Finansal Hizmetler İnanç Endeksi Aralık’ta yükseldi!

Finansal Hizmetler İtimat Endeksi (FHGE), aralıkta bir evvelki aya nazaran 0,6 puan artarak 161,4 düzeyine çıktı.

Finansal Hizmetler İnanç Endeksi Aralık’ta yükseldi!
REKLAM ALANI
Yayınlama: 25.12.2023
0
A+
A-

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından aralık ayına ait Finansal Hizmetler İstatistikleri ve Finansal Hizmetler İtimat Endeksi açıklandı.

Finansal kesimde faaliyet gösteren 142 kuruluşun karşılıklarının ağırlıklandırılıp toplulaştırılmasıyla elde edilen anket sonuçlarına nazaran, endeks, aralıkta bir evvelki aya nazaran 0,6 puan artarak 161,4 düzeyinde gerçekleşti.

Endeksi oluşturan anket sorularına ilişkin yayılma endeksleri incelendiğinde, son 3 aydaki iş durumu FHGE’yi azalış istikametinde, son 3 aydaki hizmetlere olan talep ile gelecek üç aydaki hizmetlere olan talep beklentisi ise artış istikametinde etkiledi.

İş durumu ve hizmetlere olan talebe ait değerlendirmelere nazaran, son 3 ayda iş durumunda güzelleşme olduğu istikametindeki değerlendirmeler bir evvelki aya kıyasla zayıflarken, son 3 ayda hizmetlere olan talepte artış olduğu tarafındaki değerlendirmeler ile gelecek 3 ayda hizmetlere olan talepte artış olacağı tarafındaki beklentiler güçlendi.

İstihdama ait değerlendirmelere nazaran, son 3 ayda istihdamda azalış olduğunu bildirenler lehine olan seyir, artış bildirenler lehine dönerken gelecek 3 ayda istihdamda artış olacağını bekleyenler lehine olan seyir güçlendi.

Aralık ayında, NACE Rev.2 bölüm sınıflamasına nazaran “Finans ve Sigorta Faaliyetleri” dalında itimat endeksleri alt kesimler prestijiyle değerlendirildiğinde, “64-Finansal Hizmet Faaliyetleri (sigorta ve emeklilik fonları hariç)” ve “65- Sigorta, Reasürans ve Emeklilik Fonları (zorunlu toplumsal güvenlik hizmetleri hariç)“ bölümlerinde bir evvelki aya nazaran sırasıyla 0,1, ve 14,3 puanlık artış, “66-Finansal Hizmetler ile Sigorta Faaliyetleri için Yardımcı Faaliyetler” sektöründe ise bir evvelki aya nazaran 32,8 puanlık azalış gerçekleşti.

KAYNAK: AA

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.