GÜZEL Parti’nin ‘Mansur Yavaş sınavı’: Ankara’dan toplu istifa mı geliyor?

GÜZEL Parti ile CHP ortasındaki tansiyon bilhassa Ekrem İmamoğlu ve Mansur Yavaş özelinde had safhada. Meral Akşener’in iki ismi ‘korkaklık’ ile suçlaması, partideki istifaları da etkiledi.Yüksel Arslan’ın akabinde Ankara’da yeni toplu istifalar partinin gündeminde. Ayrıyeten Meral Akşener’in Yavaş’a yakın isimleri merceği altına aldığı tezi geldi.

GÜZEL Parti’nin ‘Mansur Yavaş sınavı’: Ankara’dan toplu istifa mı geliyor?
REKLAM ALANI
Yayınlama: 26.12.2023
0
A+
A-

İYİ Parti‘de lokal seçimde ‘İş birliğine hayır’ kararının ikinci defa alınması istifa sürecini hızlandırdı. Partinin önde gelen isimleri bir bir ayrılıklarını duyururken Mansur Yavaş‘a çalıştığı ve CHP ile gizlice pazarlık yaptığı öne sürülen isimlerle ise Akşener’in ilgileneceği öne sürülüyor.

İYİ Parti’de son olarak Yüksel Arslan‘ın istifasıyla birlikte ÂLÂ Parti’nin Meclis grubunda 38 milletvekili kaldı. Kulisleri hareketlendiren bir argümana ise Cumhuriyet yer verdi. ÂLÂ Parti yöneticilerinin argümanına nazaran parti örgütleri Mansur Yavaş’a çalışıyor ve CHP ile el altından pazarlık yapıyordu. Bununla birlikte Polatlı ve Gölbaşı örgütleri başta olmak üzere Ankara’da toplu istifaların gündeme geleceği belirtildi.

‘Mansur Yavaş’a yakın isimler mercek altında’

Partiden 5 bin kişinin üzerinde kopuş yaşanacağına işaret eden yöneticiler, Akşener’in Yavaş’a yakın isimleri ‘biçeceğini’ öne sürüyor. Ayrıyeten, partiden dört milletvekilinin de ilerleyen günlerde Yavaş’a yakınlığı nedeniyle istifasını vereceği söz ediliyor. Kelam konusu dört milletvekilinin ortasında Manisa milletvekili Şenol Sunat’ın da ismi geçiyor.

Şenol Sunat kimdir?

Şenol Sunat, Türk bayan siyasetçi ve akademisyendir. Sunat, 2 Ekim 1956 yılında Bursa’da dünyaya gelmiştir ve 64 yaşındadır.

İYİ Parti Eğitim Siyasetleri Lideri ve Ankara Milletvekili Şenol Sunat, Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi Biyoloji Kısmı ve Anadolu Üniversitesi İş Yönetimi Kısmı’nı bitirmiştir. Yüksek lisans ve doktorasını Gazi Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü’nde Sitogenetik alanında tamamlamıştır. Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi Biyoloji ve Fen Bilgisi Anabilim Kolu’nda öğretim üyesi (Yrd.Doç.Dr.) olarak vazife yapmıştır. Bitki Sitogenetiği ve Fen-Biyoloji eğitimi ile ilgili çok sayıda yurt içi ve yurt dışında bilimsel makalesi yayınlanmıştır. Yurtiçi ve yurt dışında düzenlenen çok sayıda sempozyum, panel ve konferanslara konuşmacı olarak katılmıştır.

Şenol Sunat, Türk Ocakları Genel Merkez Bayan Kolları Başkanlığı misyonunu yürütmüştür. Türk Dünyası Bayanları Dostluk ve Dayanışma Derneği’nin kurulmasına öncülük etmiştir. Hala derneğin Genel Lideri olarak vazife yapmakta ve Türk Dünyası Bayan Birliği ile Balkan Türk Bayan Birliğinin Yürütme Şurası Başkanlığını yürütmektedir.

2007 Türkiye genel Seçimleri’nde Milliyetçi Hareket Partisi’nden İzmir 1. seçim etrafı milletvekili seçilmiş, 2011 Türkiye Genel Seçimleri’nde milletvekili seçilememiştir. 2012-2015 yılları ortasında MHP MYK üyesi olarak vazife yapmış, 2017 yılında ÂLÂ Parti’nin kurucuları ortasında yer almış ve Parlamento ve Siyasi Münasebetlerden Sorumlu Genel Lider Yardımcısı olarak vazife yürütmektedir.

Milletvekilliği devrinde TBMM İnsan Haklarını İnceleme Kurulu üyeliği misyonunda bulunmuş ve Hrant Dink Alt Kurulu üyeliğinde de bulunmuştur. Şenol Sunat güzel seviyede İngilizce bilmektedir.

Özel hayatı

Şenol Sunat, Sami Bal ile 1978 yılında evlenmiş ve 2012 yılında boşanmıştır. 2 çocuk annesidir. Cinayete kurban giden tiyatro oyuncusu İsmail Hakkı Sunat’ın ablasıdır.

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.