İsrailli bakandan, ‘Mısır ve Katar’ tezi: Taraf olamayacaklar!

İsrail’in çok sağcı Maliye Bakanı Bezalel Smotrich, Mısır ve Katar’ın gelecekte Gazze’de yaşananlarla ilgili taraf olamayacağını savundu.

İsrailli bakandan, ‘Mısır ve Katar’ tezi: Taraf olamayacaklar!
REKLAM ALANI
Yayınlama: 26.12.2023
0
A+
A-

İsrail’in Maarif gazetesinin haberine nazaran, Smotrich, liderliğini yaptığı Dini Siyonizm Partisi üyeleriyle yaptığı toplantıda konuştu.

Aynı kusurları tekrar etmeyeceklerini ve Mısır ile Katar’ın gelecekte Gazze’de yaşananlarla ilgili taraf olamayacağını argüman eden Smotrich, Mısır’ın Hamas’ın çılgınca silahlanmasına müsaade verdiğini öne sürerek, mümkün olan tek rolünün Gazze Şeridi sakinlerinin oraya ve oradan öbür ülkelere geçmeleri için sonlarını açmak olacağını savundu.

AA’nın haberine nazaran; Smotrich, Mısır ve Katar’daki yetkililerin teklifleriyle ilgili olarak, savaş kabinesinin bu bahisleri görüşmesi gerektiğini lisana getirdi.

“Açıklıkla söyleyebilirim ki savaş kabinesinin, Hamas’ı yok etme, rehineleri kurtarma ve Gazze Şeridi’ndeki tehdidi ortadan kaldırma maksatlarını gerçekleştirmeden savaşı durdurma yetkisi yok” tabirini kullanan Smotrich ayrıyeten “İsrail’in, Hamas ve Filistin İdaresinin teknokrat ismi altında kuracağı bir hükümeti kabul etmeyeceğini” söyledi.

The Times of Israel gazetesinin Suudi Eş-Şark internet sitesine dayandırdığı haberinde, Mısır’ın, İsrail’in ataklarının sürdüğü abluka altındaki Gazze’de “üç etaplı ateşkes” ve kademeli olarak tüm esirlerin özgür bırakılmasını içeren bir teklifte bulunduğu tez edilmişti.

Buna nazaran birinci basamakta 3 yahut 4 haftaya kadar uzatılabilecek halde 2 haftalık ateşkesin öngörüldüğü, bu etapta bayanlar, çocuklar, yaşlı erkekler ve hastalar olmak üzere 40 İsrailli esirin hür bırakılmasının planlandığı söz edilmişti.

Buna karşılık İsrail’in tıpkı kategoriden alıkoyduğu 120 Filistinliyi hür bırakması, kelam konusu müddet boyunca “ateşkes sağlanması” ve “İsrail tanklarının Gazze’den çekilerek insani yardımların bölgeye ulaştırılmasının” hedeflendiği kaydedilmişti.

İkinci basamakta, Filistinli kümeler ortasında görüşmeler sağlanarak, “Batı Şeria ve Gazze’de teknokratik bir hükümetin kurulmasının” ele alınacağı öne sürülmüştü.

Üçüncü ve son kademenin ise “kapsamlı bir ateşkesin” sağlanmasının akabinde, Gazze’deki İsrailli esirlerin tamamının salıverilmesi, buna karşılık sayısı daha sonra belirlenecek halde Filistinli esirlerin de özgür bırakılmasını içerdiği belirtilmişti.

KAYNAK: AA

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.