Güneş kreminin yüze yararları: Her gün güneş kremi sürmek beyazlatır mı, yararları nelerdir?

Güneşli havaların gelmesiyle birlikte birçok kişi hakikat güneş kreminin arayışına girdi. Birebir vakitte yaşlanma zıddı olduğu bilinen güneş kreminin yanlışsız kullanımı nasıl olmalıdır? Güneş kreminin yararları nelerdir, neden güneş kremi kullanmalıyız, güneş kremi kullanmazsak ne olur?

Güneş kreminin yüze yararları: Her gün güneş kremi sürmek beyazlatır mı, yararları nelerdir?
REKLAM ALANI
Yayınlama: 25.12.2023
0
A+
A-

Uzmanlara nazaran güneş kremini yalnızca yaz mevsimi ve sıcak havalarda değil çabucak hemen her gün kullanmamız lazım. Cildimiz meskende dururken bile gün ışınlara maruz kalabiliyor o yüzden sürmemiz için dışarı çıkmamız kaide değil.

Alışkanlık haline getirmemiz gereken güneş kreminin dermatolojik olarak kanıtlanmış pek çok yararı bulunuyor. Cilt bariyerinin müdafaa altına alınması için çeşitli nemlendirici ve cilt bakım eserleri kullanırken güneş kremini de ihmal etmeyin. İşte, güneş kreminin yararları ve neden güneş kullanmalıyız sorusuna ait tüm yanıtlar!

GÜNEŞ KREMİ NE İŞE FAYDA? YARARLI MIDIR?

Güneş kremi cilt ve beden üzerinde esirgeyici bir kalkan oluşturur. Bu kalkan bizleri güneşin ziyanlı UV ışınlarına karşı muhafaza altına alır ve tüm cilt bariyerini dışarının getirdiği mümkün yan tesirlerden korur. . Yaz aylarında güneşin tesirleri daha fazla hissedildiği için yalnızca yazın kullanmak gerektiği düşünülse de bilhassa son vakitlerde güneş kremlerini yılın her mevsimi kullanmak gerektiği konusunda uzmanların açıklamaları bulunmaktadır.

Güneş kremleri cildi ziyanlı UV ışınlarına karşı koruyarak kansere yakalanma riskinizi azaltır. Ek olarak güneş kremleri içerisindeki besleyici ve onarıcı hususlar sayesinde cilt kanserine karşı da tedbir almış oluruz. Bütün bunların yanında güneş kremi kullanmak; yaşlanmayı geciktirir, güneş lekelerinin oluşumunu maniler ve güneş yanıklarına karşı cildinizi korur.

EN ÂLÂ GÜNEŞ KREMİ NASIL SEÇİLİR?

Güneş kremi seçiminde en uygun markalardan evvel SPF ismi verilen muhafaza faktörüne dikkat edilmelidir. Sağlam markalardan yapacağınız güneş kremi alışverişlerinizde 15 SPF’ten büyük faktörlü kremler tercih etmeye öncelik verilmeli ve yüz için de 30 SPF’den büyük kremler seçilmelidir. Şayet ki hassas cilt tipine sahipseniz muhafaza faktörünü artırmanız sizin için yararlı olacaktır.

Güneş kremlerini dışarı çıkmadan yarım saat kadar evvel bedeninizin tüm açık bölgelerine (yüz, boyun, dudaklar, kulak üstleri, boyun ve erkeklerde saçsız baş derisi de dahil) sürmeliniz. Güneş kremini her gün kullanmaya itina göstermelisiniz. Kış aylarında günde bir iki defa sürmeniz yeterliyken yaz aylarında 2 saatte bir yenilemeli, suya girip çıktıkça tekrar sürmeli hatta meskende otururken bile krem sürmeyi ihmal etmemelisiniz.

Güneş koruyucunun pH bedeli, cildimiz üzere 5.5 olmalı. pH kıymeti 5.5 olan bu doğal tabakanın sağlıklı kalabilmesi için tıpkı pH bedeline sahip eserler kullanmaya dikkat edilmelidir. Bu yüzden kullandığımız güneş kreminin de 5.5 pH kıymetine sahip olmasına öncelik vererek satın alma gerçekleştiriniz.

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.