‘İsrail’in Han Yunus hücumları aylarca sürebilir’

İsrail ordusunun abluka altındaki Gazze Şeridi’ne yönelik havadan, denizden ve karadan düzenlediği akınlar devam ederken, kuzey bölgesini denetim altına alan İsrail’in artık Han Yunus’la birlikte güney bölgesine ağırlaştığı kaydediliyor.

‘İsrail’in Han Yunus hücumları aylarca sürebilir’
REKLAM ALANI
Yayınlama: 25.12.2023
1
A+
A-

İsrail ordusunda ismi açıklanmayan üst seviye yetkiliye atıfta bulunan ABD gazetesi Wall Street Journal (WSJ), İsrail’in Gazze Şeridi’nin güneyindeki Han Yunus kenti ve etrafında denetimi sağlamasının aylar alabileceğini yazdı.

Gazetenin İsrailli subaya dayandırdığı haberde, İsrail ordusunun şu anda Gazze’nin kuzeyini denetim ettiği kaydedilirken, güneydeki Han Yunus ve etrafının denetim altına alınmasının da aylar sürebileceği vurgulandı.

Bununla birlikte gazeteye Filistinli Hamas savaşçılarının taktiklerini pahalandıran İsrail Ordusu (IDF) üst seviye yetkilisi, “Şu anda kullandıkları yol, askerlerimizi yormak ve sonra tünellere geri dönmek” tabirlerini kullandı.

İsrail ordusu, Gazze’de 5 İsrailli esirin cesedine ulaştığını duyurdu

İsrail ordusu, ağır bombardıman altında tuttuğu Gazze Şeridi’nde 5 İsrailli esirin cesedine ulaşıldığını açıkladı.

İsrail Ordu Sözcüsü Daniel Hagari, Tel Aviv’deki Savunma Bakanlığında düzenlediği basın toplantısında mevzuya ait bilgi verdi.

Hagari, İsrail askerlerinin, Gazze Şeridi’nin kuzeyindeki Cibaliya bölgesinde bir tünel içerisinde 5 İsrailli esirin cesedine ulaştığını ve cesetleri buradan çıkardığını söyledi.

Ordunun, Gazze’nin güneyindeki Han Yunus kentini denetim altına almak için buradaki kara operasyonlarını genişletmeyi planladığını kaydeden Hagari, bunun vakit alacağını çünkü Gazze’deki kara harekatının karmaşık ve kompleks bir harekat olduğunu kaydetti.

Hagari, “Can kaybı vermeden Hamas’ı yok etmek mümkün değil” dedi.

Hamas’ın askeri kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları sözcüsü Ebu Ubeyde dün, İsrail’in bombardımanı sonucu 5 esirden sorumlu olan kümeyle kontağın kesildiğini, bu şahıslar ortasında 18 Aralık’ta İsrail hükümetine manzaralı ileti göndererek “bizi buradan kurtarın” davetinde bulunan 3 yaşlı esirin de bulunduğunu söz etmişti.

Ebu Ubeyde, bombardıman nedeniyle esirlerin öldüğünü varsayım ettiklerini lisana getirmişti.

Hamas Telegram hesabından 18 Aralık’ta, 79, 80 ve 84 yaşlarındaki 3 İsrailli esirin, Netanyahu hükümetine hava ataklarını durdurma daveti yaptıkları imajlı bildirisi paylaşmıştı.

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.