Kur’an-ı Mübin’de ismi geçen tek sahabe hangisidir?

Kur’an-ı Mübin’de ismi geçen tek sahabe hangisidir?
REKLAM ALANI
Yayınlama: 15.03.2024
0
A+
A-

Kur’an-ı Mübin’de ismi geçen tek sahabe Zeyd bin Harise‘dir. Ahzab Suresi’nin 37. ayetinde ismi açıkça zikredilmiştir:

Hani sen Allah’ın kendisine nimet verdiği, senin de (azat etmek suretiyle) iyilikte bulunduğun kimseye, “Eşini nikâhında tut (onu boşama) ve Allah’tan sakın” diyordun. İçinde, Allah’ın ortaya çıkaracağı bir şeyi gizliyor ve insanlardan çekiniyordun. Oysa kendisinden çekinmene Allah daha lâyıktı. Zeyd, eşinden yana isteğini yerine getirince (eşini boşayınca), onu seninle evlendirdik ki, eşlerinden yana isteklerini yerine getirdiklerinde (onları boşadıklarında), evlatlıklarının eşleriyle evlenmeleri konusunda mü’minlere bir zorluk olmasın. Allah’ın emri mutlaka yerine getirilmiştir.

Bu ayette Hz. Muhammed’in (s.a.v.) Zeyneb bint Cahş ile evliliği konu alınmaktadır. Ayette Hz. Muhammed’e hitaben “Zeyd, onu boşadıktan sonra onunla evlenmek için ona (Zeyneb’e) niyet ettin” ifadesi yer alır. Bu ifadede geçen “Zeyd” ismi, Hz. Muhammed’in azatlı kölesi ve sahabesi olan Zeyd bin Harise‘yi işaret etmektedir.

Bunun dışında bazı alimler, bazı ayetlerin tefsirinde Hz. Ebu Bekir, Hz. Ömer, Hz. Osman ve Hz. Ali’nin isimlerinin geçtiğini savunsa da, bu konuda kesin bir görüş birliği bulunmamaktadır.

Dolayısıyla, Kur’an-ı Mübin’de ismi açıkça geçen tek sahabe Zeyd bin Harise‘dir.

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.