Hareketli göz protezi

Göz yaralanmaları, göz iltihapları, göz ameliyatları sonrasında ve göz tansiyon yükselmeleri sonucunda göz kaybedilebilir. Gözünü kaybeden …

Hareketli göz protezi
A+
A-
30 Temmuz 2022 17:40
2

Göz yaralanmaları, göz iltihapları, göz ameliyatları sonrasında ve göz tansiyon yükselmeleri sonucunda göz kaybedilebilir. Gözünü kaybeden hastalarda beğenilen küçülme, büzülme, kapak düşüklüğü gelişir. Beğenilen kızarma ve ağrı tabloya eşlik eder. Bu olgularda mevcut gözün dokuları kullanılarak görmeyen ama estetik olarak başka göze benzeyen ve hareket eden hareketli göz protezi ameliyatı yapılması uygun olur. Hareketli göz protezi uygulaması çeşitli nedenlerle görmesini kaybetmiş ve estetik olarak yeterli durmayan gözlerde hastanın görünümünü düzeltir. Bu bir ameliyatla sağlanır. Ameliyatta gözün özelliğini kaybetmiş ve vazifesini yapmayan katmanları tahliye edilir.(çıkarılır).

Gözün beyaz katmanı ve göz kasları ise korunur. Beyaz katman içine olağan göz büyüklüğünde bir küre yerleştirilir. Küre gözün vazife yapmayan katmanlarının çıkmasıyla oluşan boşluğu doldurur, birebir vakitte göz kaslarıyla ilişkili olduğu için protez hareketini sağlayan bir yuva oluşturur. Olağan göz hareket edince ameliyatlı tarafta da küre hareket eder. Göz yuvasındaki yaranın güzelleşmesinden sonra (genellikle 5 hafta) hasta için uygun olan göz protezi yapılır. Göz protezi hastanın öteki gözü ile birebir renkte ve büyüklükte yapılır. Protez, göz yuvasında gömülü bulunan kürenin önüne ve göz kapakları ardındaki boşluğa yerleştirilir.

Küre, göz yuvasında gömülü olduğu için bunun çıkması mümkün değildir. Protezin ise merdiven inerken yahut ani bir hareketle yerinden çıkması, düşmesi kelam konusu değildir. Lakin istenildiği taktirde protez çıkartılabilir. Protez takan bireye bunun takılması ve çıkartılması öğretilir ve kişi isterse ortalama 3 ayda bir protezi çıkartabilir, temizleyip yine takabilir.

ETİKETLER: , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.