Site Rengi

HTML nedir?

HTML nedir?

A) Belgelerin içindeki metinlerin tarayıcıda (browser) nasıl görüneceğini ve işlevsel olacağını düzenleyen işaretlerdir.
B) Diğer sayfaları bağlayan linkler
C) Nesneyi bağlayan linkler
D) XML etiketleri
E) Google’nin şifreleridir.

HTML nedir?
21.11.2021
4
A+
A-

HTML nedir?

A) Belgelerin içindeki metinlerin tarayıcıda (browser) nasıl görüneceğini ve işlevsel olacağını düzenleyen işaretlerdir.
B) Diğer sayfaları bağlayan linkler
C) Nesneyi bağlayan linkler
D) XML etiketleri
E) Google’nin şifreleridir.

HTML, Hyper Text Markup Language kelimelerinin kısaltılmasından oluşan, web sayfalarını hazırlamak için kullanılan standart metin tabanlı işaretleme dilidir. Türkçe anlamı; Zengin Metin İşaretleme Dili’dir. HTML’in bir programlama dili olmadığı, daha çok betik bir dil olarak kabul edildiği söylenebilir. Başka bir ifadeyle HTML, İnternet Explorer (IE), Chrome, Opera, Firefox, Safari gibi web tarayıcılarının okuyup anladığı bir dildir. Tarayıcılar web sitelerini HTML olarak sunarlar. Bunların dosya uzantıları genellikle “.html” veya “.htm” şeklinde tanımlanır. Web projeleri hangi yazılım dili ile geliştirilirse geliştirilsin, sonunda HTML olarak tarayıcıya yazılır ve kullanıcılar sayfaları HTML çıktı olarak görürler. Özetle; ASP, ASP.net, PHP, Java, Python gibi günümüzde kullanılan yazılım dilleri ile geliştirilen web projelerinin hepsinin ortak noktası HTML’dir.

HTML’in tarihçesi incelendiğinde 1980’li yıllara kadar gidilmektedir. Aslında bunun İnternetin başlangıç yıllarına kadar gittiği söylenebilir. Örneğin, 1980 yılında Tim Berners-Lee, CERN’de çalışan araştırmacıların arasında bilgi ve dokümanların paylaşılabilmesi için bir çalışma başlatmıştır. ENQUIRE adının verildiği bu proje, HTML ile ilgili yapılan ilk çalışmalardan biri olarak bilinmektedir. 1980’li yılların sonlarına gelindiğinde ise yine Tim Berners-Lee tarafından İnternet tabanlı sistemin kullanıldığı ve 1990’lı yıllarda ise World Wide Web (WWW) sisteminin kurulduğu görülmektedir.

Aynı yıllarda HTML’in 18 temel ögesini tanımlayan “HTML Etiketleri” adlı bir doküman oluşturulmuştur. 1990’lı yılların ortalarında ise HTML Çalışma Grubu oluşturulmuş ve HTML 2.0’ın çalışmalarına başlanmıştır. 2000’li yıllarda ise HTML’in 4.0 sürümü çıkarılmış ve artık HTML dili uluslararası bir standart hâline gelmiştir. 2010’lu yılların sonlarında ise HTML 5.0 sürümü üzerinde çalışmalar sonlandırılarak piyasaya sürülmeye hazır hâle getirilmiştir. Özetle, HTML artık hayatımızın her aşamasında olan internetin temelini oluşturmuştur. Aşağıdaki tabloda yıllara göre sürümlerindeki gelişim verilmiştir.

HTML, belgelerin içindeki metinlerin tarayıcıda (browser) nasıl görüneceğini ve işlevsel olacağını düzenleyen işaretlerdir. Doğru cevap a seçeneği belgelerin içindeki metinlerin tarayıcıda (browser) nasıl görüneceğini ve işlevsel olacağını düzenleyen işaretlerdir olacaktır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.