İsrail vatandaşı olmayan Museviler de İsrail ordusunda askerlik yapabiliyor

İsrail vatandaşı olmayan ve öteki ülkelerde yaşayan Museviler de istekli olarak İsrail ordusunda askerlik yapabiliyor.

İsrail vatandaşı olmayan Museviler de İsrail ordusunda askerlik yapabiliyor
REKLAM ALANI
Yayınlama: 26.12.2023
0
A+
A-

Gazze’ye yönelik taarruzlar sürerken, “yalnız asker” (lone soldier) olarak isimlendirilen ve kimileri İsrail vatandaşı olmadığı halde İsrail ordusunda askerlik yapan bireylerin varlığı gündeme geldi.

AA muhabiri, İsrail Ordu Sözcülüğüne yazılı olarak, “Herhangi bir Yahudi, İsrail vatandaşı olmasa bile İsrail ordusunda misyon yapabilir mi? Yoksa askere gidebilmek için öncelikle İsrail vatandaşlığı mı alması gerekiyor?” sorusunu yöneltti.

Yazılı olarak verilen karşılıkta, “İsrail vatandaşı olmayanlar İsrail ordusuna istekli olarak katılabilir.” ifadeleri kullanıldı.

İsrail ordusunda şu an vatandaş olmadığı halde askerlik yapan kaç kişinin bulunduğu tarafındaki soruyu ise Ordu Sözcülüğü, “Güvenlik gerekçesiyle bu bilgiyi paylaşamayız.” halinde yanıtladı.

İsrail’de zarurî askerlik mühleti 18 yaşına gelen erkekler için 32 ay, bayanlar için ise 24 ay olarak uygulanıyor. Bunu reddeden herkes 200 güne varan mahpus cezası ve toplumsal baskı ile karşı karşıya kalabiliyor.

İsrail’de askerlik yapan ikili vatandaşlara Fransız vekilden tepki

İsrail maddelerine nazaran ikili vatandaşlığı bulunan ve öteki ülkelerde yaşayan İsrail vatandaşları da İsrail’de askerlik yapmak zorunda.

Fransa’da, Boyun Eğmeyen Fransa (LFI) Partisi Milletvekili Thomas Portes, İsrail ordusunda 4 bin 185 Fransız asıllı asker bulunduğunu belirterek bu bireyler hakkında, “Gazze’deki insanlığa karşı kabahatlere ve savaş kabahatlerine iştirak ettikleri” gerekçesiyle hata duyurusunda bulundu.

Portes, 23 Aralık’ta X toplumsal medya platformundan yaptığı açıklamada, İsrail ordusunun Gazze ve Batı Şeria’da işlediği hataların boyutuna dikkati çekti.

Konuyla ilgili Fransa Cumhuriyet Savcılığına gönderdiği hata duyurusu dilekçesini de paylaşan Portes, 7 Ekim’den bu yana yüzde 70’i bayan ve çocuk olmak üzere Gazze halkının yüzde 1’inin öldürüldüğünü vurgulayarak Gazze’de sivillerin zorla yerlerinden edildiğini kaydetti.

Gazze’de insanlığa karşı cürümler ve savaş hataları işlendiğine dair güçlü deliller olduğunu belirten Portes, Gazze’de vazifeli Fransız asıllı askerlerin bu hatalara “ortaklık” yaptığını ve bu nedenle adalet karşısına çıkmaları gerektiğini vurguladı.

Portes, Fransız adaletinin, bölgede vazifeli Fransızların milletlerarası hukuka ve Fransız hukukuna alışılmamış hareketlerindeki sorumluluğu araştırmakla yükümlü olduğuna işaret etti.

İsrail ve Fransız makamlarından bahisle ilgili şimdi açıklama gelmedi.

Güney Afrika’dan yargılama tehdidi

Güney Afrika Dışişleri Bakanlığından 18 Aralık’ta yapılan yazılı açıklamada da kimi vatandaşların ve ülkede daimi ikameti bulunan şahısların İsrail ordusuna katıldığı ya da katılmayı düşündüğü tarafındaki haberlerden derin telaş duyulduğu söz edildi.

Açıklamada, bu türlü bir adımın, milletlerarası hukukun çiğnenmesine ve daha fazla hata işlenmesine yer hazırlayacağı ve bu bireylerin bu nedenle kovuşturmaya tabi tutulabileceği kaydedildi.

 

KAYNAK: AA

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.