Hangi surede Kuran’ı Mucizül Beyan’ı Azimüşşan’ın benzerinin asla yapılamayacağı buyrulmuştur?

Hangi surede Kuran’ı Mucizül Beyan’ı Azimüşşan’ın benzerinin asla yapılamayacağı buyrulmuştur?
REKLAM ALANI
Yayınlama: 15.03.2024
1
A+
A-

Kuran-ı Kerim’de, Mucizül Beyan’ı Azimüşşan’ın benzerinin asla yapılamayacağına dair birçok ayet bulunmaktadır. Bunlardan bazıları şunlardır:

  • Bakara Suresi, 23-24: “Eğer Allah’ın kulu olduğunuzda şüphedeyseniz, haydi, Allah’ın benzeri olmayan bir sûre getirin. Eğer doğru sözlüyseniz, bunu yapabilirsiniz. Bunu yapamazsanız -ki asla yapamayacaksınız- o halde yakıcı ateşi hazırlayın. O ateşin odunu insanlar ve taşlardır. Kâfirler için hazırlanmıştır.”
  • Yunus Suresi, 38: “Andolsun, onlara apaçık âyetler getirdik. Fakat onlar, “Sen ancak bir öğreticisin, apaçık bir uyarıcısın” dediler.”
  • Hud Suresi, 13-14: “Eğer size indirdiğimizden şüphedeyseniz, siz de onun benzerini getirin. Haydi, Allah’tan başka tanrılarınız varsa çağırın da, size yardım etsinler. Bunu yapamazsanız -ki asla yapamayacaksınız- o halde bilin ki, vaad edilen cennet Allah’ındır ve O’nun katında takva sahipleri için daha üstün bir mükâfat vardır.”
  • İsra Suresi, 88: “De ki: “Eğer cinler ve insanlar, bu Kur’an’ın bir benzerini getirmek için toplansalar, birbirlerine yardımcı olsalar bile, yine onun benzerini getiremezler.”
  • Tûr Suresi, 33-34: “Eğer onlar bu Kur’an’ı Allah’tan başkasının katından uydurulmuş bir şey olsaydı, onda birbirine aykırı birçok şeyler bulurlardı.”

Bu ayetlerin yanı sıra, Kuran’ın benzerinin asla yapılamayacağına dair birçok hadis de bulunmaktadır.

Ayrıca, Kuran’ın mucizevi yönleri sadece edebiyat ve belagatıyla sınırlı değildir. Kuran’da yer alan birçok bilimsel ve tarihi bilgi, indirildiği dönemde bilinmiyordu ve günümüzde bilimsel keşiflerle doğrulanmaktadır. Bu da Kuran’ın Allah’ın kelamı olduğunun bir delilidir.

Sonuç olarak, Kuran-ı Kerim’in benzerinin asla yapılamayacağı birçok ayet ve hadise dayanarak kesin olarak söylenebilir. Kuran, Allah’ın mucizesidir ve kıyamete kadar da mucize olarak kalacaktır.

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.