Kuran’ı Kerim’deki hangi surede yeni kıblenin Mescidi Haram olduğu emri yer almaktadır?

Kuran’ı Kerim’deki hangi surede yeni kıblenin Mescidi Haram olduğu emri yer almaktadır?
REKLAM ALANI
Yayınlama: 17.03.2024
1
A+
A-

Kuran’ı Kerim’de yeni kıblenin Mescidi Haram olduğu emri Bakara Suresi’nin 144. ayetinde yer almaktadır. Ayetin meali şu şekildedir:

“Bundan böyle namazda yüzünü Mescid-i Haram’a doğru çevir. Ey mü’minler! Siz de nerede olursanız olun, yüzünüzü o yöne çevirin. Kendilerine kitap verilenler, bunun Rablerinden gelen bir gerçek olduğunu çok iyi bilirler. Allah, yaptıklarınızdan gafil değildir.”

Bu ayet inmeden önce, kıble Mescidi Aksa idi. Fakat hicretin 16. ayında kıble Mescidi Haram’a çevrildi. Bu değişiklik, Müslümanların birlik ve beraberliğini pekiştirmek ve Allah’a olan bağlılıklarını artırmak için yapıldı.

Bakara Suresi’nin 144. ayetinin dışında, yeni kıblenin Mescidi Haram olduğu emrinin yer aldığı diğer ayetler şunlardır:

  • Al-i İmran Suresi, 96. ayet: “Andolsun ki size, Allah’ın katından bir ışık ve apaçık bir kitap gelmiştir. Allah onunla, rızasını dileyenleri selamet yollarına eriştirir ve onları, kendi izniyle karanlıklardan aydınlığa çıkarıp doğru yola iletir.”
  • Nisa Suresi, 103. ayet: “Kıblenin çevrilmesi, ancak Allah’ın âyetlerini ve apaçık bir delili inkâr edenlerin işidir. Allah, kâfirler topluluğuna hidayet vermez.”

Ayrıca, Kuran’ı Kerim’de kıblenin Mescidi Haram’a çevrilmesiyle ilgili birçok hadis de bulunmaktadır. Bu hadisler, kıblenin nasıl ve neden çevrildiğini ayrıntılı olarak açıklamaktadır.

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.