İngiltere 2038’e kadar Almanya ile farkı kapatacak

İngiltere’nin, önümüzdeki 15 yıl içinde Avrupa’nın en uygun performans gösteren büyük iktisadı haline gelmesi bekleniyor.

İngiltere 2038’e kadar Almanya ile farkı kapatacak
REKLAM ALANI
Yayınlama: 26.12.2023
0
A+
A-

İngiltere’nin, önümüzdeki 15 yıl içinde Avrupa’nın en âlâ performans gösteren büyük iktisadı haline gelerek, Almanya ile ortadaki farkı kapatması ve Fransa karşısında liderliğini genişletmesi bekleniyor.

Centre for Economics and Business Research (CEBR), Birleşik Krallık’taki GSYİH büyümesinin 2038’e kadar olan periyotta yüzde 1,6-yüzde 1,8 ortasında sabitleneceğini ve bu durumun ülkenin dünyanın altıncı büyük iktisadı pozisyonunu müdafaasına yardımcı olacağını öngördü.

Salı günü yayımlanan varsayımlar, İngiltere’nin, Brexit ve pandemi ile artan enflasyon da dahil olmak üzere bir dizi şokun akabinde, yıllar süren ekonomik düşüncelerden kurtulacağı beklentisini ortaya koyuyor. CEBR’in uzun vadeli dünya ekonomik sıralamasına nazaran İngiltere’nin, Euro Bölgesi’nin “dört büyük” iktisadının (Fransa, Almanya, İtalya ve İspanya) hepsinden daha süratli büyümesi bekleniyor, lakin ABD kadar süratli değil.

CEBR kıdemli ekonomisti Pushpin Singh, “İngiltere iktisadının temelleri hala çok güçlü. Londra’nın finansal ve danışmanlık hizmetleri merkezi olarak kalıcı statüsü, Birleşik Krallık genelinde hizmet dalının daha geniş gücüyle birlikte büyümeyi destekleyecektir” değerlendirmesinde bulundu. Singh, İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden ayrılmasının ekonomik tesirlerinin “ya abartıldığını ya da şimdi gereğince araştırılmadığını” söyledi.

CEBR 2038’e kadar Çin’in ABD’nin önüne geçerek dünyanın en büyük iktisadı haline gelmesini de bekliyor.

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.