Gram altın rekor kırıyor!

Altın fiyatlarının seyri Fed’in faiz adımlarının beklentisine nazaran şekillenerek yükseliş trendine devam ediyor. Ons altın 2 bin 62 dolardan süreç görürken, gram altın 1,943 TL’ye yükselerek rekor kırdı.

Gram altın rekor kırıyor!
REKLAM ALANI
Yayınlama: 26.12.2023
1
A+
A-

Ons altının geldiği en zirve nokta 2 bin 148 dolarken bugün 2 bin 62 dolardan süreç görüyor.

Dolar/TL kurunun yükselişine paralel kıymet kazanan gram altın 1,943 TL’ye yükselerek rekor kırdı. ONS altın ise tatil nedeniyle düşük hacimli gerçekleşen süreçlerde yükselişe devam ediyor.

ABD Merkez Bankası’nın (Fed) faiz artırımını sonlandırarak 2024’ün mayıs ayında faiz indirimine gideceği beklentisi, bedelli metaller üzerinde müspet tesir etmeye devam ediyor.

Altının ons bedelinin artması yurt içi piyasada altın fiyatlarına yansıyor.

İSTANBUL KAPALIÇARŞI’DA ALTIN FİYATLARI ŞÖYLE:

Gram altın: 1.943 lira

Çeyrek altın: 3 bin 295 lira

Cumhuriyet altını: 13 bin 427 lira

Tam altın: 13 bin 182 lira

Yarım altın: 6 bin 592 lira

DOLAR/TL TEKRAR YÜKSELİŞE GEÇTİ

Dün 29,12 TL’ye kadar gerileyen kur bugüne 29,31 TL’den başladı. Euro ise yüzde 1’e yakın yükselişle 32,3115 TL’den başladı.

Bu hafta gözler tüm çalışan bölümün kilitlendiği minimum fiyat sayılarında olacak. 2024’ün Taban fiyat sayısı 31 Aralık günü Resmi Gazete’de yayımlanmak zorunda. Münasebetiyle sayı bu hafta içinde açıklanacak. Sayı yalnızca “Asgari ücret” alan kesiti etkilemiyor. Özel şirketler de  çalışan fiyatlarında yapacakları artış için taban fiyat sayısının açıklanmasını bekliyor. 

enflasyon tesiri açısından da takip ediliyor. TCMB’nin tesir çalışmalarına nazaran taban fiyatın genel fiyat düzeylerine yansıması durumunda her yüzde 10’luk taban fiyat artışı TÜFE’ye yüzde 1,2 puan katkıda bulunuyor. 

Öte yandan yılın son bilgileri de kapasite kullanım oranları ile gerçek kesim itimat endeksi bugün açıklanacak. Yarın ise ekonomik itimat endeksi açıklanacak. 

Merkez Bankası geçtiğimiz hafta sürpriz yapmayarak siyaset faizini 250 baz puan artırarak yüzde 42,5’e yükseltti. 

 TCMB’den yapılan açıklamada “sıkılaşmanın sona gelindiği” tabir edildi. Ekonomistler de ocak ayında son bir faiz artırımının daha yapılmasını ve akabinde izlemeye geçilmesini bekliyor.

Küresel piyasalar dünü tatil ile geçirdi. Bugün ABD piyasaları açık olacak. Avrupa piyasalarının geneli ise 2. tatil gününe geçirecek. 

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.