İş Bankası’ndan 500 milyon TL’lik yeşil tahvil ihracı

Türkiye İş Bankası, 500 milyon TL fiyatında, iki yıl vadeli yeşil tahvil ihraç etti.

İş Bankası’ndan 500 milyon TL’lik yeşil tahvil ihracı
REKLAM ALANI
Yayınlama: 25.12.2023
1
A+
A-

Bankadan yapılan açıklamaya nazaran, yeşil ve sürdürülebilir borçlanma araçlarının gelişimi, sürdürülebilir bir geleceğin finansmanında kıymetli rol oynuyor.

Bu yaklaşımla Sermaye Piyasası Heyeti (SPK) tarafından yayımlanan “Yeşil Borçlanma Aracı, Sürdürülebilir Borçlanma Aracı, Yeşil Kira Sertifikası, Sürdürülebilir Kira Sertifikası Rehberi”nde belirtilen temellere uygun olarak yurt içinde TL cinsinden yeşil borçlanma aracı ihraç eden birinci banka Türkiye İş Bankası oldu.

Yurt içinde nitelikli yatırımcılara satış metoduyla gerçekleştirilen ihracın büyüklüğü hem kişisel hem de kurumsal yatırımcıların ilgisi sonucunda 500 milyon TL olarak gerçekleşti. İhraçtan sağlanan kaynak yeşil projelere verilen kredilerin finansmanı için kullanılacak.

“Sektörde birinci olma özelliği taşıyor”

Açıklamada görüşlerine yer verilen İş Bankası Genel Müdürü Hakan Ortan, sürdürülebilirlik temalı orta ve uzun vadeli kaynak teminini stratejik maksatlarının bütünleyici bir modülü olarak gördüklerini belirterek, iklim değişikliği ile uğraşta kaynak temininden sürdürülebilir eser ve hizmetler yoluyla bu kaynakların müşterilere sunulmasına uzanan uçtan uca bir iş modeli benimsediklerini aktardı.

Hakan Ortan, “Sektörde birinci olma özelliği taşıyan yurt içi yeşil tahvil ihracımızla temin ettiğimiz kaynakları da müşterilerimizin yeşil dönüşümünde yol gösterici bir iş ortağı olma hedefimiz doğrultusunda yönlendirmeye devam edeceğiz.” sözünü kullandı.

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.