Site Rengi

Güvenlik Sembolleri, İşaretleri ve Anlamları

Güvenlik Sembolleri, İşaretleri ve Anlamları

Güvenlik Sembolleri, İşaretleri ve Anlamları
17.06.2021
33
A+
A-

Güvenlik Sembolleri, İşaretleri ve Anlamları

GÜVENLİK SEMBOLLERİ

ELBİSE GÜVENLİĞİ SEMBOLÜ: Bu sembol, laboratuvarda kullanılan malzemelerin deney yapan kişinin üzerine sıçrama, vücudunu veya giysilerini yakma, delme tehlikesinin bulunduğunu gösterir. Böyle tehlikelerden korunmak için laboratuvarda önlük giyilmelidir.

EL GÜVENLİĞİ SEMBOLÜ : Bu sembol, cilde zararlı bazı kimyasal maddelerle çalışılırken eldiven kullanılması gerektiğini gösterir. Cilde veya göze kimyasal madde sıçraması hâlinde cilt ve göz bol su ile yıkanmalıdır.

SOLUNUM GÜVENLİĞİ SEMBOLÜ : Bu sembol, kimyasal maddelerin reaksiyonu sonucu oluşabilecek dumandan etkilenmemek için maske kullanılması gerektiğini belirtir.

GÖZ GÜVENLİĞİ SEMBOLÜ : Bu sembol, gözünüzü tehlikelere karşı korumak için gözlük kullanılması gerektiğini belirtir.

KESİCİ CİSİMLER GÜVENLİĞİ SEMBOLÜ : Bu sembol, deneyde kullanılan malzemede kesici ve delici cisimler olduğunu gösterir.

KIRILABİLİR CAM GÜVENLİĞİ SEMBOLÜ : Bu sembol, deney sırasında kullanılacak cam malzemenin kırılabileceğini gösterir.

ZEHİRLİ (TOKSİK) MADDE GÜVENLİĞİ SEMBOLÜ : Bu sembol, yapılan deneyde kullanılan malzemelerin zehirli (toksik) olabileceğini gösterir.

AŞINDIRICI MADDE GÜVENLİĞİ SEMBOLÜ : Bu sembol, kullanılan malzemenin metalleri ve canlı dokuları aşındırabilen madde olduğunu, deriye ve göze hasar vereceğinden korunmak için önlemler alınması gerektiğini gösterir.

PATLAMA VEYA ISI GÜVENLİĞİ SEMBOLÜ : Bu sembol, çalışılan kimyasalların patlama özelliği olduğunu gösterir. Bu maddelerin tutuşturuculardan uzak tutulması gerektiğini gösterir.

OKSİTLEYİCİ MADDE GÜVENLİĞİ SEMBOLÜ : Bu sembol, havasız ortamda bile yanabileceğini, yanabilen maddelerle karıştırılırsa patlayabileceğini, tutuşturucularla temasını önlemek gerektiğini gösterir.

BİYOLOJİK TEHLİKE GÜVENLİĞİ SEMBOLÜ : Bu sembol, yapılan çalışmada tehlikeli organizmaların (bakteri, mantar vb.) olabileceğini gösterir.

ZARARLI VE TAHRİŞ EDİCİ MADDE GÜVENLİĞİ SEMBOLÜ : Bu sembol, alerjik deri reaksiyonlarına neden olan, ozon tabakasına zarar verebilen maddelerin vücuda ve göze temasından kaçınılıp koruyucu giysi giyilmesi gerektiğini gösterir.

ELEKTRİK GÜVENLİĞİ SEMBOLÜ: Bu sembol, deney sırasında elektrikli aletlerle çalışılırken dikkat edilmesi gerektiğini gösterir.

Güvenlik Sembolleri İşaretleri ve Anlamları
Güvenlik Sembolleri İşaretleri ve Anlamları
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.