Site Rengi

Koza Yayınları 2. Sınıf Türkçe Ders Kitabı 2021 – 2022 Pdf İndir

Koza Yayınları 2. Sınıf Türkçe Ders Kitabı 2021 – 2022 Pdf İndir

Koza Yayınları 2. Sınıf Türkçe Ders Kitabı 2021 – 2022 Pdf İndir
31.05.2021
34
A+
A-

Koza Yayınları 2. Sınıf Türkçe Ders Kitabı 2021 – 2022 Pdf İndir

Türkçe ya da Türk dili, Güneydoğu Avrupa ve Batı Asya’da konuşulan, Türk dilleri dil ailesine ait sondan eklemeli bir dil. Türk dilleri ailesinin Oğuz dilleri grubundan bir Batı Oğuz dili olan Osmanlı Türkçesinin devamını oluşturur. Dil, başta Türkiye olmak üzere Balkanlar, Ege Adaları, Kıbrıs ve Orta Doğu’yu kapsayan eski Osmanlı İmparatorluğu coğrafyasında konuşulur. Ethnologue’a göre Türkçe, yaklaşık 83 milyon konuşuru ile dünyada en çok konuşulan 20. dildir. Türkçe Türkiye, Kıbrıs Cumhuriyeti ve Kuzey Kıbrıs’ta ulusal resmî dil statüsüne sahiptir.

Türkçe, diğer pek çok Türk dili ile de paylaştığı sondan eklemeli olması ve ünlü uyumu gibi dil bilgisi özellikleri ile karakterize edilir. Dil, tümce yapısı açısından genellikle özne-nesne-yüklem sırasına sahiptir. Almanca, Arapça gibi dillerin aksine gramatik cinsiyetin (erillik, dişilik, cinsiyet ayrımı) bulunmadığı Türkçede sözcüklerin bir kısmı Arapça, Farsça ve Fransızca gibi yabancı dillerden geçmedir. Ayrıca Azerice, Gagavuzca ve Türkmence gibi diğer Oğuz dilleri ile Türkçe yüksek oranda karşılıklı anlaşılabilirlik gösterir.

Türkçe 1928’de Atatürk önderliğinde gerçekleştirilmiş Harf Devrimi’nden beri Latin alfabesi ile yazılır. Standart Türkçedeki imla kuralları Türk Dil Kurumu tarafından denetlenir. İstanbul Türkçesi olarak da adlandırılan İstanbul ağzı, Türkçenin standart formudur ve Türkçe yazı dili bu ağzı temel alır. Bununla birlikte Güneydoğu Avrupa ve Orta Doğu’da çeşitli Türkçe şiveleri bulunur ve bu şiveler İstanbul Türkçesi ile çeşitli sessel farklılıklara sahiptir.

2. Sınıf Türkçe Dersi Konuları Şunlardır;

  1. ÇOCUK DÜNYASI
  2. MİLLÎ MÜCADELE VE ATATÜRK
  3. ERDEMLER
  4. MİLLÎ KÜLTÜRÜMÜZ
  5. DOĞA VE EVREN
  6. VATANDAŞLIK BİLİNCİ
  7. SAĞLIK VE SPOR
  8. BİLİM VE TEKNOLOJİ

Koza Yayınları 2. Sınıf Türkçe Ders Kitabı hazırlayanları şunlardır:

Sayfa Sayısı : 317

Yazar : Abdullah ATAŞÇİ

Editör: Buket TAŞ

Görsel Uzmanı: Gül ORALI

ISBN: 978 – 605 – 145 – 394 – 1

Yayıncı Sertifika No: 12 385

2021 – 2022 eğitim öğretim dönemi için Milli Eğitim Bakanlığı 2. Sınıf Türkçe dersi için 1 yayın evinin ders kitaplarını müfredata eklemiştir. Koza Yayınları. Ayrıca Meb Yayınlarına ait 2 farklı Türkçe çalışma kitabı da mevcuttur. Kitapları indirmek için aşağıdaki linklerin üzerine tıklamanız yeterlidir.

Koza Yayınları 2. Sınıf Türkçe Ders Kitabı 2021 – 2022 Pdf İndir

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.