Japon gemileri, Kızıldeniz’deki akınlar sonrası rota değiştiriyor

Japonya’da denizcilik firmaları, Yemen’deki Husilerin Kızıldeniz’den son devir ticari gemilere yönelik artırdığı hücumlar sonrası rotalarını değiştiriyor.

Japon gemileri, Kızıldeniz’deki akınlar sonrası rota değiştiriyor
REKLAM ALANI
Yayınlama: 25.12.2023
0
A+
A-

Yemen’deki Husilerin hücumları, Akdeniz’i Kızıldeniz’e bağlayarak global ticaretin yüzde 12’sinin gerçekleştiği Süveyş Kanalı’ndan geçişleri tehlikeye atıyor.

Japonya’da devlet televizyonu NHK’nın haberine nazaran, ‘Nippon Yusen’ ile ‘Mitsui OSK Lines’ firmaları Avrupa çıkışlı ve varışlı nakliyat gemilerinin rotasını değiştirdi.

Rota değişikliğinin, “Husilerin, İsrail ile irtibatlı nakliyeleri gaye alabileceği ihtimaliyle” yapıldığı ve gemilerin Güney Afrika’daki Ümit Burnu’na yönlendirildiği aktarıldı.

Ulusal basında, Kawasaki Kisen Kaisha (K Line) ve Ocean Network Express firmalarının da Husi taarruzları sebebiyle gemi nakliye rotalarını değiştirdiği bildirildi.

Yeni rotaların, teslimat gecikmeleri ve taşıma maliyetlerine yol açacak olması, global iktisatta ‘tedarik zinciri krizine’ sebep olabileceği kaygılarını artırıyor.

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), Husilerin Kızıldeniz’de milletlerarası gemilere yönelik artan akınlarına karşı çok uluslu bir misyon kurulduğunu açıklamıştı.

ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin, yaptığı yazılı açıklamada, Kızıldeniz’de artan Husi ataklarının hür ticaret akışını tehdit ettiğini, pak denizcileri tehlikeye attığını ve milletlerarası hukuku ihlal ettiğini belirtti.

Bu mevzunun tahlili için memleketler arası bir talep olduğuna işaret eden Austin, “Bu nedenle bugün Operation Prosperity Guardian’ı (Refah Muhafızı Operasyonu) kurduğumuzu duyuruyorum. Bu, Ortak Deniz Kuvvetleri ve 153. Vazife Gücü’nün çatısı altında Kızıldeniz’deki güvenliğe odaklanan kıymetli bir çok uluslu güvenlik girişimidir” sözünü kullandı.

Misyonda ABD’nin yanı sıra İngiltere, Bahreyn, Kanada, İtalya, Fransa, Hollanda, Norveç, Şeyseller ve İspanya yer alıyor.

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.