını açıkladı. Aydemir, “Kalitenin en yeterli iş planı olduğuna inanıyoruz” dedi.

Türk imali Royal Match, Candy Crushu tahtından ederek tepeye çıktı Bakan Mehmet Fatih Kacır tebrik etti…

‘SADIK OYUNCULARIMIZ VAR’

Aylık 55 milyon kullanıcısı olan Royal Match’de, 160 milyon kullanıcısı olan Candy Crush’tan daha çok oyun içi harcama yapılıyor. Aydemir oyunun muvaffakiyetini sadık bir oyuncu kitlesine sahip olmalarına bağladı. Aydemire nazaran oyunu bir yıl oynayan oyuncuların yüzde 90’ı ikinci yıl da oynamaya devam etti. Dal uzmanları ise Royal Macth’in çözmesi kolay bulmacaları ve sürükleyici konusu sayesinde öbür oyunlara nazaran daha çok tercih edildiğini belirtiyor. 

Londra merkezli risk sermayesi şirketi Balderton Capital ile Dream Games’e yatırım yapan Rob Moffat, “Pek çok taşınabilir oyunda bir sürü kusur var. Üstelik grafikler o kadar uygun değil. Ancak Royal Match onlara nazaran epey düzgün bir deneyim” dedi.

FİNANCİAL TİMES MANŞETE TAŞIDI! BAKAN KACIR TEBRİK ETTİ… 

Uluslararası medya, Türk firmanın muvaffakiyetini makalelerine taşıdı. Toplumsal medya hesabından Financial Times’ın yayınladığı makaleyi paylaşan Bakan Mehmet Fatih Kacır, “Bir Türk teknoloji teşebbüsü olan Dream Games’in Royal Match oyununun geçtiğimiz aylarda tüm dünyada en yüksek gelir elde eden taşınabilir oyun olmayı başardığını, 2021 yılında 2,75 milyar dolar değerlemeyle birinci unicorn’larımızdan yani Turcorn’larımızdan olan Dream Games’in 200 kişilik takımıyla, bu yıl yıllık gelirini ikiye katlayarak 2 milyar dolara yükselttiğini, 75 milyar pahasındaki Candy Crush üzere rakiplerini geride bırakmayı başardığını biliyor muydunuz?” ifadelerini kullandı. 

Financial Times, “İstanbul’da küçük bir grup tarafından kurulan oyun firmasının Microsoft’un sahip olduğu Candy Crush üzere birçok oyunu gölgede bıraktığı” sözlerine yer verdi. 

İngiliz yayın kuruluşu, Türk şirketinin kısa vadeli para kazanmaya çalışan öteki şirketler üzere olmadığını, küçük takımının daima taşınabilir oyunu daha yeterli hale getirmek için çabaladığı yorumunu yaptı.

YENİ OYUN MUŞTUSU VERİLDİ!

Aydemir, gelecek yıl Royal Match’in devam oyunu Royal Kingdom’u piyasaya süreceklerini açıkladı. Yeni oyunda Kral Robert’in kardeşi Kral Richard’ın öyküsüne de yer verilecek. 

Dream Games, 2019 yılında bir diğer Türk oyun firması Peak Games’in eski yöneticileri tarafından kuruldu. Peak Games de 2020’de ABD’li Zynga’a satılmıştı. 200 çalışanı olan Dream Games, animasyon şirketi Pixar’ın kurucu ortağı Ed Catmull’u stratejik danışman vazifesine getirerek ses getirmişti. 

Sıkı bir Royal Match oyuncusu olan Catmull, “Oyunun görsel kalitesine gösterilen alışılmadık ilgi beni şaşırttı” yorumunda bulundu. 

KAYNAK: MİLLİYET | İLGİNİZE

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.