Kripto paralara regülasyon geliyor

Kripto paralara artan talep, regülasyon beklentilerini de beraberinde getirdi. Türkiye de bu alandaki çalışmalarını hızlandırdı

Kripto paralara regülasyon geliyor
REKLAM ALANI
Yayınlama: 26.12.2023
1
A+
A-

Kripto paralarda yatırımcı sayısı günden güne artıyor. Global çapta hacim 2 trilyon dolara yaklaştı. Fakat ülkelerin kripto paralara bakış açısı ise değişkenlik gösteriyor.

Örnek olarak; Çin’de kripto para madenciliği ve alım-satımı büsbütün yasakken; El Salvador’da Bitcoin, yasal para ünitesi olarak kullanılıyor.

Kripto paralara yönelik artan ilgiyle birlikte ülkelerin regülasyon çalışmaları hızlandı. Kripto paraların kara para aklama, terörizmin finansmanı üzere güvenlik mevzularında öne çıkması ülkeleri regülasyon adımlarını daha da hızlandırmaya itiyor.

KRİPTO REGÜLASYONU OCAK’TA MECLİS’TE

Türkiye de bu noktada regülasyon çalışmalarına sürat verdi. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, regülasyon yasasının Ocak ayında Meclis’e geleceğini duyurdu.

Türkiye birinci olarak 2021 yılının Nisan ayında kripto varlıklara dair bir tanımlama yapmıştı, lakin bu tanımlama ile birlikte birtakım yasaklar da yer aldı. Bu yasakların başında, ödemelerde direkt ya da dolaylı formda kripto paraların kullanılması geldi.

REGÜLASYON KRİPTO ŞİRKETLERİNİ DÖNÜŞTÜRECEK

Regülasyon ile birlikte kripto para alım satımına aracı olan kurumları bir dizi kurallar seti bekliyor. Türkiye yapacağı düzenlemeler ile 2021 yılında FATF (Mali Hareket Vazife Gücü) tarafından alındığı “Gri Liste”den çıkmayı pahalandırıyor.

Sektör temsilcilerinin regülasyon beklentisine nazaran:

• Elden para almak yasaklanacak
• Risk Bildirim Formu doldurulması zarurî olacak
• Şirketlerden sermaye yeterliliği istenecek
• Uygulama altyapıları şeffaf olacak

Olası regülasyonların kripto parası piyasalarına tesirine dair uzmanlar farklı görüşlere sahip. Bir kesim itimat sağlayacağını ve uzun vadede kriptoların kullanım alanının artacağı görüşünde. Bir kısım uzman ise kısa vadeli talepte azalma bekliyor.

Regülasyonla birlikte kripto tabanında itimadın tesis edileceğini vurgulayan Finansal danışman Hükümran Kaya, “Kripto paralar ile ödeme imkanlarının genişlemesi ve hatta merkez bankalarının dahi bu piyasalara dahil olabileceği, rezervlerine katabileceği fikri ile mümkün bir regülasyonun tesiri halihazırda kripto piyasalarda yatırım yapanlarda çok heyecan uyandırıyor” dedi.

KRİPTO PARA GELİRLERİNE VERGİ GELEBİLİR

Kripto para regülasyonu ile birlikte alım satımdan elde edilecek gelir üzerinden vergi kesintisi yapılması da beklentiler içinde yer alıyor. Türkiye’de şimdi vergilendirmenin nasıl yapılacağı bilinmeyen. Dünya geneline baktığımızda İzlanda ve Belçika bu noktada vergi uygulayan ülkeler ortasında.

Kripto para piyasaları uzmanı Helin Çelik, düşük vergi oranlarının süreçleri artırdığına vurgu yaparak “Türkiye düzenlenmiş bir piyasa içerisinde kullanıcıya inançlı bir alan sunma gayretinde. Vergi oranlarının belirlenmesi de atılacak adımlar ortasında. Yüksek vergi oranı uygulanan ülkelerde kullanıcı ve geliştirici farklı usullere başvuruyor. Bu sebeple, vergi oranının hem kullanıcı hem de dal üzerinde kıymetli ölçüde tesir yaratacağını söylememiz mümkün” diyor.

VERGİ VE REGÜLASYON FİYATLAMALARI ETKİLEYECEK

Alım-satımdan elde edilen gelirlere yönelik vergiler, mümkün kesim regülasyonları hem küresel hem yurt içerisinde fiyatlamaları etkileyebilir. Vergi, tüm piyasalar için talebi negatif istikamette etkileyen en kıymetli etkenlerden biri.

Finans uzmanı Emre İşlek, “vergilendirme, ziyanlara bakmadan yalnızca kârlar ya da çekilen nakit paralar üzerinden olursa bu vergilendirmenin talep azaltıcı tesiri çok daha yüksek olur.” diyor.

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.