Japonya’dan ‘PKK’ itirafı: Bu yanlıştan geri döndük!

Japonya Kamu Güvenliği İstihbarat Teşkilatı (PSIA) Kôançôsaçô Halkla Bağlantılar Dairesi Lideri, PKK’nın ülkesinde ‘Uluslararası Terörizm Görünümü 2023’ raporunda yer almamasının kusur olduğunu ve bu yanlıştan geri dönüldüğünü söyledi.

Japonya’dan ‘PKK’ itirafı: Bu yanlıştan geri döndük!
REKLAM ALANI
Yayınlama: 26.12.2023
1
A+
A-

Japonya’nın başşehri Tokyo’nun Kasumigaseki bölgesinde PSIA Halkla İlgiler Dairesi Lideri, AA muhabirine, ismini paylaşmadan “Uluslararası Terörizm Görünümü 2023” raporunda terör örgütü PKK’ya birinci etapta yer verilmemesine ait açıklamada bulundu.

Yetkili, terör örgütü PKK’nın ülkesinde “Uluslararası Terörizm Görünümü 2023” raporunda yer almamasının kusur olduğunu ve bu yanlıştan geri dönüldüğünü söyledi.

PKK’nın terör örgütü listesinde yer almamasının yanlış anlaşılmaya yol açtığını kabul ettiklerini kaydeden yetkili, “Uluslararası Terörizm Görünümü 2023, bir nevi yanlış anlaşılmaya yol açtı. Yanlış anlaşılmaya yol açan kısımlar bulundu, bunları sildik, kaldırdık.” dedi.

Rapora, terör örgütü PKK’ya ait, “Bu husus hakkında Memleketler arası Terörizm Görünümü 2022’ye müracaat ediniz.” biçiminde bilgilendirme eklediklerini vurgulayan yetkili, internet sitesini de güncellediklerini belirtti.

“PKK’YI VE AKSİYONLARINI KINIYORUZ”

Yetkili, Japonya’nın PKK’yı terör örgütü olarak tanımasına yönelik şimdiye kadar sürdürdüğü siyasette değişiklik olmadığını vurgulayarak, “(Bu konuda) Japonya’nın siyasetinin tıpkı formda devam ettiğinin ve bu mevzuda ufak da olsa bir değişiklik olmadığının anlaşılmasını dilek ediyoruz. PKK’yı ve aksiyonlarını kınıyoruz, şimdiye kadar kınadık ve bundan sonra da kınayacağız, bunu vurgulamak istiyorum.” tabirlerini kullandı.

AA’ya demeç vererek Japonya’nın bu bahisteki konumunu memleketler arası kamuoyuna duyurmayı hedeflediklerini kaydeden yetkili, PSIA’nın internet sitesinde Milletlerarası Terörizm Görünümü’nün açıklandığı kısımda ve oradaki notlarda daha fazla ayrıntıya erişilebileceğini belirtti.

Türkiye-Japonya bağlantılarının, 1890’da Japonya açıklarında batan Ertuğrul Fırkateyni’nin manevi mirası üzerine inşa edildiğini anımsatan yetkili, iki ülke diplomatik bağlarının 2024 yılında 100. yılına erişmesinden heyecan duyduklarını söyledi.

PSIA’NIN RAPORUNDA TERÖR ÖRGÜTÜ PKK’YA VER VERİLMEMİŞTİ

Japonya Adalet Bakanlığına bağlı PSIA kuruluşunun güncellediği “Uluslararası Terörizm Görünümü 2023” raporunda Esas Milletlerarası Terör Örgütleri listesi ile Genel Eğilimler Grafiği’nde terör örgütü PKK’ya yer verilmemişti.

El-Kaide, Boko Haram, Eş-Şebab, DEAŞ, Japon Kızıl Ordu ve Aum Şinrikyo üzere hem lokal hem milletlerarası terör örgütlerinin bulunduğu listede PKK’ya yer verilmemesi, kasım ayında Türk basınına yansımış ve Türk kamuoyunun reaksiyonunu çekmişti.

Japonya’nın Ankara Büyükelçiliği, 6 Aralık’ta yaptığı açıklamada, PKK’nın PSIA’nın terör örgütleri listesine dahil edildiğini açıklamıştı.

Açıklamada, PSIA’nın memleketler arası terör örgütleri listesinin bulunduğu internet sitesinin güncellendiği ve daha evvel listede yer almadığı görülen PKK’nın eklendiği duyurulmuştu.

Açıklamada, “Japonya hükümetinin, PKK’yı, 2002 yılı prestijiyle mal varlığının dondurulması gereken terörist ve gibisi örgütler ortasına dahil ettiği ve PKK tarafından gerçekleştirilen terör hareketlerini kınadığı” vurgulanmıştı.

KAYNAK: AA

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.